שיחה שאני מקיימת כמעט כל יום עם מנותח/ מנותחת

"אני כ 4/ 5 או יותר שנים אחרי ניתוח שרוול , עיתי כמעט את כל המשקל חזרה ואני שוקל לעשות ניתוח מעקף/ מיני מעקף :

ומה עם להגיע לליוי מסודר אצל דיאטנית ופסיכולוג בריאטרים ולהתחיל שינוי בחשיבה ובהתנהלות ?

" כבר עברו הרבה שנים , עליתי הרבה , לא נראה לי שזה יעזור , זה כבר אבוד חיבים ניתוח חוזר" .

אתה מבין ומזהה את הסיבות לעליה חזרה במשקל ?

"כן בטח, השרוול התרחב הכמויות עלו והכל כבר עובר לי רגיל גם יצה בוראקס המבורגר "

מה הכוונה רגיל ? כמו קודם? 

" לא , לא כמו קודם אבל עובר, התחלה זה לא עבר בכלל" 

ומה עם חטיפים, פיצוחים, שוקולד, עוגיות?

"אוכל המון חופשי כל הזמן מנשנש "

וארוחות מסודרות ? 

" לא ממש. אין לי זמן ואני לא אוהב לבשל אז חוטף מה שיש הרבה פעמים זה במבה חטיפי אנרגיה או פיצה 

אז למה אתה חושב שניתוח חוזר יעזור ?

"כי אני שוב יהיה מוגבל בכמויות, וגם אמרו לי שבניתוח הזה יש פחות ספיגה אז כולם יורדים. אחרי שאחזור לרדת אז אולי תהיה לי המוטיבציה לשמור הפעם " 

למה שתהיה אם לא היתה הפעם 

שתיקה … 

7. טעויות חשיבה נפוצות למנותחי שרוול שעלו חזרה במשקל ומעונינים בניתוח חוזר מעקף/ מיני מעקף 

1. אם עליתי חזרה הרבה במשקל ועבר הרבה זמן מאז הניתוח סימן שהניתוח מקולקל וזה כבר אבוד לנסות שוב לרדת . רק ניתוח חוזר יעזור . 

2. עליתי במשקל כי השרוול התרחב והכמויות עלו 

3. הכל עובר חופשי גם פיצה בוראקס ציפס המבורגר , סימן שהניתוח מקולקל 

4. קשה לי לאכול בשר או ביצים או ירקות או לחם כי זה לא עובר טוב אז אני אוכל מה שעובר בקלות גבינותמעדנים קרקרים . 

5. מעקף או במיני מעקף יש תת ספיגה ולכן לא משנה מה אוכל וגם אם לאעשה שינוי ארד הפעם ואצליח לשמור . 

6. אחרי ניתוח שני אין סיכוי שאעלה , למדתי לקח ואני בטוח אשמור

7. אין לי כוח/ זמן/ כסף/ חשק לעשות פעילות גופנית , להכין ליאוכל מבושל , ללכת לדיאטנית ולפסיכולוג בריאטרי ,ללכת לקבוצת תמיכה . 

והנה העובדות הנכונות :

1. אף פעם לא עבוד. ברוב המקרים גם כשעברו הרבה שנים וגם אחרי עליה חזרה במשקל , הניתוח לא מקולקל והוא עדין עובד וניתן להפעיל אותו מחדש אם מתנהלים נכון ועושים שינוי בחשיבה ובבחירות ולשם כך חשוב להגיע לאיש מקצוע. 

בכל מקרה גם אם מחליטים על ניתוח חוזר חשוב להגיע כמבה שיותר מוקדם ולעשות תהליך ליווי ממושך אצל דיאטנית ופסיכולוג בריאטרי טובים כדי לזהותאת הגורמים לעליה במשקל ולהתחיל לטפל בהם כבר לפני אחרת גם אחרי ניתוח שני ושלישי עולים במשקל. 

הטיפול חיב להיות בחשיבה ובבעיות המקור שמביאות לאכילה לא נכונה ולהשמנה . 

2. הקיבה אכן מתרחבת גם אחרי שרוול וגם אחרי מעקף ומיני מעקף והכמויות של מזון מוצק שניתן לאכול עולות והן בין מכפילות עד משלשות את עצמן בשנתיים הראשונות ועדין הן מוגבלות ופחותות ממה שהיה לפני הניתוח. 

יחד עם זאת העליה בכמויותאינה הסיבה ברוב הפעמים לעליה גדולה במשקל אם עושים בחירות נכונות ואוכלים מסודר. 

ברוב המקרים הסיבות לעליה במשקל הן אכילה נשנשנית ( הרבה ארוחות קטנות ) אכילה לא מסודרת , בחירות לא נכונות , אכילה ממניעים רגשים , צריכ שתיה מ מתוקה מרובה , וצריכה מרובה של מתוקים חטיפים ופיצוחים. בכל אלה אף ניתוח לא מטפל וזה בעיקר באחריות המנותח 

3. אף ניתוח ( פרט לטבעת ) לא מתיימר להגביל לחלוטין אכילת מזונות גם לא מזונות כמו פיצה בוראקס וכו. גם אם בהתחלה קשה לאכול אואוכלים מעט אסור להסתמך על זה כי כאמור אחרי שנה ברוב המקרים ניתן לאכול הכל. 
לכן חשוב לא להמנע מאכילת מזונות אלה, אך בהחלט להגביל את אכילתם ולא לאכול אותם ברמה היומיומית מתוך הסתמכות על זה שתמיד תאכלו מהם מעט כי זה לא נכון . 
חשוב בכל ניתוח וכבר מההתחלה ללמוד בחירות בריאות ונכונות של מזון מוצק עשיר בחלבונים וירקות ופחות פחמימות סוכרים ושומנים וזה שוב באחריות המנותח. 

4. חשוב מאד להתעקש וללמוד לאכול מזון מוצק כמו לחם בשר ירקות ביצים דגים ועוד גם אם הוא עובר קשה כי זה המזון שישמור עליכם לאורך זמן. כשנמנעים מלאכול את המזון הזה , ואוכלים רק מה שעובר בקלות כמו מעדנים גבינה וקרקרים, אתם עלולים בהמשך כשהרעב חוזר למצוא את עצמכם רעבים אחרי זמן קצר ואוכלים הרבה ארוחות קטנות, התנהלות שעוקפת את ההגבלה הניתוחית ולכן גורמת לצריכה קלורית מוגברת ולעלה במשקל בכל ניתוח. 
מנותחים מחצי שנה ויותר אחרי ניתוח, בהנחה שאין בעיה בניתוח אמורים להצליח לאכול הכל ואם לא , חשוב מאד לקבל ליווי מקצועי וללמוד לאכול את המזון הזה ולא לוותר .

5. גם ת ספיגה אינה מונעת בהכרח עליה במשקל כאשר לא מסגלים הרגלים נכונים ולא משני בחירות. לא כל המנותחים יחוו תת ספיגה גדולה ביותר , כזו שתוכל להתגבר על כלאכילה ולכן , אכילה מרובה של חטיפים פיצוחים ומתוקים, צריכה מוגברתשל שתיה מתוקה ואכילה לא מסודרת עלולים לגרום לעליה במשקל גם אחרי מעקף ומיני מעקף 

6. אם לא משנים התנהלות ולא מטפלים באמונות המגבילות ובגורמים לאכילה רגשית ולאכילה מסודרת , אם לא מפנים זמן ומקום לעצמכם עולים גם בניתוח שני שלישי וכו 

7. אין לי כוח זמן כסף זו לא עובדה אלה אמונה שמעכבת ומגבילה שינוי. אחד השינויים המרכזיים שאתם נדרשים לעשות כדי לא רק לרדת במשקל אלה גם לשמור על זה לאורך זמן זה לפנות זמן מקום ומשאבים עבור עצמכם. את זה רק אתם תוכלו לעשות עבור עצמכם ולא שום ניתוח.כל עוד תמשיכו לדבוק באמונותהללו יהיה קשה מאד להצליח . 

בהצלחה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s