גירושים בריאטרים

גירושים בריאטרים

בשנים האחרונות בעבודתי עם מנותחים בריאטרים, פגשתי לא מעט מטופלים ומטופלות שחוו, בדר"כ בטווח הקצר של  עד שנה מהניתוח ולפעמים בטווח הארוך יותר, גירושים מבני זוגם לפני הניתוח, גם כאלה להם היו נשואים שנים רבות.

כשהתחלתי לחפש ולקרוא על זה קצת בספרות, מצאתי את המונח: "גירושים בריאטרים"

מסתבר שהאירוע הזה של פרידה מבן / בת הזוג אחרי הניתוח, אינה מקרית וקשורה לניתוח ואפילו צפויה מבחינת המטפלים הרגשיים והזוגיים.

כביכול יש בכך מן ההפתעה

על פניו עושה הרושם שהירידה במשקל של אחד מבני הזוג דווקא עשויה לחזק את הזוגיות מכמה סיבות

  • היורד במשקל מרגיש טוב יותר, שמח יותר, מאושר יותר
  • היורד במשקל בריא יותר, ערני יותר, פעיל יותר, גם אינטימית ומינית
  • היורד במשקל אקטיבי, יכול ביתר קלות להשתתף בטיולים וחופשות משפחתיות, במשחקים עם הילדים
  • היורד במשקל נראה טוב יותר ולכן המשיכה של בן הזוג כלפיו אמורה לעלות

 אז איך זה שדווקא אחרי הניתוח הבריאטרי יש לא מעט זוגות שבוחרים להפרד?

משיחות שלי עם שני הצדדים ומדברים שקראתי ושמעתי כסיבות לגרושים

 מצד בן / בת הזוג של המנותח עלו הסיבות הבאות

  1. חוסר הכרות עם האדם הרזה – הרבה פעמים בן או בת הזוג הכירו את המנותח/ ת כאדם/ אישה שמן ופתאום כשבן/בת הזוג מרזים, זה כאילו לא האדם שהכירו וזה מאד קשה להתרגל ולהסתגל לאדם הרזה החדש
  2. קנאה וחשש – שעכשיו כשבן/ בת הזוג רזו הם כבר לא יתענינו בי ויחפשו מישהו/ מישהי אחר יפה ורזה יותר. וגם אם הם לא יחפשו הרי שיהיו מי שיחפשו וירצו אותם
  3. עלית הבטחון העצמי של המנותח בעקבות הניתוח וההרזיה קשה לא פעם לעיכול לבן/ בת  הזוג שהיו רגילים לאדם אחר

מצד המנותח/ מנותחת, עלו הסיבות הבאות:

  1. הבנה שאפשר ומגיע יותר – הרבה פעמים בתור אדם/ אישה שמנ/ה הם ויתרו לקחו כבן/ בת זוג את מי שהסכים/ רצה בהם ולא כי זה האדם הטוב ביותר עבורם או שהכי חשקו בו, כי לא ממש הייתה להם בחירה גדולה. ועכשיו כשהם אנשים רזים פתאום האפשרויות גדולות יותר, ופתאום הם גם מבינים שהם ראויים ליותר ויש גם יותר אנשים שרוצים בהם
  2. שינוי שהם עוברים בעקבות הניתוח- גורם להם לרצות דברים אחרים ממה שרצו לפני  יש להם מטרות אחרות בחיים, מה שמשפיע גם על בני הזוג שהם רוצים בעבור עצמם
  3. היכולת לבחור – אחרי הניתוח הם בוחרים טוב יותר. הם בוחרים טוב יותר את האוכל הנכנס לפיהם והם גם בוחרים טוב יותר את  מה שהם רוצים לשמוע ולראות ואת הזוגיות שהם רוצים עבור עצמם.

ברוב המקרים אגב, מדובר בזוגיות שמלכתחילה לא הייתה אידאלית ומיטבית אך נוצרה עקב חוסר ברירה או עקב בחירת ה"רע במיעוטו" לפחות  מצד המנותח.

הניתוח הוא ברוב המקרים רק טריגר שגורם לזוגיות להתפרק.

יחד עם זאת חשוב לומר, שרק אם המנותח יעבור שינוי אמיתי בחייו וישכיל לקחת את הקלפים החדשים שנתנו לו ולנצל אותם נכונה, הוא יוכל למצוא זוגיות טובה יותר ושונה מזו הקודמת.

טיפול רגשי מקצועי ואיכותי הוא הכרחי כדי לעכל נכון את השינויים בעקבות הניתוח וההרזיה וכדי  להשתמש בהם נכון ולבנות חיים טובים ומאושרים יותר לטווח הארוך.

בהצלחה, ענבר