בחילות אחרי ניתוח בריאטרי קיצור קיבה??

לא מעט מנותחים סובלים בימים , בשבועות אפילו בחודשים הראשונים אחרי הניתוח מבחילות קשות ש מונעות מהם לאכול ולשתות , וגורמות לחולשה סחרחרות וחסרים תזונתיים. הן עלולות להיות מלוות בהקאות או בלי .

למה זה קורה ?

שינויים הורמונלים, שינויים במבנה מערכת היכול , נוכחות קיבה קטנה מאד בצקתית ופצועה , הם הגורמים האפשרים לבחילות הללו

לחכות שיעבור או לטפל ?

לפני טיפול חשוב להבין מה סיבת הבחילות. במיוחד אם הן מלוות בהקאות חשוב לשלול בעיה פיזיולוגית בניתוח .

חשוב להתייחס ולטפל מיד , כדי לאפשר אכילה מספקת ומגוונת , לאפשר התקדמות תקינה בשלבי האכילה, עד לכלכלה מוצקה עם מספיק חלבןן, שהא זו שמשביעה לאורך זמן בכמויות קטנות, ולמנוע חולשה עיפיות וחסרים תזונתיים מצד אחד ואכילה נשנשנית שגוררת בהמשך עליה חזרה במשקל מצד שני .

אי אכילה ממושכת של מזונות מסוימים ,בשל בחילות לא מטופלות , גורמת להשתנות בועיות הטעם על הלשון ולשינוי בטעמים, ואז המזונות מהם נמנענו הרבה זמן, הופכים ללא טעימים

בחילות לא מטופלות גוררות שתיה לא מספקת, והתיבשות שבמעגל סגור מחירה את הבחילות וחוזר חלילה .

אז מה עושים ?

1. שלילת הריון – בנות , נערות, נשים בגיל פריות , בדקו הריון לוודא שזו לא הסיבה לבחילות ( כן לא תאמינו אבל בחלק לא קטן מהמקרים של בחילות מיד אחרי הניתוח, הסיבה היא הריון , אז כדאי לבדוק ולדעת מההתחלה , כי הריון כזה , הוא הריון בסיכון גבוה שצריך ליווי וטיפול אחר מההתחלה

2 הימנעו מצריכת שתיה מתוקה כולל מים בטעמים , ויטמנציק , מיצים טבעיים, כל אלה עשירים מאד בסוכר ועלולים לגרום לתסמונת הצפת המעי ( דאמפינג סנדרום) שאחד ממאפייניה זה בחילות .

כדאי גם להימנע ממזונות נוזליים עתירי סוכר כמו מעדנים או משקאות חלב מתוקים, שיייקים,, חלב בכמות גדולה ( יותר מרבע כוס כתוספת לקפה ) ארטיקים מתוקים .

3. הקפידו על שתיה מספקת – לפחות ליטר וחצי . התיבשות מחמירה בחילות. אם קשה לשתות מים, אפשר לעבור למים עם פלחי לימון/ תפוז או מלפפון ונענע , תה , תה צמחים ללא סוכר .

4. נטילת סותרי חומצה בין 3-6 חודשים אחרי הניתוח- לפי הנחיית המנתח .

מטרתם של סותרי החומצה , למנוע צרבות ורפלוקס אחר ניתוח, אבל הם גם מפחיתים בחילות.

במידה והבחילות חזרו בסמוך להפסקת נטילת סותרי החומצה,, דברו עם רופא מטפל / מנתח שלכם ושקלו לחזור לקחת סותרי חומצה לתקופה מסוימת ולראות אם עזר.

5. נטילת סותרי החומצה ב3 חודשים ראשונים לא בבליעה –

בגלל שהקיבה מאד קטנה ופצועה , יש פחות אנזימי עיכול פועלים בחודשים ראשונים, ולכן ספיגת הכדורים בבליעה פחות טובה ויעילה , מה שיכול להפחית את ההשפעה ולכן להתבטא בבחילות

ההמלצה היא במידה וזה קפסולה, לפתוח ולקחת את האבקה עם קצת מים או אם זה כדור, להמיס בחצי כוס מים ולשתות . בצורה כזו אתם עשויים לשפר את יעילות והשפעת התרופה

6 הקפדה על אכילה כל 2-3 שעות במנות קטנות – אמנם הבחילה גורמת לכם חוסר חשק לאכול אבל אי אכילה במשך שעות רבות, עלולה במעגל חוזר, להגביר את הבחילות וכך הלאה .

לכן, כדאי לעשות מאמץ ולמצוא מה ניתן לאכול , כדי מצד אחד לספק מה שהגוף צריך ומצד שני למנוע החמרת בחילות. אפשר לדוגמא לאכול כמה ביגלה או 2 קרקרים עם גבינה או חצי יוגורט עם בננה , או כל ארוחה אחרת מזינה שמכילה חלבון ופחמימה ותהיה סבילה למרות הבחילות .

7. טיפול תרופתי לבחילות – במידת הצורך , אם הבחילות נמשכות ולא מצליחים לאכול ולשתות , כדאי לשקול מול מנתח/ רופא מטפל שימוש בנוגדי בחילה לתקופה קצרה כדי לאפשר שתיה ואכילה מספקת והתאוששות .

8. ליווי מקצועי – עברתם ניתוח? אל תשארו לבד. הקפידו על מעקב אצל רפא משפחה ומנתח וליווי צמוד של דיאטנית בריאטרית. כל אלה יוכלו לעזור לכם להבין את הסיבה לבחילות או לבעיות אחרות שמתעוררות אחרי ניתוח , וגם איך לטפל בהן, כדי לשמור על איכות חיים , בנוסף לירידה במשקל .

סובלים מבחילות , הקאות וקשיי אכילה , אל תשארו לבד, אל תתנו לזה להמשיך להתרחש על תתעלמו , אפשר וצריך לטפל בזה

צרו קשר וביחד נעזור לכם, לנצח את הבחילות , לשמור על איכות חיים תקינה

ענבר 0505614081