חשיבות בתזונה צמחונית וטבעונית עשירה בחלבונים

אתמול שודרה תכנית הגמר של סכיני השף ( כן אני רואה תכניות ראליטי בטח כאלה שקשורות לאוכל) .

למשתתפי הגמר שהיו צריכים להגיש ארוחה שלמה של 3 מנות : ראשונה , עיקרית וקינוח הייתה " התקלה "

אחת השופטות בגמר היתה שפית צמחונית , מי ישמע התקלה . לא תגידו טבעונית " חס וחלילה " אלה צמחונית שאינה אוכלת בשר ודגים כך שהמגוון למנות חליפיות עם חלבון צמחוני , היה גדול מאד .

הופתעתי והתאכזבתי לגלות ש 3 השפים בחרו להחליף את הבשר והדג בירקות ואף קבלו לכך אשור מהמנטורים שלהם, שפים מכובדים בפני עצמם.

כאמא ל 3 ילדים צמחונים וטבעונים, אין משהו מאכזב , מכעיס ומרגיז שאנחנו מגיעים למסעדה בארץ ( בעולם זה אחרת לגמרי ) ושואלים לגבי מנות צמחונית / טבעוניות , ומציעים לנו כתחליף סלטי ירקות , פסטה ברוטב חלבי, או מנות חציל וכרובית בטחינה .

הגיע הזמן להבין ולדעת שלחלבון יש חשיבות עצומה בתזונת האדם , בוודאי כשמדובר בתפריט היומיומי ולכן מנה צמחונית או טבעונית שמהווה תחליף למנה עיקרית , חשוב שתכיל תחליף גם לחלבון וירקות אינם כאלה , טופו קטניות וסויה הם דווקא כן .

אז אולי, מבחינה קולינרית , המתמודדים עמדו בהצלחה במשימה , אבל מבחינה תזונתית ממש לא .

אבל סכיני השף זו רק תכנית ולא אורח חייו של אדם .

אנשים שמחליטים להיות צמחונים ובוודאי טבעוניים כאורח חיים, חשוב שיקפידו לשלב בתפריט היומי שלהם חלבון מתאים מהצומח .

כדיאטנית שמלווה אנשים עם השמנה בתהליך של ירידה במשקל עם ניתוחים בריאטרים, תרופות ו/או תזונה , אני שמש עוד יותר דגש על כך כי לחלבון בין תפקידו השונים , יש גם תפקיד חשוב בהשפעה על שובע , הגברת חילוף החומרים, הגברת מסת שריר ולכן בעזרה לירידה במשקל

תזונה צמחונית וטבעונית ללא שמוש בחלבונים שהוזכרו כמו קטניות, טופו וסויה תהיה לרוב עשירה יותר בפחמימות ודלה יותר בחלבון, ותקשה על ירידה במשקל .

כאמא, לצמחונים וטבעונים , למדתי להכיר היטב את מקורות החלבון הצמחיים ואני משתמשת בהם הרבה בבשול האישי וגם בטיפול

אם התחלתם בתהליך ירידה במשקל בכל דרך שהיא ואתם צמחונים ובוודאי טבעונים חשוב שהדיאטנית שמלווה אתכם תדע לתת לכם רעיונות ומתכונים שיכילו מספיק חלבון מהצומח בצורתו הטבעית הפחות מעובדת

אשמח לסייע בכך

צרו קשר ענבר