לקראת השנה החדשה : מאחלת לכם לנהל ולא להתנהל

אנחנו שבוע בלבד לפני תחילת השנה החדשה , שנה שתהיה אחרת מהקודמות לה. שנה עם קורונה  ששנתה את המצב הבריאותי ,הנפשי ,הרגשי, ההתנהגותי ,החברתי והכלכלי של כולנו .

 השנה הזו תחייב אותנו להתנהלות אחרת, מאשר בשנים  שעברו אין  ספק .

 היא גם תחייב אתכם להתנהל אחרת מאשר בגל ראשון אם תרצו לשרוד אותה במצב תזונתי ומשקלי תקין יותר .

מאז התפרצות הקורונה וכל עוד היא תמשך אנחנו חווים חיים של אי ודאות ,  חוסר שליטה ושל חרדות למצב הכלכלי והבריאותי. 

 כל אלה, בהחלט משפיעים גם על ההתנהלות התזונתית  , ועל היכולת לרדת או לשמור על המשקל החדש,, בוודאי אצל אנשים שסובלים שנים רבות מהשמנה קיצונית וכאלה לפני או אחרי ניתוח בריאטרי .

 הצורך בשמירת רחוק חברתי , יחד עם סגרים  לסרוגין  גם הם משפיעים ומשנים את ההתנהלות.

 בהסתכל על גל ראשון ותוצאותיו לפחות אצל חלק  מהמתמודדים,  אני רוצה לומר לכם זה אפשרי , אפשרי לשמור על התנהלות תזונתית תקינה, ולהמשיך בתהליך הירידה במשקל, או לפחות לשמור עליו ולמנוע עליה מאסיבית במשקל .

 כשמסתכלים על המצב אחרי גל ראשון אפשר לחלק את האנשים  לפי ההתנהלות שלהם לשתי קבוצות , אלה שהרימו ידים ועצרו את המשחק  והחליטו לחכות לאחרי שהכל יגמר , לבין אלו שהמשיכו למרות  הכל לעשות כל מה שהם יכולים  כדי להתנהל נכון ולשמור על תוצאות הניתוח או תהליך הירידה במשקל העצמאי שעשו וכדי לא לחרב אותו .

 ההבדל העיקרי בין שתי  הקבוצות הללו, הייתה הבחירה,  האם לתת למצב לנהל אותם,  או לקחת את המושכות בידיים ולנהל את המצב . אלה שבחרו לנהל את המצב במקום להתנהל  בו , כמובן הצליחו יותר מבחינת ההנתהלות ושמירה או המשך ירידה במשקל .

 רוצים דוגמא ?

 הרבה פעמים אני פוגשת  מטופלים שהתחלתי איתם תהליך שינוי תזונתי , שמספרים לי על השבוע  הלחוץ שהיה להם , עומס בעבודה, מחזור  חודשי, בן משפחה חולה, ועוד אירועים רגשיים  שהסבו את תשומת ליבם במקום לעצמם ולהתנהלות שלהם , למצב הבעייתי , והתוצאות של שבוע כזה הם התנהלות תזונתית לא נכונה , העדר ארוחות מסודרות , העדר תכנון וארגון ודאגה לאוכל מבושל , מעבר לאכילה נשנשנית , העדר פעילות גופנית מחוסר זמן ואי הקפדה על שתיה מספקת . כל אלה גורמים להעדר ירידה במשקל ולפעמים אף לעליה במשקל וזה גם אחרי שעשו ניתוח בריאטרי.

 לפעמים המצבים הללו אינם חד פעמים, ואנשים חווים שבועות כאלה שוב ושוב , מה שכמובן יגרור תוצאות משקליות לא טובות , בודאי אם זה נמשך לאורך זמן.  

 כשאנשים לפי ניתוח בריאטרי ,מתוודים בפני על השבועות הללו ,כהסבר לחוסר ההצלחה להמשיך בהתנהלות ובשגרת שמירה תזונתית ,  אני שואלת  אותם ומה יקרה אחרי הניתוח? כשיהיו שבועות כאלה ?

אני תמיד  מסבירה ומזכירה שהניתוח לא ימנע שבועות כאלה,  וגם לא יכריח אתכם להמשיך בפעילות , שתיה מספקת, ואכילה מסודרת ,והוא גם לא יעלים את המתוקים, ולא יגביל  את אכילתם, בוודאי שלא יגביל אכילה נשנשנית של הרבה ארוחות קטנות , אכילה שעוקפת את ההגבלה הניתוחית ותורמת לעליה במשקל. . ,

כלומר שבועות קשים ,ותקופות קשות כמו הקורונה לדוגמא, שמקשות על התנהלות תקינה ועל המשך שגרת שמירה תזונתית ומשקלית יהיו תמיד ,וההבדל בין מי שישרוד אותם או לא זו הבחירה איך להגיב אליהם.

 אני רוצה לחזור לתקופת גל ראשון ואל ההתנהלות העסקית שלי  כדוגמא לכל מה שכתבתי כאן.

 גל ראשון , אופיין בהפתעה, לחץ וחששות מהלא נודע, מה שגרם לאנשים כאמור להרים ידיים, לבטל את הטיפולים איתי , ולחכות  ליום שאחרי. גם טיפולים מרחוק בוטלו  בשל אי הודאות הכלכלית והלחץ הכספי.

 אני מצאתי את עצמי בבת אחת עם פחות מחצי מהעבודה שהייתה לי קודם , מה שגרם ירידה משמעותית בהכנסה , לחץ כלכלי גובר  ותחושה של לא מועילה ןלא נדרשת אשר  השפיעו מאד  על המצב הרגשי שלי ,מעבר לחרדות הכלכליות .

 בהתחלה כמעט כמו  חלק גדול מכם וממטופלי, הרמתי ידיים , כיסיתי עצמי בשמיכה ואמרתי שאחכה  ליום שאחרי,  כשכל זה יגמר בתקוה לשרוד את המצב עם הכי פחות נזקים.

הייתי מלאה בתחושות ייאוש והרגשה שאין עבור מה להשקיע,  כי אף אחד לא  יגיע עכשיו לטיפול. אז הפסקתי בבת אחת את כל הפעילות שלי , גם את הפעילות מרחוק גם את השיווק וגם את מכירת הקורסים הדיגיטלים שלמעשה הם היו הכי מתאימים לתקופה הזו . למה הפסקתי ? כי נגררתי  אחרי המצב ולא האמנתי שאפשר אחרת.

 אבל .. אני זו אני,  ואחרי כמה ימים בודדים של הרמת ידיים , הבנתי שהקורונה כאן להישאר,  ושהבחירה איך להתנהל היא בידי,  ושאפשר גם להתנהל אחרת ולצור מציאות אחרת .

 נזכרתי באחת מאמונות היסוד של הNLP שאומרות , שהאנרגיה זורמת לאן שתשומת הלב מתמקדת והחלטתי למקד אותה במקום לייאוש לעשייה .

 אז חזרתי לכתוב פוסטים,  ולעלות סרטונים ושדורים חיים , ולספר על הקורסים והמדריכים הדיגיטלים שלי , וגם על המדריכים החינמיים , שלי ועל האתר שלי שמלא בחומר חינמי . יצרתי וקימתי הרצאת זום בעלות מיוחדת לתקופה, יחד עם מדריך להתנהלות בתקופה הזו גם הוא בעלות שווה לכל כיס .

 בעיקר חזרתי להאמין שאפשר, כדאי וחשוב לעשות גם בתקופה הזו ולו כדי להתכונן ליום שאחרי.

 השקעתי את הזמן בללמוד ולהבין איך כן אפשר להתנהל ולעבוד  בתקופה הזו, שדרגתי את הכלים שברשותי , ולמדתי עוד כלים לעבודה מרחוק .  חזרתי פשוט לעשות  מבלי לחכות לתוצאות מידיות .

 ונחשו מה קרה ? ראשית,  השתפר  מצב רוחי,  והרגשתי  שאני חיונית ונדרשת, העשייה עשתה לי טוב..  וכשהמצב רוח השתנה , השתנו האנרגיות וגם התוצאות ולאט לאט חזרו  חלק מהמטופלים הישנים ויצרו קשר מטופלים חדשים.

 אל הגל השני  שהוא עכשיו בעיצומו, אני מגיעה עם קליניקה מלאה , עם בטחון חזק יותר ביכולת שלי לשרוד אותו ועם כלים ותשתיות משופרות ובמיוחד עם אנרגיות של עשיה ושהכל אפשרי.

 והנה מה שאני  רוצה לאחל לכם  ולקרוא  לכם לעשות , ממש בפרוץ השנה החדשה  בסימן אולי סגר והחמרת גל שני :

 אני רוצה לבקש מכם  ולקרוא לכם להפוך מפאסיביים לאקטיביים , ממתנהלים למנהלים  זאת כדי לעבור את הגל השני במצב תזונתי שונה מהראשון   ובעיקר אני מאחלת לכם וקוראת לכם לזכור שיש ביכולתכם לעשות זאת  וכל המשאבים והכוח לכך הם אצלכם.

 אז לסיום קבלו כמה דוגמאות  איך  עושים זאת , איך הופכים מפאסיבי לאקטיבי :

  1. חדרי הכושר נסגרו וגם אי אפשר לצאת החוצה להליכות ארוכות ?

צאו ועשו את המרחקים הקצרים מספר פעמים , או  מצאו תכניות און ליין לביצוע פעילות בבית ( יש תוכניות מגוונות לפעילות כוח , לחיזוק שרירים שונים , ליוגה , ריקוד וגם להליכות בבית ) .

  • 2.  אתם נמצאים הרבה יותר בבית עם נגישות גדולה יותר למזון ?

הקפידו לקנות ולהכניס הביתה מזון בריא יותר ומזין ולהפחית בצריכת " שטויות" , נצלו את הזמן להכנת ארוחות ואוכל מבושל בריא ומזין

  • 3.  אתם חוששים להגיע לדיאטנית במרפאה ?

 בררו האם  יש אפשרות לטיפות טלפוני או בזום דרך הקופה, ואם לא אולי מצאו לפחות לתקופה הנוכחית  דיאטנית פרטית שעובדת   און לין ועשו איתה מספר מפגשים .

 הדוגמאות הללו, כולן כאן כדי להבהיר לכם שהכל אפשרי ושגם במצב  לחוץ ואחר, גם במצב שאינו שגרתי , ניתן להתאים עצמכם למצב ולהתנהל בצורה שתאפשר לכם להתמודד עם האתגרים החדשים.

 מי שידע לעשות זאת יסיים את הגל השני עם מינימום נזקים תזונתיים ומשקליים

 מאחלת לכם שנה חדשה טובה בריאה ומאושרת,  שתעבור בצורה הכי בריאה שניתן, עם מינימום נזקים בריאותיים נפשיים וכלכליים .

מאחלת לכם לצלוח אותה כשאתם  מנהלים ולא מתנהלים כשאתם אקטיביים ולא פאסיביים  כשאתם ממשיכים לרדת במשקל או לשמור על המשקל החדש מבלי  לעלות  חזרה

 חג שמח ושנה טובה  באהבה ממני . ענבר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s