הסרט של פאולה רוזנברג "כמו שאת"

היום אני שמנה !

לא הייתי ככה בעבר

בתור ילדה אכלתי מאד לא בריא ושתיתי רק פטל אבל לא הייתי שמנה גם לא ממש רזה

הייתי בסדר, רגילה .

זה לא מנע ממני להיות ילדה לא מקובלת בלשון המעטה ודחויה בשפה כנה יותר .

למה ? עד היום לא יודעת לשים את היד על משהו אחד.

כביכול הייתי ילדה רגילה ,לא שמנה ולא רזה, לא יפה ולא מכוערת, לא רעה מאד וגם לא טובה מאד , לא טיפשה ולא גאונה .

ווכל זאת הייתי דחויה ..

כנראה שלוב של הרבה מאד דברים שהיום אני יודעת לקרוא להם בשננות :

בעיות מוטוריות, שגרמו לי להתלכלך יותר בקלות מאוכל ומכל דבר.

חוסר קורדינציה שגרמה לי לשפוך דברים ולהיות קלאמזית .

קשיי רכוז וקשב שגרמו לי להיות אמפולסיבית, כעסנית ורגזנית .

חוסר בטחון עצמי שהלך ונפגע עוד יותר ככל שהייתי לא מקובלת וגרם לי להתכנסות ולהתרחקות .
רגישות יתר שגרמה לי לפגיעות
עקשנות שגם היא לא תרמה ועוד ועוד .

מיד אחרי הצבא הלכתי ללמוד ( כי בזה תמיד הייתי טובה ) ואחרי התלבטות בחרתי ללמוד תזונה .
בשונה מהרבה תזונאיות של הדור החדש, הרצון לעסוק במקצוע זה, לא היה קשור לבעיה ועיסוק יתר עם משקל, דימוי גוף, אוכל וכו, אלה יותר מתוך הרצון לטפל באנשים, ולעזור להם להתגבר על קשיים ,כפי שאני למדתי לעשות זאת ברבות השנים, בעזרת תהליכי טיפול רגשיים שעברתי .

התחתנתי רזה, ואז באו ההריונות והלידות 3 במספר במשך 15 שנים.
בהריון הראשון כאמור הייתי ממש רזה, וגם לא עליתי הרבה במשקל , גם בהריונות האחרים לא עליתי .
בשלב הזה כבר הייתי עם 2 תארים בתזונה, והתחלתי להיות הרבה יותר מודעת לתזונה ולמה שאני מכניסה לפה .
כבר לא שתית מתוק בכלל ( ועדין גם לא מספיק מים כך שלא ממש שתיתי), הוצאתי בוראקסים, מלאווח ומתוקים מהבית, והתחלתי ללמוד לבשל ולאכול בריא ומסודר .
את כל תורת הבשול למדתי בעצמי כי אמא שלי נפטרה שהייתי בגיל 16 ואבא שלי מעולם לא לימד אותי .

כאמור בהריונות עצמם לא עליתי במשקל אבל בינהם כן והרבה .
אחרי כל הריון קבלתי במתנה דיכאון אחרי לידה שהיה קשור למתנה גנטית שקבלתי מהורי , להתמודדות עם קשיי הלידה וגידול הילדים וכן לחסר הגדול של דמות אם בחיי בכלל , ובתקופות הריון ולידה בפרט , לקושי בתמודדות עם החסר הזה ולצורך והגעגוע הרב בנוכחות דמות כזו בחיי .

כל דכאון כזה גרר טיפולים רגשיים , אך גם תרופתיים שתרמו לעליה של כ 7 קג כל פעם .
בדכאונות עצמן, הייתי אוכלת מעט מידי ויורדת במשקל עקב חוסר תאבון וחוסר חשק לאכול כמו גם לעשות כל דבר אחר , אבל אחכ הטיפול התרופתי וההחלמה מהדכאון הביאו איתו רעב בלתי נשלט, ללא שובע, יחד עם אכילה בלתי מבוקרת .
3 הריונות ,3 לידות, 3 דכאונות ,3 סשנים של טיפול תרופתי אחר/ נוסף כל פעם וביחד עליה של 20 קג במשקל .

התיצבתי על משקל לא נמוך אבל גם לא מאד מאד גבוה של 80 קג ועליו הייתי כיותר מעשור שנים עד לפני כ 3 שנים .

במשקל הזה , כבר עסקתי כדיאטנית , גם בשרותי בריאות כללית וגם בקלינקה פרטית והתמחיתי בטיפול במי אם לא אנשים לפני ואחרי קיצור קיבה אלה , שההשמנה היא ה ISSUE של חייהם , ונתתי להם מעטפת של טיפול תזונתי ורגשי , לימדתי אותם כמו שלמדתי בעצמי , לקבל לאהוב לשמוע ולהקשיב לעצמם בלי תלות בגורמים ייצונים כמו משקל מראה ועוד.

במשקל הזה, כבר גדלתי 3 ילדים צמחוניים שאח"כ, שניים מהם הפכו לטבעוניים וגרמו לי להרחיב את הידע הנסיון היכולות שלי והאהבה לבשול בריא מגוון ומאוזן מחומרי גלם טבעיים ואיכותיים.

במשקל הזה ,האמנתי ואכלתי בעיקר אוכל ביתי ומעט מאד אוכל מעובד ומוכן וכך חינכתי וגידלתי את ילדי .

במשקל הזה, כבר עסקתי בפעילות גופנית סדירה הכוללת שני אימוני טקוואנדו בשבוע של שעה ורבע כל אחד.

במשקל הזה, אהבתי את עצמי , הרבה יותר מאשר כשהייתי ילדה ורזה
במשקל הזה התפתחתי, והתעצמתי רגשית ועסקית .

במשקל הזה , הגשמתי המון חלומות , שלא האמנתי שאגשים, כמו : להיות בעלת עסק עצמאי משגשג , לטפל בהצלחה באנשים בתחום התזונה והנפש , להרצות אל מול קהלים גדולים , להנחות קבוצות , להאמין לקבל ולאהוב את עצמי , להיות אהובה, אהודה, מקובלת ועם חברים ,ולהיות אמא טובה ומעצימה את ילדיה .

במשקל הזה , אפילו שמעתי טענות מחלק מהאנשים שעברו ניתוח בריאטרי שאני לא אוכל להבין אותם , כי אני לא שמנה ולא עברתי את מה שהם עברו .

במשקל הזה מעולם לא הרגשתי שמנה וגם לא שמעתי זאת מאף אחד מהסובבים אותי כאמור גם לא מהמטופלים שלי.
נהפוך הוא אנשים הגיעו להיות מטופלים שלי, בגלל ששמחו שאני נראית כמישהי שלא רבה עם האוכל .
כלומר, המשקל הזה היווה עבורי יתרון הרבה יותר מאשר חיסרון.

במשקל הזה , הרגשתי צעירה , חיונית , ואנרגתית יותר מתמיד .

במשקל הזה, הצלחתי להיות מאושרת הרבה יותר ממה שהייתי אי פעם.

ואז לראשונה, שמעתי מאבא שלי שאני שמנה ושאני לא נראית טוב, ושאני חייבת לתפוס את עצמי בידיים , ולהפסיק לאכול שטויות ( שהיו הרבה בבית כי מישהו אחר קנה ואכל אותם לא אני ) , ושאני חייבת לתת דוגמא אישית בגלל המקצוע שלי .
אבא שלי היה עבורי אבא, אמא, חבר, חברה , יועץ ,הכל והערצתי אותו.
לא יכולתי להרשות לעצמי להפגע ממנו , או לכעוס עליו , לא יכולתי לומר לו כמה הוא באמת פגע בי .

אז התחלתי דיאטה , הראשונה בחיי, לא קשוחה מידי , מאוזנת וכיוון שהיא היתה הראשונה גם הצלחתי לרדת די יפה במשקל.
ואז הוא חלה, והיה מאושפז ,ועבר ניתוח וטיפולים, ואני רצתי מהעבודה לבית חולים, אז הביתה לבית ולילדים, וירדתי עוד יותר כי לא ממש הספקתי לאכול.
ירדתי 10 ק" ג לפחות, או אולי יותר, לא הייתי ממש רזה , גם לא במשקל לפני ההריונות, אבל קניתי בגדים אחרים , לראשונה מזה הרבה שנים הגעתי חזרה למידה 40 אולי קצת פחות קניתי חצאית קצרה וחולצת בטן

אבל, לא הייתי מאושרת .

למה ? כי אבא שלי היה חולה , כי הוא כבר לא היה עבורי מה שהיה בעבר , כי הרגשתי שאני מאבדת אותו עוד הרבה לפני שנפטר, ובעיקר כי הוא מעולם לא החמיא לי על הדיאטה שעשיתי במיוחד בגללו / עבורו/ בשבילו .

ואז הוא נפטר, ובהדרגה ועליתי חזרה במשקל , כי כבר לא היה לי בשביל מי להרזות.
אבל דוקא כשעליתי חזרה ל 80 קג הרגשתי בנוח , בבית , בבגדים שאני רגילה להם . המשכתי לעשות פעילות ולאכול בריא .
היה נראה שחזרתי למשקל הסטאטוס קוו שלי .

ואז, לפני כ 3 שנים כשבר הרגשתי מאד בטוחה בעצמי , גאה בעצמי ובהשגים שלי , מלאת בטחון עצמי במה שאני עושה ובהצלחות שלי , מרשה לעצמי לעוף על עצמי ולאהוב את עצמי ולהיות גאה ולפרגן לעצמי ,, מרגישה נוח בגוף ובמשקל שלי , כשכבר חשבתי שעברתי הכל והתגברתי על הכל , כולל אבדן שני הורים אחת מהם בגיל ממש צעיר , ושאני חזקה מהחיים ויכולה להתמודד איתם עברתי משבר נפשי נוסף שהיה קשור לגיל , להתרוקנות הקן המשפחתי ולעוד דברים אישיים שעברתי ואשמור אותם לעצמי .
ושוב דכאון , חרדות אי שקט , כעס עצמי ובושה על מה שאני עוברת , התכנסות , ופגיעה בתפקוד .

ועל כל זה נוסף שוב ,אבדן החשק , אבדן ההנאה נכל דבר כמעט ואבדן תאבון. שום דבר לא טעים ,גם לא דגים ובננות שאני הכי אוהבת בעולם ואני יורדת במשקל ונכנסת לבגדים של פעם אבל מה ? מאושרת ? ממש לא .

מתחילה שוב טיפול שיחתי ותרופתי שאורך לא מעט זמן , לומדת להכיר את עצמי חחדש , לומדת להרכיב מחדש את הפאזל של חיי שהתפרק , חוזרת בהדרגה לתפקוד ולשגרה , לעשות דברים ואחכ גם להנות מהם , חוזרת לאכול שוב .

התאבון חוזר, בזכות ההחלמה אך גם בזכות התרופות ויחד עם זה מגיעה הסצנה הידועה מראש מצד אחד , אך שחשתי שהפעם כבר אצליח להתגסר עליה וטעיתי . אני עולה עוד כ 10 קג במשקל במשל שנה או יותר עד למשקל שיא של 90 קג

ובשלב הזה , שוב שמעתי הערות ,והפעם מפי חברה טובה, חברת ילדות, שספרה שהחברות שלה שראו אותי לא הבינו איך אני דיאטנית מטפלת בהשמנה נמצאת במשקל הזה .
נפגעתי ושוב לא יכולתי , לא העזתי להגיד זאת .

הפעם בשונה מהפעם בה שמעתי זאת מאבי, לא מיהרתי לעשות דיאטה.
התאבון והיכולת לאכול הכל ולהנות מהאוכל, היה מבחינתי סימן לשקום רגשי ולמצב נפשי טוב , שלא רציתי לאבד שוב, עד שממש חששתי לוותר עליהם.

אחכ , נכנסי לגיל המעבר, המחזור השתבש , הגיעה קורונה ואופס אני 94 קג משקל שיא שלא ידעתי מעולם .
עדין אוכלת בריא ומסודר , עדין עושה ספורט , עדין לא שותה מתוק, עדין מטיילת ופעילה וחיונית , אבל שמנה .

בשלב הזה, לראשונה בחיי , ההשמנה והמשקל מתחילים לפגום לי באושר בעיקר בשל כאבים בגוף ותחושת כבדות שעוטפת אותי והחשש להרגיש כבר לא בריאה וחיונית כמו עד עכשיו .
לראשונה בחיי אני מרגישה כבדה, שמנה ואפילו קצת זקנה, ולראשונה בחיי אני מתחילה לשמוע גם מאוכלוסית המנותחים הבריאטרים הערות על המראה שלי .

אני מנסה דיאטות שונות, וגם כשאני מפחיתה מתוקים וגלוטן ומאפים, כל מה שאני מצליחה לרדת זה 4 קג בלב ונעצרת שוב על 90 קג.
כל נסיון להמשיך לרדת עולה בתוהו .
כאן על המשקל הזה אני נעצרת ככה אני שוקלת היום
לא מצליחה לרדת וזה :

למרות פעילות גופנית בתדירות גדולה ממה שעשיתי אי פעם, כי בנוסף ל 2 אימוני טקוואנדו מאסיבים בשבוע ,שאני לא מוותרת ולא מפסידה ,אני עושה לפחות עוד פעמים בשבוע פעילות אירובית של כחצי שעה לפחות מול היוטיוב, ומשתדלת גם ללכת יותר .

למרות הקפדה יתרה על אכילה מסודרת ומאוזנת, למרות צמצום אכילה נשנשנית הורדת שוקולד , חמאה . ומאפים שהייתי אוכלת מידי פעם.
ולמרות שאני משתדלת לשתות הרבה יותר מים ממה ששתיתי בעבר .

אז מה שאני יכולה להגיד לכם בהרבה כנות ומנסיון אישי , שהרבה פעמים בדיוק כמו אצלי , ההשמנה, לא קשורה לחוסר התמדה או רצון , להזנחה או להתעלמות וגם לא להכחשה .

במקרה שלי , ולא זה לא תירוצים , או נסיון להתעלם מאחריות אישית , אני יכולה לומר שזה כנראה, שלוב של גיל , של תרופות של מצב הורמונלי וכנראה גם של תפיסה חשיבתית שקושרת אצלי דוקא את הירידה במשקל למצבים הכי לא מאושרים בחיי .
כל אלה הופכים את הגוף שלי לעקשן ובלתי משחרר בקלות ממשקלו , עמיד לכל נסיון שמרני שלי לרדת במשקל שאינו כולל פרוצדורות פולשניות יותר .

ואני לא אשקר, ואומר שלא חשבתי מספר פעמים על פרוצדורות אלה כמו טיפול תרופתי, ואפילו ניתוח בריאטרי.
יחד עם זאת אל מול הרצון לרזות ולו במקצת ולהרגיש יותר קלילה ובריאה, הרי שכרגע, המחשבה של לאבד את יכולת ההנאה מהאוכל ומאכילה אפילו לתקופה זמנית בלתי סבירה עבורי ואינה מהווה מחיר ראוי.
כל מחשבה, על זה שארצה לאכול משהו טעים שאני אוהבת ואתקל בבחילות , כאבי בטן, הקאות , או חוסר יכולת לאכול , מחזירה אותי לאותם ימים אפופי דכאון שבהם לא יכולתי להנות משום דבר, כולל מאוכל ואכילה של המזונות שאני הכי אוהבת בעולם .

ולכן קבלתי כרגע החלטה להשיך במה שאני עושה תזונה בריאה ומאוזנת ב80 אחוז מהזמן, פעילות סדירה , שתיה מספקת ועבודה על חיזוק משאבים וכוחות פנימים יחד עם החזרה מחדש של תחושת החיוניות שלי, הקבלה וההכלה שלי לעצמי , חיזוק הקשר החיובי שלי עם גופי שלאחרונה אבד מעט , וחידוש האהבה העצמית והאושר שלי באופן בלתי תלוי למשקל .

ועכשיו אחרי כל מה שספרתי כאן אני רוצה להתיחס לסרט של Paula Rosenberg כמו שאת :

לא תמיד משקל נמוך / רזון/ משקל תקין בהחלט קשורים לאושר , לפעמים זה דווקא הפוך כמו אצלי לדוגמא.

השמנה , בניגוד למה שניסתה מאמנת הכושר בתכנית לומר, ובניגוד למה שהרבה חושבים , היא לא בהכרח תוצאה של חוסר כוח רצון, העדר יכולת התמדה , הרס עצמי או הזנחה, התעלמות או הכחשה .

השמנה היא מחלה כרונית , מולטי פקטוריאלית ,ויש לה בנוסף לגורמים התזונתיים , גם גורמים פזיולוגים הורמנליים , גורמים הקשורים להרכב מיקרוביאלי של מערכת העיכול, גורמים גנטיים , גיל , מין , תרופות וגורמים רגשיים .

החברה שלנו, הופכת שלא בצדק את האדם עם השמנה לאדם לא מאושר, זאת כיוון שהוא באופו אוטמטי הופך לפחות מוצלח עם פחות סכויים להצליח בלימודים בעבודה בזוגיות ובעוד הרבה תחומים .

התיחסות אחרת , נאורה יותר להשמנה ,כזו המתיחסת למשקל כעוד אפיון כמו צבע שער גובה צבע עיניים וכו תאפשר לכולנו להיות מאושרים יותר

המשפחה והחברים הקרובים , הם האנשים שהאדם עם ההשמנה הכי זקוקים לתמיכה ופרגון מהם והלואי והסרט וגם מה שספרתי כאן, יגרום ליותר הורים לאהוב את הילדים שלהם, לפרגן ולהעריך אותם בלי קשר למספר הנראה על המאזניים כשהם עולים עליו ולמראה אלה בשל היותם הם עם הרבה תכונות טובות אחרות מעבר למשקל .

הלואי וכל ההורים ידעו לראות את כל הדברים הטובים אצל הילד שלהם , ויפסיקו להתנות את היופי וההצלחה שלו במשקל שלו

הלואי והמשפט את יכולה להיות כל כך יפה אם רק היית מורידה …. קילוגרמים יעלם מהלקסיקון ואמהות ואבות יגידו לבנם או ביתם אתם יפים ככה כמו שאתם .

הלואי וכולנו נלמד להיות עם קצת יותר חמלה וקבלה לגוף שלנו , לקימורים שבו לולקפלים שבו , להעדר הרווח בין הרגלים וגם לשומן שלו .

הלואי ונצליח להבין , שהשמנה אינה בהכרח קשורה לבריאות וכל עוד האדם עם ההשמנה אוכל בריא מתאמן ובעל בדיקות דם תקינות, הרי ששמירה על המצב עדיפה מאשר כניסה לתהליכי דיאטה או תהליכים קיצוניים אחרים , שבעיקר פוגעים בגוף ומוציאים אותו משיווי המשקל שלו , במיוחד אם יש להם גם פגיעה בנפש.

רזון זה טוב אבל לא בכל מחיר , לא במחיר של פגיעה גופנית או רגשית ,הלואי וכולנו נתפוס זאת ונתמוך בכך.

מודה ל Paula Rosenberg על הסרט הנוקב והכנה כל כך שהעלה את נושא דימוי הגוף , המשק וההקשר שלו לאושר כן או לא לקדמת הבימה

מאחלת לעצמי ולכולנו , שלאהוב את עצמינו כפי שאנחנו יהיה אפשרי ולא רק קלשאה, שהמשקל יהפוך לעוד תכונה כמו צבע עינים ושער , ושהאושר לא יהיה תלוי במספרים .

חוזרת להיות מאושרת באשר אני ובזכות כל מה שאני כן ולא כתלות במה שאני אהיה

איך להסתדר עם אוכל בחופשת הקיץ?

קיץ, אתם החופשה מטיילים, לא נמצאים בבית . איך מסתדרים עם האוכל ? קבלו ממני 12 טיפים :

 1. תכנון וארגון מראש לפי צורת הבילוי איפה ומה תאכלו
 2. להבין ולדעת מראש שכשאתם בטיולים ומחוץ לבית זה לא יהיה אותו הדבר כמו ביום רגיל וזה בסדר כל עוד אתם לוקחים זאת בחשבון
 3. בבתי מלון – כשיש שפע של אוכל , מומלץ להכנס לחדר האוכל כשאתם זוכרים שיש המון אוכל ולא את הכל תוכלו לאכול וכדאי לכם בארוחה שלכם לבחור את מה שהכי נכון ומתאים לכם , ויגרום לכם להרגיש טוב לא רק מיד אלה גם בטווח הרחוק. במידה ואתם במלון מספר ימים הזכירו לעצמכם שאת מה שלא תבחרו לאכול היום תוכלו לאכול מחר .
  ההמלצה שלי ,לפני שאתם בוחרים מה לשים בצלחת עשו סיבוב לי כל המזנונים, ראו מה יש ואז בחרו מה לשים לפי הרכב של יותר חלבון וירק ופחות פחמימה .
 4. צריך לקחת בחשבון שאוכל מוכן בחוץ ,הוא לרוב עשיר יותר קלורית ופחממתית, ויחד עם זאת ניתן לשלב זאת כאמור בהגבלה ובתכנון ולבחור את המזונות החלבונים יותר
 5. יש עדיפות לאכול במסעדת בשר או דגים שם ניתן לבחור מנו יותר חלבוניות ופחות פחממתיות ושומניות, לעומת בתי קפה שם גם המנות שכביכול נחשבות בריאות כמו חביתה וסלטים עשירות יותר בסוכר ושומן
 6. אם בוחרים לאכול בבית קפה/ מסעדה סלט בהרכה חשוב להמנע מרטבים מוכנים ולהעדיף שמן זית ולימון . להקפיד שבסלט יהיה יותר חלבון כמו ביצה גבינה לא שמנה וטונה ופחות פחמימה . לבחור סוג פחמימה אחד לסלט עדיף כזה שמתפרק לאט יותר לסוכר כמו בורגול, קינואה או קטניות שמכילות גם חלבון וגם פחמימה ( עדשים פול חומוס גרגירים שעועית יבשה ).
 7. בטיולים קצרים, כשאין מקום וזמן להכין ורוצים להביא אוכל מהבית : כריכים הם אפשרות מצוינת , מומלץ לדאוג שהכריכים יהיו מלחם שיפון או כוסמין או פיתת כוסמין, עם ממרח חלבוני בכמות ניכרת כמו גבינה / ביצה/ טונה מעט שומן בריא כמו כף טחינה/ 7 זיתים/ רבע אבוקדו והרבה ירקות
 8. פשטידת ומאפינס על בסיס גבינות רזות וירקות ( בצל, פטריות , ברוקולי, קשואים, תרד, כרובית וכו ) עם קמח כוסמין , יכולות להיות מנות שניתן לקחת מוכנות לטיול של יום ואיתם כדאי לשלב ירקות נוספים וגבינות
 9. במידה ונוסעים לכמה ימים, ואין אוכל שמוכן מראש מומלץ להיות במקום שבו יש מטבח מאובזר עם מקרר שניתן לשמור מוצרי מזון איכותים ובריאים ועם גאז עליו ניתן להכין מנות קלות פשוטות טעימות ובריאות שניתן לאכול רוב הזמן
 10. זה אפשרי גם לשלב אכילה במסעדות , רק חשוב לדעת ולתכנן זאת מראש , לבחור את המקום שם תרצו לאכול בהתאם למה שאתם אוהבים אבל גם בהתאם למה שיש שם לאכול ולעשות בחירות הכי טובות שאפשר.
 11. חשוב כשאתם בחוץ, במיוחד אם אתם מטיילים להגביר שתיה כדי לא להתייבש, ולהקפיד לשתות רק מים ולא לבזבז את הקלוריות על שתיה מתוקה
 12. נצלו את השהיה בחוץ, והגבירו פעילות כמה שניתן: שחיה , הליכה , טיפוס , רכיבה על אופניים .

תעשו חיים , תהנו ותשמרו על עצמכם ועל בריאותכם

ענבר

זריקת סקסנדה – כל מה שצריך לדעת

הקלטתי עבורכם סרטון קצר עם המידע הכי חשוב שאתם צריכים לדעת על התרופה החדשה שהגיעה לשוק – סקסנדה

איך זה עובד, מה המינון, למי זה מתאים, מהן תופעות הלוואי ועוד

הכל בסרטון פה:

ברזל לאחר ניתוח בריאטרי- הסיבות לחסר בברזל אחרי ניתוח והפתרונות

ברזל לאחר ניתוח בריאטרי :

חסרים תזונתיים בוויטמינים ומינרלים, ביניהם גם ברזל, לאחר ניתוחים בריאטרים הינה תופעה נפוצה, הנובעת ממספר גורמים, ותלויה בסוג הניתוח ואופן השפעתו על תהליך הספיגה והעיכול, מצב טרום ניתוחי , הקאות, אי סבילות למזון ודפוסי אכילה לקויים.

אלו הסיבות לצורך המוגבר בנטילת תוספי תזונה לאחר הניתוח ולכל החיים.

בשל שינויים בטיב הספיגה לאחר ביצוע הניתוח (ולא רק בגלל קושי בבליעת כדורים כפי שנותנים לחשוב), נדרשת ב-3 חודשים הראשונים צריכה של תוספים ללעיסה או למציצה או בצורת אבקה או נוזל, ולאחר מכן ניתן לעבור לתוספים בבליעה .

יש להתחיל בנטילת התוספים כבר מיום השחרור מבית החולים .

לאחר ניתוחים בריאטרי, יש לבצע בדיקות דם מלאות כולל לברזל, פריטין, טרנספרין וספירת דם מלאה אחת ל3 חודשים בשנה הראשונה, אחת לחצי שנה בשנה השנייה, ואחת לשנה מהשנה השלישית ולכל החיים .

חוסר היענות לנטילת תוספים כנדרש, מהווה גורם משמעותי לחסרים תזונתיים בכלל, ושל ברזל בפרט.

במנותחים בריאטרים מכל הסוגים נמצא שעור של 17-45% לחסר בברזל.

הסיבות לחסר בברזל אחרי ניתוח :

 1. שינויים אנטומים אחרי הניתוח.
 2. חומציות מופחתת בקיבה הנגרמת כתוצאה מהניתוח, ושימוש בתרופות לדיכוי חומצה לתקופות קצובות או ממושכות שמפחית הפרשת חומצה הנדרשת לספיגה טובה יותר של הברזל .
 3. צריכה מופחתת של מזון מוצק בעיקר בשנה הראשונה .
 4. סבילות נמוכה יותר למזונות כמו בשר אדום הנחשבים למקורות טובים לברזל .
 5. הקאות זמניות או ממושכות בחלק מהניתוחים.
 6. שלשולים המפחיתים ספיגת מזון וספיגת ניוטריינטים בכלל, וכן ספיגת ברזל בפרט .
 7. שינוי באזורי ספיגה של ברזל בניתוחים המאופיינים בתת ספיגה
 8. 8.       אי נטילת תוספי ברזל או נטילת מולטי שאינו מכיל ברזל

ניטור ומעקב אחר סטאטוס הברזל, צריך להיעשות בכלל המנותחים הבריאטרים.

פריטין אינו מדד מייצג בהכרח לסטאטוס זה, כיוון שרמותיו עולות במצבים של דלקת אקוטית הקיימת בהשמנה, המאפיינת את המנותחים, לפחות בשלבים הראשונים אחרי הניתוח. לכן, חשוב למדוד ולהתייחס גם לברזל, טרנספרין וספירת דם מלאה .

במחקרים נמצא שהסיכוי לאנמיה כשנה או יותר אחרי הניתוח נמצא דומה בין מנותחי שרוול ומעקף קיבה, והמסקנה הייתה שמתן ברזל למניעת חסר לאחר הניתוחים הבריאטרים מומלצת גם לאחר ניתוחים בהם יש רק הקטנת גודל הקיבה אך לא שינוי של הרצף ושת, קיבה, מעי, וגם לאחר ניתוחי תת ספיגה בהם כן נעשה שינוי ברצף הזה.

כדי למנוע חסר של ברזל אחרי ניתוח ההמלצה היא לתסף ב 45-60 מ"ג של ברזל אלמנטלי ליום.

במצב של חסר בברזל יש לתסף 150-200 מ"ג ברזל ליום .

מומלץ בנוסף תוסף ויטמין סי כדי לשפר ספיגה .

אם מתקשים ליטול ברזל דרך הפה, או קיים חסר ללא שפור, יש לשקול עירוי ברזל דרך הוריד .

תיסוף טוב ככל שיהיה עלול לא להיספג עם תזונה לא תקינה שאינה מכילה מכלול הרכיבים הנדרשים .

לכן חשוב להיות במעקב רציף דיאטנית בריאטרית, בשנה הראשונה אחרי הניתוח, וגם בהמשך כדי:

 1. לקבל הדרכה לאכילה מגוונת מאוזנת, הכוללת מספיק חלבון משלל מקורות, ירקות ופירות מגוונים, בשלל צבעים, דגנים מלאים וקטניות ושומנים בריאים.
 2. לקבל הדרכה לאכילה של מזון מוצק למינונים המתאימים להספקת ברזל גם דרך התזונה .
 3. הדרכה לצריכת מקורות לברזל מהצומח עבור צמחונים, טבעונים, ואלה המתקשים באכילת דגים ובשר ומוצריו
 4. לטיפול בשלשולים הקיימים לאחר חלק מהניתוחים לשם שפור הספיגה .
 5. להתאמת סוג ומינון התוספים למטופל, בהתאם לבדיקות הדם ולכמות הברזל שהוא מצליח לצרוך בתזונה, וכן בהתאם למצב העיכול ולהנחיות לתזמון נכון של נטילת הברזל .

ברוב המקרים לא תהיה בעיה בספיגת ברזל ממולטי ויטמין המכיל גם סידן בתוכו, ולכן חשוב להעדיף מולטי ויטמין שמכיל ברזל ולתסף אותו במידת הצורך בברזל נפרד.

מומלץ לצרוך תוספי ברזל ליפוזומלי,  בהם הברזל נספג טוב יותר, אינו גורם לעצירות ואין הגבלה מתי ועם מה אפשר לצרוך אותו מבחינת סוגי מזון

יש להתייעץ עם דיאטנית בריאטרית להתאמת התוסף

בהצלחה והמון בריאות

אהבתם ? עשוי לייק ושתפו

חוסרים בברזל לפני ואחרי ניתוח בריאטרי – סיבות לחסרים השלכות והדרך לטפל

בשבוע הנוכחי, שבוע הדיאטנים והדיאטניות הבינלאומי, התקבצנו מספר דיאטניות קולגות העובדות בתחומים שונים עם קהלים שונים לעסוק בנושא הברזל, כל אחת מנקודת ראותה וטיפולה היא .

כדיאטנית בריאטרית, העובדת עם מקוצרי קיבה מכל סוגי הניתוחים אכתוב לכם כאן פוסטים בנושא הברזל- חוסרים בברזל לפני ואחרי הניתוח סיבות לחסרים השלכות והדרך לטפל.

אדבר על הסיבות לחסר בברזל לפני הניתוח וכיצד מטפלים בו.

ברזל הינו מינרל חשוב בגוף האדם ובתזונת האדם, הוא חומר חיוני לרוב היצורים החיים.

אנמיה הינה אחד מהסיבוכים הנפוצים ביותר לאחר כל סוגי ניתוח בריאטרי. היא מתבטאת בחולשה, עייפות, חיוורון, קושי בתפקוד בריכוז ובזיכרון, קושי בנשימה, נשירת שיער, כתמים לבנים בציפורניים ודופק מהיר .

אוכלוסיית הסובלים מההשמנה בכלל, ומהמועמדים לניתוח בפרט, נוטים בשיעור גבוה ללקות בחסרים תזונתיים בכלל, ובחסרים בברזל בפרט.

הסיבות לחסרים לפני ניתוח :

 1. תזונה לקויה עתירת קלוריות – עשירה במזונות מעובדים, בסוכרים פשוטים , ובפחמימות "פשוטות" ודלה במאכלים המהווים מקור לברזל .
 2. מסה גבוהה של רקמת שומן, אשר עשויה להשפיע על מידת הזמינות של חומרים מזינים בינהם ברזל.
 3. ליקויים בייצור חלבונים המשמשים כנשאים של הברזל, עקב מצב של דלקת כרונית המאפיינת השמנה.

על כן קיים צורך להערכה ומענה טיפולי טרום ניתוחי מקיפים, בנוגע לחסרים תזונתיים כחלק מהטיפול במועמדים לניתוח בריאטרי מכל סוג שהוא.

בנוסף יש לבצע כבר טרם הניתוח וכמה שיותר מוקדם תיקון של החסרים התזונתיים באמצעות:

 • השלמה תזונתית של מקורות לברזל מהחי ו/או מהצומח.
 • מתן תוספים רלוונטיים טרום הניתוח- יותאם ע"י דיאטנית בריאטרית בשלב ההערכה והכנה, בהתאם לבדיקות הדם, מצב העיכול והענות המטופל.

טיפ חשוב ממני לכל המועמדים לניתוח בריאטרי:

את בדיקות הדם שקיבלתם לבצע כחלק מתכנית ההכנה לניתוח, תעשו כמה שיותר מוקדם טרם ההגעה לדיאטנית.

אל תחכו עד לניתוח .

כך תוכלו לגלות חסרים, במידה והם קיימים, להתחיל לטפל בהם כמה שיותר מוקדם ולהגיע לניתוח במצב תקין של משק הברזל.

טרם הניתוח חשוב לעשות בדיקה חוזרת לודא שהחסרים אכן תוקנו.

מחקרים מראים שאנשים שיש להם חסרים לפני הניתוח יהיו בעלי סיכוי גבוה לחסרים לאחר הניתוח.

התמודדות במצבי חרום ומתח – מבצע "שומר חומות"

רק סימנו עם הבידודים והנה אנחנו בממ"דים ובמקלטים

כבר לא אוכלים בגלל הקורונה אז הגיעו הקסאמים והמהומות שגורמות לנו לאכול

קבלו כאן כמה המלצות שלי איך לעשות את זה נסבל יותר ולנהל בכל זאת את האכילה גם התקופה הזו כדי לא לסיים אותה עם עוד 20 ק"ג

 1. שמירה על שגרה – ככל שניתן למי שיכול. שגרה מגינה עלינו מנשנושים ומחריגות מיותרות באכילה
 2. יצירת שגרה חדשה למי שהשגרה הרגילה נלקחה ממנו/ה – כלומר גם אם הילדים ואתם בבית שמרו על סדר יום מסוים גם אם הוא אחר, סדר יום שמתאים לתקופה אבל שיעסיק אתכם וימנע אכילה מופרזת .
 3. פחות חשיפה לטלוויזיה ולתקשורת – החשיפה הזו מעלה סטרס וסטרס מעלה אכילה לא מתוכננת ומופרזת אצלי מי שרגיל להתמודד בצורה זו
 4. שמירה על שעות שינה ככל שניתן – מומלץ אם ניתן להקדים הליכה לישון ככה שגם אם תתעוררו בלילה תצליחו לישון מספיק. הליכה לישון מוקדם יותר תמנע נשנשנות ואכילה רגשית בלילה מול טלויזיה .
 5. אם נדרשים לקום בלילה- כדאי לשים גבול עליון מבחינת שעת התעוררות בבוקר גם אם אינכם יוצאים לעבודה. זאת כיוון שהתעוררות מאוחרת תאחר את שעות הארוחות ותיצור אכילה בשעות ערב ולילה שזה יותר משמין ופחות מומלץ
 6. 6.      לא להכניס אוכל לממ"ד אלא רק שתיה לא מתוקה – למי שלא מחויב לשהות כל הזמן בממ"ד. הכנסת אוכל לממ"ד תעודד אכילה מלחץ בזמן אזעקות , אכילה לא ממותנת שאינה חלק מהתפריט היומי , אכילה נוספת בעיקר של חטיפים ודברי מתיקה
 7. להקפיד על אכילה סדירה – 3 ארוחות קבועות ביום עם חלבון, ירק, פחמימה ומעט שומן בריא וארוחות בינים בהתאם לצורך. אכילה סדירה מפחיתה אכילה נשנשנית ורגשית, היא שומרת על שובע ומונעת התנפלות על האוכל.
 8. בתקופות לחץ כשקשה להקשיב לרעב ושובע עדיף לייצר זמנית תפריט שמבוסס על אכילה מכנית לפי זמנים כדי למנוע גוף ומוח רעבים. גוף רעב הוא גוף מבולבל מבלבל וקשה להתמודד איתו.
 9. 9.      הקפדה על שתיה מספקת – לא מתוקה. בגלל הצורך להפריד אוכל משתיה הרי שכל פעם שתשתו כוס מים זה ידחה אכילה ולכן כל פעם שאתם מוצאים את עצמכם עם חשק לא ברור ועם צורך בלתי נשלט להכניס משהו לפה- קחו כוס מים.
 10. 10.  גם אם קמים בלילה לא אוכלים – אכילה בלילה היא אכילה משמינה יותר שהגוף פחות יודע להתמודד איתה והיא גם מעלה רמות סוכר ואינסולין ומייצרת רעב . בלילה אמורים לישון ולא לאכול. גם אם התעוררתם בלילה אל תתפתו ללכת לכיוון המטבח זה עלול לצור שרשרת אכילה לא תקינה ומיותרת.
  אכילה גם מקשה על הרדמות מחדש כי מערכת העיכול מתאמצת .הכינו לעצמכם בחדר/ בממד מים והסתפקו בכך.
 11. 11.  פעילות – גם אם לא מתאפשר לצאת החוצה להליכות, ניתן לעשות בבית מול היוטיוב. יש המון תכניות לחיזוק כוח שריר ועצם , לחיזוק גמישות וגם פעילויות אירוביות שניתן לבצע בבית.
  פעילות תאפשר לכם/ן לשמור על מסגרת של התנהלות מיטיבה , היא משפרת מצב רוח , מפחיתה אכילה מיותרת ונשנשנית , ובעיקר מאפשרת לשמור על המשקל גם אם חרגתם מעט בתזונה
 12. תמיכה מקצועית וחברית – מקום ואנשים לדבר איתם על מה שאתם מרגישים שיעזרו לנתב את הלחץ למקומות חיוביים במקום האכילה.  תמיכה של קבוצת השווים- אנשים במצב שלכם שמבינים אתכם, תסייע מאד ויחד עם זאת חשובה גם התמיכה המקצועית שתסיע לכם לשרוד את התקופה עם פגיעה מינימאלית ככל שניתן מבחינת התנהלות אכליה ומשקל

בהצלחה ובתקוה לימים טובים ושקטים יותר

אני כאן אתכם תמיד לכל אורך הדרך

ענבר

ליווי דיאטנית בריאטרית 5 שנים אחרי ניתוח – למה צריך אותו ?

ליווי דיאטנית בריאטרית ארוך טווח ללפחות 5 שנים אחרי ניתוח – למה צריך אותו ?

עשיתם ניתוח בריאטרי. עברה שנה או יותר, אתם מרגישים טוב פיזית ונפשית הגעתם למשקל שאתם רוצים, מסתדרים עם האוכל והכל סבבה וכל מה שנשאר עכשיו הוא רק לשמור על זה.

מבחינתכם אין ממש צורך במעקב של דיאטנית (כי מה כבר היא תחדש לכם) ואתם עוזבים את הליווי …

זה נשמע לגמרי הגיוני , לא ? אז זהו שלא!

ההמלצה לכל מי שעבר ניתוח בריאטרי היא להיות בליווי מקצועי של דיאטנית בריאטרית לפחות ב 5 השנים הראשונות לניתוח

מה הסיבות לכך :

 1. גם שמירה על ההישג זו משימה לא פשוטה והיא מחייבת ליווי מקצועי
 2. 2.      כדי להצליח להתמודד עם העלייה בכמויות שניתן לאכול ועם חזרת הרעב עם עליה מינימלית ככל שניתן במשקל שנה או יותר אחרי ניתוח
 3. 3.      להתמודד עם אתגרים שמתחילים דווקא אחרי שהירידה הסתימה כמו קבלה והתמודדות עם השינוי, השפעת השינוי המשקלי על קשרים חברתיים ובין אישיים וגם יחסים במשפחה (על המושג גרושים בריאטרים שמעתם?)
 4. 4.      התמודדות עם השגרה שמקשה על המשך התגייסות לתהליך כמו בהתחלה, לדוגמא: עבודה אינטנסיבית או ילד חדש במשפחה , יכול להקשות על המשך פעילות גופנית , או התמדה בליווי מקצועי פרטני או קבוצתי .
 5. להזכיר לכם להכניס את עצמכם לסדר העדיפויות, להקדיש ולפנות זמן ומשאבים נוספים עבור עצמכם
 6. להבטיח נטילת ויטמינים ותוספים כנדרש, ביצוע בדיקות דם ומניעה או טיפול במחסורים תזונתיים
 7. התאמת התזונה לצרכים המשתנים כשהקיבה גדלה והרעב חוזר
 8. התאמת התזונה לשינויים באורח החיים כמו שינוי בצורת עבודה , הרחבת המשפחה , מעבר לתזונה צמחונית ועוד
 9. התמודדות עם תופעות לואי מאוחרות,  כמו אבנים בכיס מרה , קשיים מאוחרים באכילת מוצק , בעיות עיכול ועוד

זכרו

מחקרים מראים שגורם מספר אחת להצלחה ארוכת טווח אחרי ניתוח בריאטרי, כלומר שמירה על השגי הניתוח לאורך זמן יחד עם שמירה על בריאות פיזית ונפשית,  הינו מעקב וליווי מקצועי של דיאטנ/ית בריאטרים ובמידת הצורך גם ליווי רגשי .

עברתם שנה או יותר מאז הניתוח?

אתם ללא ליווי מקצועי וחוששים שאתם עומדים לצאת מהמסלול

או שזה כבר קרה ואתם רוצים לחזור למסלול ?

צרו קשר! אשמח לעזור

ענבר אתכם לאורך כל הדרך 0505614081

נשירת שער אחרי ניתוח בריאטרי

אחת מתופעות הלואי של ניתוחים בריאטרים, אינה מסכנת חיים אבל בהחלט מטרידה מדאיגה מלחיצה ואולי אפילו פוגעת באיכות החיים של חלק גדול מהמנותחים ובעיקר המנותחות.

כשמדברים על נשירת שיער אחרי ניתוח בריאטרי יש להבחין בין הנשירה בשנה הראשונה לנשירה בשנים מאוחרות יותר.

נשירה בשנה הראשונה היא תוצאה בעיקר של הסטרס הפיזי הנגרם לגוף עקב הירידה הגדולה והמהירה במשקל וככל שהירידה תהיה מהירה יותר כך הנשירה עלולה להיות חמורה יותר, וגם של השינויים ההורמונלים הנגרמים עקב כריתת או עקיפת בטן הקיבה.

ודאי תופתעו לדעת שהיא הרבה פחות מושפעת וקשורה לחסר של ויטמינים ולכן לשמוש בתוספים מעבר למה שנדרש אחרי כל ניתוח אין יתרון מבחינת הקלת או קיצור או הפחתת הנשירה של השנה הראשונה .

הנשירה הזו מתרחשת אחרי כל סוגי הניתוחים אולם בניתוחים בהם יש גם אלמנט רציני של תת ספיגה (מיני מעקף, מעקף תרסריון ו-sadi)  אשר גורמת לירידה גדולה ומהירה יותר במשקל, הנשירה עלולה להיות חמורה יותר .

הנשירה מתחילה בדרך כלל חודשיים עד 3 חודשים אחרי הניתוח ומסתיימת לרוב עד שנה אחרי הניתוח.

בשונה מהתקרחות, שנה אחרי הניתוח או קצת יותר, כאשר הנשירה מופסקת, תתחיל לרוב צמיחה מחדש של השיער .

מה כן יעזור:

 1. הקפדה על שתיה מספקת , לפחות ליטר וחצי מים בדיוק כמו שהצמחים לא יצמחו באדמת טרשים יבשה וזקוקים למים כך גם השיער.
 2. הקפדה על צריכה מספקת של חלבון מהתזונה כדי לשמור על רמות חלבון תקינות בדם זאת כיוון שהשערה עצמה בנויה גם מחלבונים.
 3. 3.      צריכה מספקת של קלוריות. כאשר צריכת הקלוריות נמוכה מידי הגוף נכנס למצב של התגוננות ושמירה וחסכון אנרגטי , והוא ישמור את האנרגיה לתפקוד של מערכות חשובות והכרחיות לגוף כמו לב מוח שרירים ויוותר על דברים פחות הכרחיים לקיום חיים ותפקוד כמו שיער .
 4. צריכה מספקת של פחמימות – חשוב כאמור שחלק גדול מהקלוריות המסופקות לגוף יהיה מחלבון יחד עם זאת יש צורך בתמיכה פחמימתית לשם אספקת אנרגיה זמינה לגוף במיוחד לאברים כמו המוח שחייבים פחמימות , זאת כדי שהחלבונים ישמשו לבניה של אברים רקמות וגם של השיער במקום לאנרגיה .
 5. הפחתת סטרס – סטרס מחמיר נשירה ובוודאי לא מטיב עימה . אחרי הניתוח ישנם לא מעט שינויים גופניים ונפשיים שהקושי להסתגל להם עלול לייצר סטרס מוגבר . לכן חשוב לבצע פעילויות שמפחיתות סטרס כמו נשימות, מדיטציות , מיננדפולנס יוגה טאי צי ועוד .
 6. חוסר נטילה של התוספים הנדרשים אחרי ניתוח – כמו מולטי שכולל בתוכו חומצות אמינו חומצות שומן מינרלים כמו מגנזים אבץ וסידן ויטמיני בי ועוד שקשורים גם בבנית השערות , סידן ויטמין די ובמידת הצורך ברזל ובי 12 שחסרים בהם עלולים לייצר נשירה

חשוב גם לבצע בדיקות דם מקיפות כדי לוודא שאין חסרים, בשנה הראשונה כל 3 חודשים, בשנה השניה אחת לחצי שנה ואחר כך אחת לשנה .

מעבר לתוספים שנדרשים בשל הניתוח, לרוב, בשנה הראשונה לניתוח אין צורך בנטילת פורמולות ספציפיות שנועדו לחיזוק השיער,  מחקרים מצאו שאין בהם תועלת לטיפול בנשירה של השנה הראשונה לניתוח .

חשוב לי להדגיש שאין לקחת אבץ (שאנשים רבים נוטים לקחת וגם רופאי עור ממליצים לא פעם) ללא פיקוח רפואי או מעקב והנחית דיאטנית ואם לוקחים יש להגביל ל 3 חודשים. חשוב לזכור שבמולטי ויטמין יש כבר אבץ וצריכת רמות גבוהות יכולות לגרום לעודף אבץ שהוא אינו מומלץ. ברוב המקרים כאמור גם אין חסר של אבץ ולכן תיסוף שלו לא יועיל ואף עלול להזיק.

אז מה כן נדרש חוץ מתזונה מאוזנת בהנחית דיאטנית בריאטרית, ירידה מתונה יחסית במשקל ושתיה מספקת ? סבלנות !!!

ברוב הפעמים אחרי שנה הנשירה תפחת ואף תעלם לגמרי.

נשירה שמופיעה או נמשכת בשנים המאוחרות יותר, זה אכן מרמז על תזונה לא מספקת ומאוזנת ועל חסרים של ויטמינים.

במקרה זה, בהנחה שאתם כבר לא בליווי דיאטנית בריאטרית חשוב לחזור בהקדם למעקב, לבצע רשום אכילה שיסייע לראות האם תזונתכם מאוזנת ומספקת, להקפיד על שתיה מספקת,  לבצע בדיקות דם מקיפות בהתאם להנחית הדיאטנית, לוודא שאין חוסרים ושאתם צורכים את כל התוספים הנדרשים אחרי הניתוח, ובמידת הצורך בהתאם להנחית דיאטנית, להגביר מינון של תוספים נלקחים, להוסיף תוספים שלא נלקחו ושלפי בדיקות הדם יש צורך בהם ולחזק על ידי פורמולה מתאימה, לפי הנחית הדיאטנית המלווה .

מוזמנים גם לצפות בשידור חי שהעברתי בנושא נשירת שיער אחרי ניתוח בריאטרי בדף הפייסבוק שלי – בלחיצה פה

הריון וניתוחים בריאטרים – 3 טיפים חשובים!

טיפ #1

הידעתם ?

הריון אחרי ירידה במשקל בעקבות ניתוח בריאטרי הוא הריון בריא יותר עם סיכון מופחת לסכר ורעלת הריונית מצד אחד

אולם מצד שני יש סכוי גדול יותר לחסרים תזונתיים אצל האישה ואצל התינוק ובעיקר סכון מוגבר ללידה טרם הזמן של תינוקות קטנים מידי במיוחד ככל שנכנסתם להריון נוקדם יותר ביחס לניתח הבריאטרי

לכן :

מומלץ להכנס להריון לפחות שנה אחרי ניתוח בריאטרי

כל הריון אחרי ניתוח בריאטרי, לא משנה כמה זמן אחרי , יחשב כהריון בסיכון ולכן חייב להיות במעקב רופא בסכון שיתמקד בעיר במעקב על קצב הגדילה והתתפתחות של התינוק

יש להיות במעקב של דיאטנית שמבינה גם בבריאטריה וגם בבריאות האישה

טיפ #2

כניסה מומלצת להריון לפחות שנה אחרי הניתוח

למה?

1. כדי למנוע חסרים תזונתיים אצלך

2 למנוע חסרים תזונתיים אצל התינוק , עיכוב בהתפתחות התינוק ולידת תינוק קטן לגיל ההריון או לידה מוקדמת

3. למנוע הויצרות קטונים בשתן עקב אכילה לא מספקת , שהם חומרים מזיקים ומסוכנים לתינוק

4.. כדי לנצל ולמקסם את חלון ההדמנויות לירידה במשקל

5. לא מערבבים חגיגה בחגיגה . מדובר בשני ארועים דורשי אנרגיה , תשומת לב ומודעות והם יכולים להתנגש אחד בשני. כשהאישה מרוכזת בהריון ובבריאות העובר ובהגעה ללידה תקינה היא פחות מרוכזת בלהשקיע בעצמה ובמה שנדרש אחרי ניתוח בריאטרי .

6. מדובר לא רק בהריון אלה אחכ גם בגדול תינוק שמשפיע על שעות שינה וסדר היום ולוקח הרבה אנרגיות של האישה מעצמה לגידול הילד ואז היא פחות פנויה להתעסקות בעצמה האכילה בריאה קניות בריאות בשול בריא קבלת תמיגה ובצוע עילות גופנית

7. מדובר בשני ארועים שמשנים מצב רוח גם ברמה הרגשית וגם ברמה ההורמונלית ולכן כדאי להפריד בינהם

בכל מקרה חשוב לבכנס להריון אחרי שסימתן את עיקר הירידה במשקל .

אתם חושבות על הריון או בהריון אחרי ניתוח בריאטרי ורוצות לעבור זאת נכון? מוזמנות לצור קשר.

טיפ #3:

העמסות סוכר בריון אחרי ניתוח בריאטרי

העמסת 50 גרם שהיא ההעמסת הסקר שכל ההרינויות צריכות לעבור בשבוע 24 לערך להריון, עשויה לגרום לחלק מהמנותחות לתגובה אולי מעט יותר קשה קצת בחילות אולי אבל לרוב תצליח לעבור אותה בשלום .

העמסת 50 גרם שהיא ההעמסת הסקר שכל ההרינויות צריכות לעבור בשבוע 24 לערך להריון, עשויה לגרום לחלק מהמנותחות לתגובה אולי מעט יותר קשה קצת בחילות אולי אבל לרוב תצליח לעבור אותה בשלום .

כמות כזו גדולה של סוכר בבת אחת , היא בלתי נסבלת ברוב המקרים אחרי ניתוח בריאטרי ועלולה לגרור את תסמונת ההצפה ( דאמפינג ) ועקב כך לגגרור חולשה סחרחורות הזעה ועד כדי עלפון חלקן גם עלולות להגיב בהקאות מרובות והפסקת ההעמסה באמצע מבלי לסיימה

הפתרון עבור מי שהעמסת ה 50 היתה גבוהה אצלה ונדרשת לעשות העמסת 100 הוא : לא לעשות ובמקום זאת לעשות במשך שבועיים ניטור סוכר רציף 4 פעמים ביום: הכונ בצום איך שמתעוררת ושעה אחרי 3 הארוחות ( מתחילת הארוחה ) לרשום את ערכי הסוכר בזמנים כאלה וכן מה וכמה אכלו בכל 3 הארוחות ולהביא זאת לדיאטנית של נשים בהריון ולרופא הנשים המלווים אותה ובהתאם לתוצאות יוחלט האם יש סכרת או חשד לסכרת הריונית או לא ומה הוא הטיפול .

בהצלחה

ענבר דיאטנית בריאות האישה ובריאטריה