האם אני המטפלת הנכונה עבורך?

בכל שנות עבודתי כדיאטנית מטפלת, אני פוגשת מאות ואלפי מטופלים, כל אחד עם האופו, הרצונות הצרכים והצפיות שלו.
כדי שהטיפול יצליח, צריך שתהיה התאמה בכל אלה משני הצדדים.
התאמה של אופי, צרכים, רצונות ,מחשבות ,ערכים , צפיות , הרגלים והתנהלות של המטופל לאלה שלי וגם הפוך.
כמובן ,שבמהלך כל השנים הללו ואני מניחה שכך גם בעתיד, היו,יש ,ויהיו מטופלים , שנתאים אחת לשני/ שניה , והקשר הטיפולי ימשך ואף יצליח, ויהיו כאלה שזה לא יתאים , הקשר יתנתק, והם ימשיכו לדרכם , אל מטפל אחר שיתאים להם יותר.
עד כאן הכל ממש בסדר והגיוני .
ובכל זאת , חשוב לי להבהיר כמה דברים ותובנות שרכשתי , כדי להגדיל את הסיכוי להתקשרות טובה יותר שלכם איתי או עם כל מטפל אחר.

 1. האחריות על הצלחת הקשר בכלל והטיפול בפרט אינה רק שלי כמטפלת, אלה היא גם שלכם המטופלים.
 2. כדי שהקשר יצליח, אתם צריכים להגדיר כמה שיותר מדויק, מפורט ואותנטי את הצפיות והצרכים שלכם ממני .
  לדוגמא להגיד: "אני רוצה לשנות הרגלים", או "אני רוצה ללמוד אורח חיים בריא", זה ממש כללי ומעורפל, ולא מגדיר לי במדויק ובאמת, מה אתם באמת רוצים וצריכים.
  אם תגידו: "אני רוצה ללמוד לנהל את החשקים שלי למתוק" , או "אני רוצה ללמוד להתמודד עם שעות הלילה כשהילדים הלכו לשון, שלא על ידי נשנוש", זה כבר הגדרות יותר ספציפיות שאיתן אפשר לעבוד.
 3. אני אכן מגיעה עם מגוון כליי טיפול, ממגון שיטות מכל מיני תחומים ( CBT, NLP מיינדפולנס ועוד ) , שמאפשרות טיפול שהוא יותר מרק שקילה ותפריט, ובכלל- יותר מ'רק' טיפול תזונתי, כאלה שמאפשרים גם להכנס פנימה ולהתיחס לנפש, ליחסים שלכם עם האוכל, לתפקיד של האוכל בחייכם, ליחסים של עצמכם עם גופכם ועוד.
 4. יחד עם זאת, הטיפול הוא תהליך הדרגתי, שבו לאט לאט בהדרגה וברגישות, משילים עוד ועוד שכבות וקליפות, כמו תהליך של קילוף מבצל.
  לכן, המפגשים הראשונים מתחילים מהכרות אתכם באופן כללי ועם התנהלות האכילה שלכם באופן מפורט יותר, אח"כ מתייחסים לחלק התזונתי והפזיולוגי ומתחילים לייצר שם שינוי, ורק כאשר כבר נוצרת הכרות וקשר מעמיקים יותר, ניתן להכנס גם לשכבות העמוקות יותר של הנפש והרגש .
  לכן , לצפות ממני שבמפגשים הראשונים אני כבר אצליח לגעת או לטפל באכילה הרגשית שלכם שנוצרה במשך המון שנים, לשנאה שלכם לגופכם, לחוסר בטחון והערכה העצמית שהפכו תלויים רק במשקל , לתפקיד הלא נכון שקבל האוכל בחייכם, או להפרעת האכילה שלכם זה פחות ראלי. זה משהו שיכול לקרות אבל רק בהמשך אחרי ההכרות ויצירת קשר טיפולי טוב בנינו.
 5. בנוסף, חשוב שאם יש לכם צרכים וצפיות לטיפול יותר רגשי ועמוק, תציינו זאת במפגש הראשון , כשאני שואלת מה הצפיות והרצונות שלכם ממני ומהטיפול, או בהמשך כשזה עולה . אני לא נביאה, וקשה לי לנחש זאת בעצמי, אני צריכה את עזרתכם שתציפו את הבעיה ותתנו לי סימן שזה בסדר להכנס עמוק יותר , כמו שזה בסדר גם לא לרצות ממני לטפל בכל אותם דברים ולאפשר זאת דווקא לפסיכולוג, עו"ס או כל מטפל רגשי אחר .
  אם שאלתי ואמרתם שאתם רוצים אורח חיים בריא ולבחור מזון נכון , זה פחות יכוון אותי לרגש, מאשר אם תגידו: "מאז ומתמיד ,מערכת היחסים ביני לבין האוכל היתה מקולקלת, והייתי רוצה לשנות אותה"
 6. בכל מקרה חשוב שתזכרו שאני וכך גם רוב הדיאטנים האחרים שתפגשו אינם פסיכולוגים או מטפלים רגשיים בהגדרתם (יש כמה היום שכן), ולכן יש מצבים שבהם יהיה נכון , ואפילו מחוייב מהמציאות לשתף איש מקצוע כזה בטיפול , ולכן קחו בחשבון שיש אפשרות שאציע זאת לכם.
 7. בכל השמנה קיצונית יש אכילה לא תקינה או מופרעת אבל לא תמיד מדובר בהפרעת אכילה . במידה ויש חשד להפרעת אכילה , הרי שהאבחון חיב להיות ע"י פסיכולוג או עו"ס המתמחים בטיפול בהפרעת אכילה , והטיפול יחייבב צוות רב מקצועי שמטפל בהפרעת אכילה : רופא , פסיכולוג/ עוס , דיאטנית ולפעמים גם פסיכאטר ואנשי טיפול אחרים כמו מרפאה בעיסוק או תריסטית באמנות או מוסיקה או תנועה .
  8.הגישה הטיפולית שלי היא שאנחנו שותפים לטיפול. כלומר בניגוד לגישה שיש איש מקצוע שהוא היודע כל והוא אומר מה לעשות והמטופל צריך לבצע, אני רואה בכם שותפים מלאים לטיפול. למעשה אתם אלה שמכירים את עצמכם ואת גופכם הכי טוב ולכן, אתם החלק העיקרי בטיפול. אתם אלה שתקבעו לאן אתם רוצים להגיע ובאיזו דרך, אני רק האור והמצפו שיכוון ויאיר לכם את הדרך
 8. כנות ופתיחות – הם העיקר בטיפול, בלעדיהם לא ניתן לעשות טיפול אמיתי . ולכן , למרות שזה לא תמיד פשוט, למרות שיש בזה לא מעט חשיפה , חשוב שתגיעו לטיפול כשאתם מוכנים להעלות בפני את כל המידע הנדרש ושיאפשר טיפול טוב יותר . כנות נדרשת גם כדי לעדכן אותי במהלך הטיפול , כאשר אתם מרגישים שאני לא עונה או מספקת את הצרכים שלכם , ועוד יותר כדי לכוון אותי למה אתם צריכים.
  להרים ידים ולהגיד את לא מתאמה לי זו דרך אחת ואי אפשרית , יחד עם זאת אני מציעה לכם , לפנות ולשוחח איתי , להעיר את תשומת ליבי כדי לכוון אותי למקומות הנכונים. כאמור אני לא נביאה ואם לא תציינו זאת בפני , לא אוכל לדעת ואין סיכוי לשינוי ולהתקדמות, יחד עם זאת אם כן תעשו זאת , יש הרבה סיכוי שתרויחו .
 9. אין עשר …. נסתפק הפעם בתשע
  או אולי 10.. זה ספרו לי מה חשבתם על מה שכתבתי כאן (אם הייתם אמיצים וסבלניים לקרוא הכל)

  נ.ב – זה פוסט שנכתב עמוק עמוק מתוך נבכי ליבי ומחשבתי , מקווה שגם אם אתם לא מסכימים איתי תדעו לכבד אותו
  אם שכנעתי אתכם שאני יכולה להתאים לכם, אם בא לכם לעשות את הדרך שלכם יחד איתי צרו קשר

  שלכם בהערכה ענבר , דיאטנית בריאטרית , מטפלת בהשמנה אכילה רגשית , אכילה נשנשנית , אכילה לא מודעת והפרעות אכילה הקשורות להשמנה