נשירה אחרי ניתוח בריאטרי

שאלה- אני לפני ניתוח בריאטרי ומאד מפחד מהנשירה. האם יש משהו לעשות או תוספים שכדאי  לקחת כבר עכשיו כדי למנוע.

תשובה- הנשירה בשנה הראשונה מתרחשת לא אצל כל המנותחים כך שקשה לדעת מראש האם  תתקיים או לא. היא קשורה לעצם הירידה במשקל ולסטרס הנובע ממנו ופחות לחסרים של ויטמינים  ככה שאי אפשר ממש למנוע אותה.
יחד עם זאת במידה ובבדיקות הדם לפני הניתוח נמצאו חסרים בברזל, בי 12, די או חלבון, חשוב מאד לטפל בהם עוד לפני הניתוח.

 

שאלה- אני 5 חודשים אחרי הניתוח ויש לי נשירה איומה. עוד מעט לא יישאר לי שיער. אני לוקחת את הוויטמינים שאמרה הדיאטנית, מה עוד כדאי לקחת כדי להפסיק או להפחית  את הנשירה?

תשובה- הנשירה מחילה כחודשיים שלושה אחרי הניתוח והיא נמשכת עד ל 9-12 חודשים אחרי. לאחר מכן מתחילה צמיחה מחדש. הנשירה בשלב זה קשורה לסטרס הקשור לירידה הגדולה במשקל ולשינויים ההורמונליים שחלים בעקבות הניתוח והירידה ופחות לחוסרים תזונתיים של ויטמינים ומינרלים.

לכן מה שצריך לעשות הוא: להקפיד על שתייה מספקת, על צריכה מספקת של חלבון בהתאם להנחיות שניתנו מהדיאטנית שמלווה אותך, על צריכה של הוויטמינים והתוספים בהתאם להנחיות שקיבלת לאחר הניתוח מהדיאטנית ועל בדיקות דם מקיפות אחת ל-3 חודשים בהתאם להנחיות המנתח והדיאטנית.

ומה שהכי הכי הכי עוזר זה להיעזר בסבלנות כי כמו שאמרתי בסופו של דבר זה מסתיים (לפני שתשארי קירחת) וגם צומח בחזרה.

אין צורך בלקיחת תוספים מעבר לכך כי הם לא הוכחו כמועילים לנשירה מסוג זה ויש כאלה שלקיחה  ממושכת, בהנחה שאין חסר שלהם (כגון אבץ), יכולה להזיק.

 

שאלה- אני 3 שנים אחרי ניתוח וחזרה לי לאחרונה נשירה מה עושים?

תשובה- נשירה בשלב הזה אכן עשויה להיות קשורה לחסרים של ויטמינים ומינרלים ולמצב תזונתי לא תקין.

מה שעליך לעשות הוא:

  • ליצור קשר עם דיאטנית בריאטרית ולבדוק יחד איתה את מה שאת אוכלת והאם זה מספיק ולעשות את השינויים בהמלצתה.
  • לבדוק האם בבדיקות הדם שעשית לאחרונה יש חסרים בבי 12, ברזל, מחסני ברזל וחלבון. במידה ולא עשית – חודשים האחרונים אז לעשות את הבדיקות.
  • בהתאם לבדיקות לראות האם צריך לקחת תוסף ברזל או בי 12. בכל מקרה מולטי ויטמין, סידן ודי יש לקחת לתמיד ואם אינך לוקחת יש לחזור לקחת במינונים בהתאם להנחיית הדיאטנית.