קצב ירידה במשקל ויעדים משקליים

שאלה: אני 3 שבועות אחרי ניתוח וירדתי רק  5/7/10 ק"ג ואני ממש מאוכזב כי ראיתי שיש הרבה שירדו בשלב הזה כבר 15-20ק"ג מה עושים?

תשובה: קצב הירידה במשקל משתנה מאדם לאדם ותלוי בגורמים רבים בינהם: גיל, מין, משקל התחלתי, דיאטות בעבר, רמת פעילות גופנית, בעיות בריאותיות, תרופות נלקחות, קצב חילוף חומרים בסיסי ועוד.

אין לצפות מאישה בת 50 שממעיטה בפעילות, עשתה המון דיאטות, סובלת מהשמנה מהילדות ומתנתחת במשקל 95 ק"ג לרדת אותה כמות קילוגרמים ובאותו קצב כמו בחור בן 30 במשקל 120ק"ג שהשמין בעיקר בעשור האחרון לחייו, עושה הרבה ספורט וללא הרבה דיאטות בעברו.

בנוסף, אם כבר, אז חשוב לחשב את המשקל באחוז מעודף המשקל ולא להתיחס למספר המוחלט.

בתקופה של החודשים הראשונים לאחר הניתוח חשוב להתמקד בהתנהלות ובשינוי ההרגלים והבחירות ולהצליח להתקדם לכלכלה מוצקה, מגוונת ומאוזנת וממש לא במספרים על המשקל.

חשוב לעשות זאת בליווי מקצועי של דיאטנית בריאטרית שתוכל גם לפקח על קצב הירידה ולעדכן אתכם  האם הוא סביר.

 

שאלה: אני 5 חודשים אחרי ניתוח ירדתי רק 30 ק"ג ומזה חודשים אני תקועה אולי הניתוח מקולקל? אגב, אוכלת ממש מעט.

 תשובה: הניתוח לא מקולקל מהסיבות הבאות:

  • ירידה של 30 ק"ג היא ירידה יפה ומכובדת וממש לא רק. מציעה לך להזכר מתי הצלחת בעבר לרדת ירידה כזו וגם לשמור עליה.
  • את רק 5 חודשים אחרי ניתוח ויש לך לפחות עוד חצי שנה להמשיך לרדת במשקל ויתכן שגם יותר, ככה שזה לא הזמן לקבוע האם הניתוח הצליח או לא ולדבר על כשלון של הניתוח.
  • עצירה במשקל אחרי ירידה מכובדת היא בהחלט חלק צפוי מהתהליך אחרי ניתוח, הגוף איבד 30 ק"ג ולכן הוא מאט את קצב הירידה כרגע כדי להתמודד עם הירידה שמבחינתו היא שינוי משמעותי. מניחה שאם את צריכה עדין לרדת (לפי יעד נכון ולא לפי BMI תקין) הגוף יחדש ירידה בהמשך.
  • יתכן שמרוב פחד וחשש לא לרדת מספיק את צורכת מעט מידי קלוריות מה שגורם לגופך להכנס למצב חיסכון ולא לשחרר במשקל. אכילה מאוזנת ומספקת תאפשר המשך ירידה.

אז מה עושים?

  • נרגעים ומתאזרים בסבלנות.
  • מתמקדים בתהליך ובהתנהלות ולא במספרים.
  • נעזרים בדיאטנית בריאטרית שתדריך אותך להתנהלות תקינה ואכילה מספקת.

 

שאלה: אני 5 חודשים אחרי ניתוח מיני מעקף. כבר ירדתי כמעט מאה אחוז מעודף המשקל ואני לא מפסיקה לרדת. מרגישה שהירידה מהירה מידי למרות שהמנתח ורופא המשפחה ממש מרוצים וגם כולם בפורום מפרגנים לי ואומרים לי שזה 'צרות של עשירים' ושהלוואי עליהם  והכל בסדר.

האם הכל בסדר ולשחרר וזה יפסק כשירצה להפסק כמו שאמרו לי?

תשובה: השאלה שלך חשובה מאד ולצערי התשובות שניתנו לך אינן מדויקות ומתיחסות למשקל כמדד יחידי להצלחה ולבריאות.

צריך לזכור שקצב ירידה גדול מידי אינו מומלץ והוא בהחלט יכול לפגוע בגוף כי הוא מגביר סיכון לפירוק ופגיעה בשרירים, בינהם גם הלב, מגביר סיכון לירידה במסת עצם ולהגברת שבירות העצמות, לחסרים תזונתיים, חולשה וסחרחורות, כאבים בשרירים בעצמות בגב ובברכיים, הווצרות אבנים בכיס מרה ועוד.

המטרה אינה ירידה במשקל בכל מחיר והכלל אינו כמה שיותר יותר טוב.

הקצב שאת מתארת הוא אכן מהיר מידי, כי בפחות מחצי שנה אחרי ניתוח ירדת יותר ממה שאת אמורה לרדת בשנה כולה. כלומר מה שמדאיג כאן זה לא רק כמות הקילוגרמים שהשלת מגופך, אלא קצב הירידה המהיר והעובדה שהירידה אינה נפסקת.

מומלץ להתייעץ בהקדם עם הדיאטנית הבריאטרית שמלווה אותך, ובמידה ואין למצוא כזו  כדי להתאים תזונה מתאימה, להתייחס לבדיקות הדם, לאתר חסרים במידה ויש ולבדוק צריכה תקינה של ויטמינים ותוספים ולצמצם ככל הניתן את הנזק והפגיעה האפשריים מירידה כזו.

 

שאלה: אני שנה וחצי אחרי ניתוח שרוול אני בגובה 1.60. התחלתי מ 140 ק"ג והגעתי ל 80 ק"ג  כשנה וקצת אחרי הניתוח ומאז אני לא יורדת יותר.  לפי הגובה והמשקל הרצוי נשארו לי עוד לפחות  20 ק"ג לרדת. מה עושים? האם לשקול ניתוח חוזר?

תשובה: ממש לא. נכון שלא הגעת ל BMI תקין אבל חשוב לזכור שזה אינו היעד לירידה אחרי ניתוח. בניתוח שרוול מצפים לירידה של כ 60 עד 70 אחוז מעודף המשקל. את עודף המשקל מחשבים לפי משקל ההתחלה לפני ניתוח פחות משקל אידאלי  לפי BMI 25.

במקרה שלך המשקל האידאלי הוא 64 ק"ג אבל הוא לא המשקל הצפוי. עודף המשקל הוא 76 קג ו70 אחוז ממנו זה  כ 53 ק"ג כך שלפי החישוב הזה המשקל הצפוי עבורך הוא 87 ק"ג.
כך שלא רק שלא רק שהירידה שלך אינה נמוכה מידי אה שאפילו ירדת יותר מהצפוי ולכן המשקל שאת נמצאת בו כרגע הוא בהחלט הצלחה ניתוחית. סביר להניח שכנראה מבחינת הגוף  זה בהחלט מספיק, יחד עם זאת בהחלט ממליצה להתייעץ עם הדיאטנית שמלווה אותך ולבדוק האם יש שינויים בהתנהלות שכדאי לעשות (לא דיאטה ולא הימנעויות) שאולי גם יקדמו ירידה.

במידה וההתנהלות שלך, בהתאם לדברי הדיאטנית תקינה, שחררי את המספר וגם את החלומות על 60 ק"ג והתמקדי בלשמור על ההישג המצוין שלך וגם לאהוב אותו ואת עצמך ולהרגיש מצליחה מוצלחת ומנצחת ויתכן והמשך גם תופתעי לגלות שהגוף שחרר עוד כמה קילוגרמים. וגם אם לא מצבך מצוין.

בוודאי שאין מה לחשוב על ניתוח נוסף וגם לא להיכנס חזרה למעגל הדיאטות שיגרור אותך שוב לירידות ועליות בלתי פוסקות.