עצירות

שאלה- אני כשבועיים אחרי ניתוח ואין לי יציאות כל יום כמו שהיו קודם אלה רק פעם ביומים- שלושה. מה עושים, האם צריך להשתמש בתכשיר כלשהו לעצירות?

תשובה- שינוי בתדירות היציאות בשבועות הראשונים לאחר הניתוח הוא בהחלט מוכר והגיוני מכמה סיבות:

  • ירידה משמעותית בכמות האוכל
  • ירידה בכמות השתיה
  • שינויים הורמונלים
  • שינויים רגשיים כולל לחץ וחששות
  • הפחתה משמעותית בצריכת מזונות עתירי סיבים כמו ירקות, פירות, קטניות, דגנים מלאים וכו'

לכן יציאות פעם ביומיים- שלושה, כל עוד אינן כואבות או קשות מאד, הן בהחלט מקובלות וגם לא נחשבות ממש כעצירות.
בשלב זה אין צורך וגם עדיף שלא להשתמש בתכשירים.
יש להגביר כמה שניתן שתיה של מים, ניתן גם לשתות מי שזיפים או מים עם כפית שמן זית ולימון  על קיבה ריקה זה בהחלט מסייע.
משלב כלכלה טחונה, ניתן גם להשתמש בעגבניה מקולפת מגורדת ומסוננת אפשר לערבב בתוך יוגורט או לצרוך יחד עם כפית שמן זית על קיבה ריקה.
בשלב כלכלה רכה ניתן להוסיף גם מעט סלק מבושל עם לימון ושמש זית.
גם הליכות (בהתאם ליכולת) של כ-15-20 דקות כל יום מסייעות לשפר ולהגביר תנועתיות של המעי.
סביר להניח שחודש- חודשיים אחרי הניתוח, כשתתחיל לאכול גם ירקות, פירות, קטניות ודגנים מלאים וגם הכמויות יעלו קצת, יהיה שיפור בתדירות.
יחד עם זאת, אם היציאות קשות מאד, כואבות, או בתדירות נמוכה מפעם ב-3 ימים כדאי להתיעץ עם רופא/ דיאטנית לגבי טיפול מומלץ בנוסף לטיפול התזונתי.

 

שאלה- אני חודשיים אחרי ניתוח. יש לי עצירות ובבית טבע המליצו לי על תכשיר סיבים האם כדאי?

תשובה- אחרי ניתוח לא כל התכשירים לזרוז יציאות מותרים. בשנה הראשונה אחרי הניתוח כדאי להימנע משימוש בתכשירי סיבים בגלל שתיה לא מספקת וחשש ליצירת סתימות.
בכל מקרה, עדיף קודם להשתמש באמצעים תזונתיים בהתאם להנחיות הדיאטנית ובמידה ולא עזרו, להתייעץ עם הדיאטנית הבריאטרית המלווה אותך לגבי סוג התכשיר שכדאי לקחת בהתאם לזמן אחרי הניתוח ולחומרת העצירות.

 

שאלה- מה עם שמן פראפין שמעתי שהוא עוזר לשפור היציאות.

תשובה- שמן פראפין בהיותו שמן אכן גורם לריכוך היציאות. יחד עם זאת חשוב לזכור שהוא גם סופח איתו ויטמינים ומינרלים גם מהמזון וגם מהתוספים, ולכן השימוש בו, במיוחד למנותחים שגם ככה מועמדים יותר לחסרים, לא מומלץ.

 

שאלה- אני מספר חודשים אחרי ניתוח שרוול, יש לי יציאות פעם בשבוע ואפילו פחות, הן קשות וכואבות וכל השינויים התזונתיים שעשיתי כולל הגברת שתיה, שימוש בשמן זית, עגבניות, יוגורטים ועוד לא עזרו. שכנה אמרה לי שהיא לוקחת לקסדין וזה עוזר לה מאד. כדאי?

תשובה- המצב שאתה מתאר הוא מצב לא תקין ואכן דורש עזרה תרופתי ככל הנראה. יחד עם זאת  התרופה שציינת היא אמנם תרופה ללא מרשם אך היא תרופה אגרסיבית וחזקה ויש איתה מספר בעיות:

  • היא עשויה לגרום לשלשולים וכאבי בטן.
  • שימוש ממושך בה יוצר קיבה עצלה וגורם לתלות בתרופה ולצורך בשימוש בה לתמיד.
  • במקרה שתיארת כדאי קודם לשלול מצב של חסימה ולאפשר ריקון  של הקיבה על ידי נר או חוקן, כמובן עם יעוץ רופא, ורק אחר כך  להשתמש בכשיר כלשהו. עדיף להתחיל בשימוש בתכשירים עדינים יותר בהתאם ליעוץ הדיאטנית או הרופא המטפל.