ניתוחים בריאטרים (קיצור קיבה) בטורקיה- כל מה שצריך לדעת

השבוע עלתה כתבה שמספרת על מוות של בחורה מאירלנד שנסעה להתנתח בטורקיה

בכתבה מצוין שה FDA המליץ ומתריע שלא לעשות ניתוחים בריאטרים בטורקיה

תירות המרפא בטורקיה, זה השם היפה לביצוע טיפולים רפואיים בארץ זרה, הפכה להיות מאד נפוצה גם בארץ שלנו

זה התחיל מהשתלות שער, עבר לטיפולי שיניים והגיע לצערי גם לתחום של ניתוחים בריאטרים

3 הסיבות העיקריות לנהירה אחר ניתוחים בטורקיה:

1. המשקל – אפשרות לעבור ניתוח בריאטרי במשקלים נמוכים יותר שבארץ לא מאשרים , אפילו ב BMI 27

2. קצור דרך וחסכון בזמן – הניתוחים בטורקיה אינם דורשים שום הכנה , שום ועדות ושום ליווי מקצועי ובקורים אצל דיאטנית לפני הניתוח

3. זול יותר – מאשר ביצוע ניתוח פרטי בארץ וזה כולל הטיסה האשפוז והמלון

ולמרות כל זאת , ועוד לפני הכתבה והמקרה הנוראי הזה , אני כבר מתריעה הרבה זמן ומתנגדת נגד המודה החדשה הזו של ניתוחים בריאטרים בטורקיה .

הסיבות להתנגדות הנחרצת שלי לניתוחים הללו, הן בדיוק הסיבות שבגינם אנשים כל כך רוצים להתנתח בטורקיה:

1. המשקל – לא סתם נקבע BMI מסוים שבו יש המלצה לניתוח . משקלי הסף לניתוחים בריאטרים נקבעים משיקוים של סיכון מול תועלת .

במשקלים נמוכים יותר , שכן ניתן להתנתח בהם בטורקיה , הסכונים הניתוחיים, גדולים מהסיכונים שבהשמנה

מנסיון, אני פוגשת בארץ אנשים שהתנתחו בBMI 30 ומטה בטורקיה , הם יורדים בקצב מהיר , ומהר מאד הם כבר בעצם ירדו הרבה יותר מהמומלץ ומתקשים לעצור את הירידה ומגיעים מאד מהר יחסית ( פחות מחצי שנה אחרי הניתוח) למשקלים נמוכים מידי

חשוב לזכור , שירידה גדולה ומהירה מידי במשקל, כרוכה בחסרים תזונתיים, חולשה ועיפות , קשיי תפקוד , ופרוק שריר במקום בנית שריר , ולכן אינה מומלצת .

2. העדר הכנה לפני ניתוח אצל דיאטנית ופסיכולוגית בריאטרית – גורמים למטופלים להגיע לניתוח , ללא התחלת שינוי התנהגותי , תזונתי וחשיבתי טרם הניתוח, ללא תאום צפיות וללא הבנה מה באמת עושים להם, מה שמקשה מאד על ההתמודדות והסתגלות לשינויים ולקשיים שמופעים אחרי הניתוח , ולכן מגביר סיכון לחרטה , אכזבה , ירידה במצב רוח עד דכאון ממש מצד אחד ומצד שני , עלול לגרום להתנהלות תזונתית לא נכונה, להעדר שינוי הרגלים ושיבה גם אחרי הניתוח, ולהתבטא בפגיעה פיזית בגוף וגם בעליה במשקל חזרה בהמשך.

3. העדר ועדה לפני הניתוח- עלולה לגרום לאנשים שאינם מתאימים לניתוח בריאטרי מבחינה בריאותית , נפשית , קוגנטיבית , וסוציאלית , ללא תמיכה מתאימה לעבור אותו בכל זאת .

4. העדר ליווי של מנתח אחרי הניתוח – לאחר הניתוח, המנותחים חוזרים לארץ כשאין להם בעצם מנתח שעוקב אחריהם. במידה ויש קשיים/ סבוכים / חששות / בעיות אין עם מי לדבר .

מידע ומנסיון שלי לא כל המנתחים בארץ ששים ושמחים לטפל במנותחים שלא נותחו אצלם בודאי אלה שנותחו בטורקיה , כי הם לא רוצים להכניס את הראש הבריא שלהם למיטה החולה אולי של המנותח .

5. קושי במציאת ליווי דיאטנית אחרי – כיוון שבדרך כלל לא עברו הכנה עם דיאטנית לפני , הרי שהם מגיעים לארץ ואין להם דיאטנית שהם מכירים ואין להם תורים, ואז הם צריכים להתחיל לחפש דיאטנית ולהמתין למפגש איתה לפעמים אפילו חודשיים שלושה ( אם זה דרך הקופת חולים), ובנתיים את התקופה הכי מאתגרת הם נאלצים לעבור ללא תמיכה מקצועית

אני יודעת שיש מישהי שמתווכת בין המנותחים הישראלים לבין המנתחים מטורקיה ועוזרת טכנית בבצוע התהליך וגם נותנת כל מיני הנחיות, אבל לא מדובר באשת מקצוע ולכן זה בעייתי מאד .

6. סוג הניתוח- בטורקיה מרבים בעיקר בניתוחי מיני מעקף, שאינם מתאימים לכלל האוכלוסיה , בודאי לא אלה שמגיעים לניתוח מראש במשקל יחסית לא מאד גבוה , כי אז הסכנה לירידה גדולה מידי במשקל ולחסרים תזונתיים, חמורה יותר

אז מה אני אומרת ?

1. אם אתם לא במשקל המתאים אל תרוצו לניתוח, כי הוא עלול להיות מסוכן עבורכם יותר ממצבכם כרגע , אפשר להעדר בתרופות ובטיפול תזונתי ורגשי כדי לעשות שינווים ולרדת לפחות חלקית במשקל , זה עדיף מלסכן את עצמכם בתהליך שאינו מתאים לכם ואחר כך להתחרט .

2. אם אתם במשקל המתאים- התנתחו בארץ , גם אם זה ארוך יותר. יש משמעות וחשיבות רבה מאד להכנה ולועדות כדי להגיע לניתוח מוכנים פיזית ונפשית ולהקטין את הסיכון לסבוכים ופגיעות פיזיות ונפשיות אחרי .

זכרו , הרבה פעמים הדרך הקצרה יותר היא הארוכה יותר .

אנשים קצרים בזמן, מומלץ שיבחרו בדרך הארוכה יותר , כי לא יהיה להם זמן לתקן את הבעיות שנוצרו בדרך הקצרה יותר

3. בדיקת סוג הניתוח המתאים לכם- לפני שאתם בוחרים לעבור ניתוח בטורקיה שאז סביר להניח הוא יהיה מיני מעקף. במידה והניתוח המתאים לכם, הוא שרוול או מעקף מלא, בדקו מראש האם ניתן לעבור אותו בטורקיה

3. אם מסיבה כלשהי , בחרתם בכל זאת לעבור ניתוח בטורקיה , הקפידו להתחיל בליווי והכנה אצל דיאטנית בריאטרית עוד לפ ני הניתוח וקבעו איתה להמשך תהליך אחרי הניתוח, מצאו מראש מנתח שיהיה מוכן לעקוב אחריכם בארץ , קראו ולמדו ככל שניתן על הניתוח והתהליך שאתם עומדים לעבור .

בתגובה מתחת מצרפת קשור לכתבה על המקרה של הבחורה באירלנד

וקשור למדריך חינמי שלי לבחירת סוג ניתוח

עברתם או שאתם עומדים לעבור ניתוח בארץ או בחול ? מעונינים בהכנה ובליווי מקצועי לפני ואחרי ? צרו קשר

ענבר 0505614081