תזכורות חשובות לגבי תרופות להרזיה (סקסנדה ואוזמפיק)

1. מדובר בתרופות מרשם – קונים רק בבית מרקחת ולא בשום דרך אחרת. כל רכישה אחרת היא בלתי חוקית בעליל, נחשבת לסחר בתרופות, ומסכנת את חייכם ובריאותכם.

תזכרו , כשאתם רוכשים את התרופה לא בבית מרקחת , אינכם יודעים באילו תנאי טמפרטורה ולחות היא היא היתה , וגם האם מדובר בתרופה האמיתית ולא בזיוף .

אם חסר בבית מרקחת , אל תקנו , ואל תשתמשו , זה עדיף מאשר שמוש בתרופה מזויפת או כזו שפג תוקפה או באיכות לא תקינה .

2. מינונים – התחילו מהמינון הנמוך תמיד , גם אם זה לא המינון היעיל והפעיל , ועברו ממינון למינון בהדרגה בהתאם להנחיות הרשומות על התרופה ולהדרכת הרופא המטפל בכם.

במידה ומינון מסוים משפיע ונותן תוצאות , מומלץ להתיעץ עם הרופא המטפל לגבי המשך שמוש באותו מינון במקום לעבור למינון הבא , גם אם לפי ההנחיות הרשומות בתרופה כבר הייתם אמורים לעבור מינון .

בצורה כזו , תחסכו תופעות לואי, וגם תשאירו את המינונים החזקים , לשלב שבו תהיו חיבים בהם .

מצד שני אם השתמשתם במינון הנמוך לתקופה המומלצת ועדין אין השפעה , לא להתבאס , זה הזמן להעלות מינון .

זכרו ההשפעה היא מאד אינדבדיאולית ושטנה בין מטופל למטופל, ובהחלט יש מטופלים שבמינונים הנמוכים עדין לא יחושו השפעה של הטיפול , וזה לגמרי לגיטימי ולא אומר כלום לגבי ההמשך

המינונים הנמוכים נועדו לטיטרציה הדרגתית של הטיפול בעיקר למניעת תופעות לואי .

3. תופעות לואי – אכן קימות בתרופות הנל , מעצם מנגנון הפעילות שלהן. בעיקר מדובר בשינוי במרקם ותדירות יציאות , לכיוון שלשולים מצד אחד, או עצירות מצד שני, כאבי בטן, גאזים, נפיות , גרפסים, צרבות, בחילות והקאות.

בנוסף יש לפעמים עיפות , חולשה וירידה באנרגיות וכן סחרחורות וכאבי ראש .

גם במקרה הזה יש שוני ממטופל למטופל, יש כאלה שיחושו את התופעות לואי כבר במינונים הנמוכים , יש כאלה שרק בגבוהים ו יש כאלה שלא יחושו בכלל.

בכל מקרה , לרוב תופעות הלואי אמורות לעבור אחרי מספר ימים, עם התנהלות תזונתית נכונה , הפחתת כמויות בהתאם ושתיה מספקת .

במידה והתופעות לא חולפות חשוב להתיעץ עם הרופא המטפל לגבי שינוי מינון בהתאם .

ישנם אנשים שיאלצו להפסיק את הטיפול בשל תופעות לואי שלא מאפשרות המשך טיפול כי מסכנות פגיעה בריאותית . לכן חשוב , בכל מצב של תופעות לואי לעדכן את הרופא והדיאטנית המלווה .

4. לייוי דיאטנית בתהליך – חשוב מאד כדי לרדת במשקל אבל בלי מחיר של פגיעה גופנית, חסרים תזונתיים וקושי בתפקוד .

דיאטנית תעזור לכם להתמודד עם תופעות הלואי ולאכול נכון ומספיק .

הכרחי שתצליחו לאכול לפחות 3 ארוחות בהרכב נכון כדי לקבל מספיק חלבון ברזל סידן ושאר ויטמינים ולמנוע פרוק שריר .

אם אתם חשים שכתוצאה מהטיפול התרופתי , נמנעת מכם אכילה מספקת , חשוב לעדכן את הרופא והדיאטנית המלווים אתכם כדי לפתור זאת .

5. הכנה אצל דיאטנית לפני התחלת טיפול בתרופה – נמצא במחקרים שהתחלת שינוי תזונתי והתנהגותי בליווי דיאטנית , מספר פגישות טרם התחלת הטיפול מעלה אחוזי ירידה במשקל .

בנוסף הככנה הזו חשובה כדי להסדיר אכילה ולאפשר בחירות תזונתיות

נכונות ומתאימות יותר ומספקת למניעת חסרים , פגיעה גופנית והתמודדות עם תופעות הלואי .

6. מעקב בדיקות דם – ונטילת תוספים לפי הצורך . כיוון שבשל שמוש בתרופה יש ירידה משמעותית ברעב וביכולת האכילה , חשוב לעקוב אחרי רמות בי 12 חומצה פולית ויטמין די ברזל פריטין ספירת דם רמות מינרלים וחלבונים בדם ובמידת הצורך לשנות תזונה ו/ או לתסף בתוספים המתאימים . יש לעשות זאת בליווי דיאטנית ורופא המשפחה .

7. שילוב של פעילות גופנית – אירובית ואן אירובית , חשוב כדי שהירידה תהיה מפרוק שומן ולא שריר , כדי לשמר את הירידה לאורך זמן ולמנוע עליה חזרה במשקל וכדי לשפר מדדי בריאות כמו לחץ דם רמות שומנים וסוכר בדם וכן כדי לעצב את הגוף .

כדאי לקבל יעוץ וליווי ממאמן כושר שמנוסה בעבודה עם אנשים עם עודף משקל והשמנה

8. כמה זמן לוקחים- בעיקרון השמנה היא בעיה כרונית וככל מחלה כרונית אחרת , כמו סכרת , דיסליפדמיה , ביות לב או יתר לחץ דם, הטיפול בה הוא כרוני.

לכן גם אחרי שאתם יורדים במשקל ומתאזנים על משקל מסוים , גם הוא לא משקל היעד שלכם , כדי לשמור על אותו משקל ולמנוע עליה חזרה במשקל, ההמלצה היא להמשיך בטיפול התרופתי .

במידה ואתם שוקולעם בכל זאת להפסיק עשו זאת ביעוץ עם הרופא המטפל והדיאטנית שמלווה אתכם , כדי לצמצם למינימום עליה חזרה במשקל .

9. לא לכולם זה עובד או מתאים – למרות שעורי ההצלחה היפים בטיפול התרופתי , כמו בכל טיפול ההצלחה לא זהה עבור כולם ויש שונות בין מטופלים שונים.

יש לקחת בחשבון שיש אנשים שלא יצליחו להרויח ירידה מספקת מהתרופה ועבורם היא לא תתאים, או שיאלצו להפסיק שימוש בה בשל תופעות לואי חזקות מידי שלא מצליחים לטפל בהן .

בעיקרון ירידה פחותה מ 5 אחוז מהמשקל אחרי 3 חודשים במינון המקסימלי , תוכיח כנראה שהתרופה אינה יעילה למטופל ובמקרה זה ההמלצה תהיה להפסיק שימוש. חשוב בכל מקרה לעשות זאת אחרי שיחה עם הרופא המטפל והדיאטנית לוודא התנהלות תזונתית והזרקה נכונות .

זכרו ירידה במשקל היא חשובה , אבל לא במחיר של פגיעה בריאותית , תפקודית , זונתית או נפשית ולכן חשוב להתיחס לתכשירים לירידה במשקל , כתרופה לכל דבר , לרכוש אותם בצורה הנכונה , לאפסן אותם בתנאים המתאימים, לעשות שמוש מושכל ונכון מבחינת מינונים ולשלב תזונה מתאימה ופעילות גופנית .

לשם כך חשוב בנוסף לנטילת התרופה להיות במעטפת תומכת מקצועית של דיאטנית שמנוסה בטיפול בהשמנה בכלל ובטיפול תרופתי בפרט, רופא המשפחה שמכיר אתכם ויעקוב אחרי השינויים במשקל , תופעות הלואי ובדיקות הדם ובמידה ויש מאפיינים רגשיים לאכילה חשוב גם להיות בטיפול רגשי , כדי לטפל בבעיות הרגשיות ברכים שאינם אכילה ולייצר מערכת יחסים נכונה עם האוכל ועם גופכם .

מזכירה לכם שביוטיוב שלי יש סרטון מפורט על סקסנדה:

סרטון נוסף בנושא:

ופה באתר יש מאמר מפורט על סקסנדה ואוזמפיק- לקריאה לחצו כאן

בנוסף,

לאחרונה קיימתי הרצאה מלאה של כשעה וחצי בה פירטתי בהרחבה על התרופות הקיימות ואלו העתידות להכנס לארץ

על המאפיינים של כל אחת, למי מתאימה, אופן שימוש מיטבי שיחסוך לכם זמן וכסף,

איך מתמודדים על חוסרים של התרופה בקופות החולים,

איך ממנפים את הירידה למקסימום וגם על השיקולים בין תרופות לניתוח בריאטרי ועוד

הקלטת ההרצאה זמינה לרכישה בסכום סמלי של 49 ש"ח והיא תהיה זמינה עבורכם ללא הגבלת זמן.

לפרטים וגישה מיידית לחצו כאן:

https://inbardiet.ravpage.co.il/rec.lecture