סוף זה תמיד התחלה

עבורי חודש דצמבר הנוכחי היה והינו חודש של סיומים.

סימתי קורס מיוחד לדיאטניות בריאטריות בתחום הטיפול , אני מסימת מפגשים כמטופלת עם המטפלת שלי שיוצאת לחופשת לידה , נפרדתי ממספר מטופלים שבחרו לסיים את הטיפול ואני נפרדת מהשנה האחרונה שהיתה בעבורי שנה של החלמה התאוששות וחזרה לשגרה אחרי תקופה שבה התמודדתי עם מספר אתגרים רגשיים לא פשוטים.

זו גם השנה שבה נפרדתי מגיל 50 ופתחתי עשור חדש בחיי .

אנשים שעוברים ניתוח בריאטרי עוברים לא מעט פרידות . חלקן פרידות חיוביות מאד כמו פרידה מהבגדים הגדולים, פרידה ממחלות ומתופעות הלואי שנלוו להשמנה , פרידה מהתרופות , פרידה מקשיי תפקוד יומיומים ומאפליה חברתית על רקע ההשמנה ועוד
אולם יחד עם זה יש בתהליך הזה פרידות פחות רצויות כמו פרידה מהיכולת לאכול מה שרוצים כמה שרוצים ומתי שרוצים, פרידה מהאכילה כפיצוי ונחמה , פרידה מהטעמים ומהספונטניות , פרידה מהיכולת להסתתא מאחורי ההשמנה כדי להתחמק מדרישות שקשה לקיים , פרידה מהשתיה המוגזת והמתוקה ועוד פרידות לא פשוטת ומאתגרות
כדי להצליח בתהליך לאורך זמן חשוב שהפרידות החיוביות יגברו על הפרידות הפחות רצויות. הכוונה היא להסתכל על הכוס המלאה ולהצליח לראות את ההפסד כרווח
כיצד עושים זאת ?
יצירת חזון  – כלומר תמונת יצאות עתידית חיובית שבה אתם רוצים להיות . חשוב לכתוב את החזון כאילו הוא קורה עכשיו בזמן הווה במילם חיוביות וספציפי ומעצים ככל שניתן \  לשנן אותו – חשוב לקרוא את החזון לפחות פעמיים ביום להזכר ברוחים – חשוב לרשום את כל הרוחים של השינוי בצורה חיובית ולהזכר בהם בכל יום  התיחסות להפסדים כרוחים – מומלץ לרשום גם את ה" ההפסדים" ויחד עם זאת לבחון ולרשום כיצד ניתן להסתכל עליהם כרוחים לדוגמא כשאני לא יכול לאכול כמות גדולה בבת אחת ובמהירות מה אני מרויח במקום מה אני מפסיד בדרך זו כדאי לחבר את ה " הפסדים " הללו לחזון , כלומר לבחון יצד הם מקרבים אותנו להגשמת החזון לבחור לוותר – מומלץ לבחון כיצד אתם מסוגלים להפוך את הויתורים וההפסדים לבחירה לדוגמא אם החלטתם שלא לאכול מתוק בארוחה מסוימת חשוב לראות זאת כבחירה לוותר ולא כהפסד  ואם חוזרים אל  הפרידות והסיומים שלי בחודש  הנוכחי – הרי  שסיום הקורס מהווה עבורי אפשרות להתחיל דרך חדשה של טיפול  בצורה עמוקה ומעצימה יותר סייום המפגשים שלי עם המטפלת שלי מאפשרים לי להתחיל דרך חדשה של התמודדות עצמאית יותר וישום  הכלים שרכשתי בטיפול והפרידה משנת ההחלמה מאפשרים לי לצמוח
 ולכן ברגעים שבהם אתם מתקשים לבצע פרידות וסיומים ,
 ברגעים של געגוע למה שחלף

 זכרו סוף זה תמיד התחלה של משהו אחר טוב יותר …

 בהצלחה בשינוי
  אתכם לאורך  כל הדרך ענבר

לבקש סליחה ..מעצמכם

יום הכפורים מתקרב, זמן בקשת סליחה ,וזה זמן לדבר גם על סליחה לעצמינו .

 אני פוגשת לא מעט אנשים בתהליך של הרזיה, עם או בלי ניתוח קיצור קיבה מלאי תסכול  האשמה ואפילו הלכאה עצמית .

 אני שומעת מהם דבור פוגעני , מעליב ומשפיל , ובעיקר חוסר אמונה  בעצמם ואכזבה טוטאלית .

 במצב כזה  קשה מאד להצליח ולא משנה באילו דיאטות תרופות או ניתוחים תשתמשו , כי ההלכאה והאשמה העצמית יגררו אתכם  שוב ושוב לאכילה המפצה , האכילה הרגשית , האכילה הלא מודעת וה"משמינה".

 הערכה, הכלה ,קבלה וסליחה עצמית נמצאו כחשובות מאד לשם הצלחה לא פחות משינויים בבחירת האוכל  ברמת הפעילות  הגופנית ועוד.

 כל זמן הוא זמן טוב לבקש סליחה בודאי בימים שבין ראש השנה ליום הכיפורים :

 קוראת לכם לבקש סליחה :

  • על ההתנהלות הלא  נכונה שלכם בעבר  ובהווה עם  גופכם בכלל ועם האכילה בפרט. על משפטים כמו  "אין לי כוח לפעילות עכשיו " , " בא לי מתוק אז זה מה שאוכל עכשיו " , " אין לי כוח להכין לצמי  עכשיו אוכל" , "אין לי זמן  ל…  ועוד
  •  על זה שלא בחרתם לטפל או שלא הצלחתם לטפל  בעבר באכילה הלא תקינה ובמשקל הלא תקין  ועל משפטים כמו : " למה רק עכשיו "  ," "איך לא בחרתי קודם לעשות ניתוח", "איך רק עכשיו נזכרתי לטפל בעצמי" , "איפה הייתי קודם " .  
  • על הדבור הפוגעני והמאשים כלפי עצמכם כולל שמוש במילים " פשע " , " פושע "  :"התחזרתי" , "התנפלתי "  , "נפלתי על "  ועוד .
  • על חסר האמונה בעצמכם וביכולתכם להצליח ועל משפטים כמו : " אני אבוד " , "אין סיכוי איתי", "אין לי תקנה "  ועוד

 כדי להצליח למחול לעצמכם  יש לזכור כמה דברים:

 אתם  היום מי שאתם ,ואתם עושים מה שאתם עושים, רק בזכות מי שהייתם בעבר  ,אז במקום לכעוס על מי שהייתם בעבר , חבקו אותו, אמרו לו תודה וסלחו לו .

 לפי הNLP , אין כשלון כי "כל כשלון  הוא משוב ללמידה ", ולכן מהפעמים שבהם לא הצלחתם, נשאר רק ללמוד ולהבין כיצד להתנהל אחרת  ,בלי להלכות את עצמכם על אותם מקרים .

 אמרה נוספת לפי תורת ה NLP  היא, שבכל רגע נתון אנחנו עושים כמיטב יכולתינו  וידיעתינו , כי אם היינו יודעים יותר טוב ,היינו עושים כך  ולכן אין מה להתחרט על מה שלא נעשה.

במקום לשאול כל הזמן למה :למה עשיתי ככה ?,למה לא עשיתי ככה? למה נתתי לעצמי להגיע למצב הזה ,? ולמה לא טיפלתי בעצמי קדם ? , אני מציעה להתחיל לשאול איך: "איך אני  עושה אחרת"?  "איך אני  מצליח להשיג את מה שאני רוצה "? ועוד .

  זה הזמן לחמלה ומחילה  במקום מחלה

 שנה טובה ובהצלחה לכולם

מה אוכלים בשנת הלימודים? ההורים

שנת הלימודים התחילה  לא מזמן  . כל הרשת מלאה כתבות  ופוסטים  של קולגות נפלאות שלי באשר לתזונת הילדים שלכם בשנת הלימודים. הנחיות לארוחת בוקר בריאה מאוזנת ומגוונת , הצעות לכריכים מגוונים  לתחליפים לכריכים לארוחות  בקופסאות ולארוחות צהרים לילדים שנשארים   בבית ספר עד מאוחר וללא הסעדה בבתי הספר. מתכונים לסלטי פסטה מאפינסים ועוד מככבים עכשיו בכל מקום

אני כדרכי , רוצה להתייחס למשהו אחר , שונה . רוצה להתייחס דווקא אליכם ההורים, כי יש לי תחושה שקצת שכחו אתכם ובעיקר בכל ההתרגשות  הזו של תחילת שנת הלימודים אתם שכחתם את עצמכם.

 אתם קמים בבוקר , נרגשים לחוצים. דואגים להכין לילדים את  ארוחת עשר ולפעמים גם את ארוחת הצהרים הכי טובה שיש ,לכל ילד את מה שהוא מבקש., אורזים בקופסה הכי יפה וטובה שיש  מצרפים בקבוק מים ולא סתם בקבוק אלה  תרמי שקניתם במיוחד  עבור הילדים  ולפעמים אפילו מוסיפים מדבקה או פתק עם ברכה ,מברכים אותם לשלום חושבים עליהם , דואגים להם … ומה איתכם?

האם על עצמכם טרחתם או בכלל זכרתם לחשוב ? האם זכרתם את גופכם ? האם שאלתם את עצמכם ואת גופכם מה הוא רוצה . למה הוא זקוק ?  האם טרחתם לשבת כמה דקות לאכול משהו מזין  ולהכין עבורכם ארוחה לעבודה ? או שלגמתם על הדרך איזה כוס קפה והסתפקתם בעוגייה ומשם יאלה לעבודה ליום לחוץ צפוף ומלא בעבודה , זו שמחכה לכם מהימים בהם הייתם בחופש, העיקר להספיק .

.

בגלל שאני לא בטוחה שבימים הלחוצים והמרגשים הללו  תזכרו את עצמכם, אני כאן בשביל להזכיר לכם . שבתהליך המדהים הזה שאתם עושים של  ירידה במשקל  עם או בלי ניתוח  , חשוב מאד  לא לסמוך רק על הניתוח  או הדיאטה אלה לשנות הרגים וצורת חשיבה.  החלק החשוב ביותר הוא לשים גם את עצמכם בסדרי העדיפויות , לחשוב ולהתייחס לעצמכם, גם  בימים כאלה. .

אז להלן כמה עצות שיעזרו לכם לעשות זאת בדרך הקלה והנוחה ביותר .העצות האלה יהיו שמושיות לימים הראשונים של פתיחת שנת הלימודים ובכלל לכל השנה כולה .

1. רגע  לעצמכם בערב –  בשעות הערב אחרי שהילדים אכלו התקלחו ונמצאים כבר במיטה , רגע לפני שאתם ממשיכים בעבודות הבית או פונים לטלוויזיה או פורשים לישון , שבו  רגע בשקט עם עצמכם , נשמו כמה נשימות ארוכות מכל היום שעבר עצמו עיניים והירגעו . כמה דקות של שקט לעצמכם  זה הדבר החשוב ביותר כדי להזין את גופכם ולהמשיך הלאה .

2.    חשיבה תכנון וארגון – כשאתם רגועים , קחו כמה שניות וחישבו על היום שמחכה לכם למחרת.  חישבו מתי אתם יוצאים מהבית מתי אתם חוזרים איפה תהיו  ומה תעשו.  חישבו  על זמני האכילה שיהיו לכם ,  האם מדובר בהפסקות קטנות או גדולות ?  האם אתם מעוניינים לאכול בחדר האוכל בעבודה במידה ויש?   או שאתם אוכלים במסעדות ליד העבודה ואם כן חשבו איפה הכי נכון לכם לשבת ? ואם אין אופציות כאלה ,או שאתם מדיפים לאכול את האוכל שאתם עושים, האם  יש לכם מקום להחזיק אוכל בקירור ולחמם אותו  ? או שאתם צריכים להצטייד בכריכים ואת הארוחה המבושלת  לאכול בבית?

 בהתאם לכך תכננו את התזונה שלכם לאותו יום.  התייחסו גם לארוחות העיקריות וגם לארוחות הביניים.  נצלו את השעות הרגועות והכינו לכם את מה שניתן מראש  ארוז ומוכן ללקיחה.

3.  הכנה מראש – את האוכל המבושל דאגו להכין מבעוד מועד לכמה ימים  מראש.  הקפידו שתהיה לכם מנת חלבון  מנת ירק ופחמימה .  בעיקר חשוב להכין מראש את המנה החלבונית שהיא דורשת הכנה ארוכה יותר. ניתן להכין  מספר מנות ולהקפיא חלק במנות קטנות  וכך ניתן לגוון במהלך השבוע .  אל תחכו להכנה  ברגע האחרון כשאתם מגיעים רעבים מאד , אז הסיכוי לחטיפת מזון לא מתוכנן ולא בריא  על הדרך גדולה יותר.  במידה ואתם מכינים לכל המשפחה  דאגו  להכין מנות  שאתם אוהבים ושמתאימות עבורכם.

4.  רגע לעצמכם בבוקר – בבוקרו של יום , קומו רבע שעה לפני שאתם מעירים את הילדים.  קחו שוב כמה דקות לעצמכם. זה הזמן לשתות משהו בישיבה  ואולי גם לאכול משהו קטן מזין ובריא כמו פרוסת לחם שיפון עם ממרח חלבוני או יוגורט עם מעט גרנולה / שקדים / אגוזים  . עשו זאת במקום לגנוב את הביס של הפיתה שהכנתם לילד .  ארגנו לעצמכם  את האוכל  למהלך היום. אל תשכחו לצרף פרי/ ירק לארוחות הביניים המידה וצריך.  במידה ולא אכלתם ארוחת בוקר  לפני שיצאתם דאגו לקחת עמכם ארוחה כזו לעבודה :  לדוגמא כריך עם ממרח חלבוני מזין ( ביצה/ טונה/ חביתה/ גבינה) ויוגורט.  אל תסמכו על  אוכל שקנו בחוץ – הוא הרבה יותר עשיר בשומן וקלוריות.

5.  השקיעו בעצמכם כמו בילדכם – כשאתם מכינים לעצמכם את הצלחת לעבודה או בבית , אל תשליכו את האוכל  בצלחת בערמה.   בדיוק כמו שאתם משקיעים בסדור האוכל לילדים השקיעו עבור עצמכם. סדרו צלחת יפה מגוונת במרקמים בטעמים ובצבעים. כאשר האוכל טעים יותר לעיניים הוא גם  טעים יותר לחיך.  מגיע לכם.  אל תאכלו שאריות מצלחות הילדים, אתם אינכם פח זבל  וראויים לטוב ביותר בדיוק כמו ילדיכם. זכרו זאת .

. 6. הפסקה  במהלך העבודה לארוחת בינים או צהרים , לא תוך כדי לעבודה – , אתם בודאי עסוקים ולחוצים מאד בעבודה במיוחד אחרי החופש. העבודה שאולי הזנחתם מעט בימי החופש  לא נעלמה והיא מחכה לכם.  יחד עם זאת  גם במהלך העבודה   חשוב מאד שתדאגו לעצמכם  ותקפידו לעשות הפסקה לארוחה , זאת כדי לא לנשנש “שטויות” על הדרך מבלי לשים לב , וכדי לא לחזור הביתה רעבים מידי. שימו לכם תזכורות בשעון/ בניד / או במחשב  לזמני ארוחות. הקפידו לעשות הפסקה אפילו קטנה מהעבודה ולהתרכז רק באכילה  ולא לאכול כשאתם עסוקים בעבודה , מול מחשב  או בטלפון.  תנו תשומת לב לאכילה וכבוד לגופכם והוא יחזיר לכם כבוד

7.  זמן לעצמכם  כשחוזרים מהעבודה כאשר אתם חוזרים הביתה  מהעבודה – במידה ואתם רעבים ולא אכלתם ארוחה מבושלת בעבודה ,  זה הזמן לאכול את הארוחה העיקרית שהכנתם מבעוד מועד . שבו ליד השולחן ואכלו לאט ובהנאה. במידה וכבר אכלתם  ואתם זקוקים למשהו מתוק  זה הזמן לפירות עבורכם ועבור ילדיכם.  .

8. ארוחת ערב  מסודרת לא לדלג – גם ארוחת הערב היא ארוחה חשובה .   דילוג על ארוחה זו יביא לאכילה  מוגזמת בלילה  שהיא לרוב אכילה לא נשלטת של מזונות פחות מומלצים .  במידה והארוחה הקודמת הייתה ארוחה כבדה ומבושלת , ניתן להסתפק בארוחה קלה של יוגורט ופרי  או 2פרוסת לחם  שיפון עם  גבינה/ טונה או ממרח חלבוני אחר  וירק  .

בכל מקרה הקפידו לאכול ארוחה זו בשעה סבירה  ליד שולחן  ומומלץ מאד יחד עם הילדים.  שעות הערב הם בדרך כלל הזדמנות לאכילת ארוחה משפחתית שמאד מומלצת גם עבור שמירה על בריאות ילדיכם. זה הזמן לשבת ולשוחח יחד סביב השולחן על כל מה שעברתם במהלך היום. במקרה הזה  המשפט לא מדברים כשאוכלים ממש לא תקף.

9. שינה  מספקת והקדה על הגיינת שינה – גם עבורכם בדיוק כמו עבור ילדיכם  , מומלץ ללכת לשון בשעה סבירה כדי לזכות במספיק שעות שינה  שחשובות לתפקוד  ולבריאות תקינה של גופכם.   ערות בשעות הלילה  תוביל בדרך כלל לאכילה לא מתוכננת ומיותרת.  

10. ארוחת לילה  עדיף שלא אבל א כן  אז – אם בכל זאת אתם ערים עד מאוחר  ועברו מספר שעות מאז ארוחת הערב ניתן לקנח  בארוחה קלה כמו פרי/ פרוסת לחם  עם ממרח / יוגורט. גם ארוחה זו חשוב שתהיה בשליטה בכמות מדודה ובמודעות ותשומת לב ולא מול הטלוויזיה.

 בכל מקרה השתדלו את הארוחה האחרונה להרחיק לפחות שעתיים מההליכה לשון למניעת צרבות ורפלוקס וגם כי לא לאכול מאוחר מידי , אז הגוף פחות יודע לטל במה שאכלתם .

 השתדלו לא לאכול בלילה מתוק , אז סף החישה למתוק גבוה יותר ותאלצו לאכול יותר מתוק כדי להרגיש אותו  .

אין ספק ששנת הלימודים  מעמידה בפנינו ההורים אתגרים  מורכבים .  אנחנו נדרשים ללוות את הילדים בתהליך הלמידה שלהם  ולדאוג לבריאותם . זה כולל הכנת הארוחות לבית הספר ולשעות שאחרי , עזרה וסיוע שיעורי בית ובהכנת העבודות, הסעה לחוגים ולחברים. בו זמנית אנחנו  צריכים להמשיך את עבודתנו ולתפקד בה היטב בהתאם לדרישות מאיתנו .   כל זה דורש מאיתנו לא מעט כוחות ואנרגיות ולא משאיר הרבה מהם עבור עצמינו

ארגון ותכנון נכון יחד עם  מעט חשיבה הם המפתח שיאפשר לנו לדאוג בתוך כל מסלול החיים הסוער הזה גם לבריאותינו האישית .

שתהיה שנת לימודים פורייה לכם ולילדכם . שנה טובה ומוצלחת שנת עשייה והגשמה

עצמאות באכילה , אכילה בהקשבה , כיצד עושים את זה ?

הימים האלה של בין  ימי הזיכרון לשואה ולחללי צהל לבין יום העצמאות גוררים אותי תמיד לחשיבה  אחרת על אוכל ואכילה

 העצמאות הזו שאנחנו חוגגים כל שנה מחדש  אני תוהה לגביה , עד כמה היא קימת  לנו באכילה ? בתחושות? בדימוי הגוף ?

 עד כמה אנחנו  אנשים בכלל ונשים בפרט עצמאים להתנהל כרצוניינו ולאכול  מה שאנחנו רוצים? ועד כמה אנחנו כבולים למשטרי דיאטה נוקשים , לשקילה בלתי פוסקת,  ולמרדף אחרי הרזון  ואחרי  המידות שבהן היינו אולי בגיל הנעורים ? .

 אין ספק ששמירה על אכילה מאוזנת ובריאה חשובה לבריאותינו  וכן חשוב להמנע מהשמנה קיצונית ומהמחלות הנלוות אליה,   אך האם זה מחייב להיות כבולים למשטרי דיאטה נוקשים  וחיצוניים  שאינם קשובים לנו באמת ?

 כשאנשים באים אלי ומבקשים תפריט כי "רק זה מה שיעזור להם " או שמחליטים על הימנעות טוטאלית ממתוקים או חטיפים מתוך תחושה של אי יכולת לאכול קצת  ולהנות,  ומתוך מחשבה של שחור לבן שזה או לא לאכול או לאכול בלי שליטה,  אני מרגישה לא בנוח  ומתקשה לשתף עם הגישה הזו פעולה .

 הגישה של הדבקות לתפריט יד עם הימנעויות ממזונות מסוימים, לפי הנחית  המטפל היא גישה  שדוגלת בבקרה חיצונית  ובכך שהדיאטנית או המטפל הם שיודעים מה נכון למטופל ומה יביא אותו להצלחה .

 הגישה הזו של בקרה חיצונית  יכולה להיות טובה לתקופה זמנית , והיא זו שמאפיינת את כל אותן " דיאטות שאנשים אוהבים לעשות ,כי הם יורדים בהן הרבה ומהר ,אך היא לא מאפשרת שינוי אמיתי בחשיבה ולכן מקשה על היכולת  לשמור על ההישג לאורך זמן .

 במה אני דוגלת ? בעצמאות אמיתית של המטופל  בהקשבה לגוף ובבקרה  פנימית. אני מאמינה שכל אדם יודע  או יכול לדעת אם רק ילמד להקשיב לגופו מה וכמה נכון לו לאכול בכל רגע נתון, יותר טוב ממה שהמטטל יודע זאת. ולא מדובר אגב תמיד באותו הדבר.

לכן בגישה שלי  התפריט לא רק שאינו מועיל , הוא  עלול גם להזיק כי הוא כובל את המטופל להגבלות חיצוניות .

  בגישה שלי אני מאמינה שרק  הקשבה לקולות הפנימים ולצרכי הגוף ולמוד ההבנה שלהם, תאפשר לאדם לאכול נכון לרדת במשקל במידה שהוא צריך אבל גם לשמור על זה לאורך זמן .

 בגישה שלי אין הגבלות נוקשות ,אין הימנעויות  וניתן בעצם לאכול הכל כל עוד זה נעשה בהקשבה ובבחירה של המטופל

 כן זה יותר מורכב , ולוקח יותר זמן  עד לתוצאות ,אך ברגע שזה נעשה  זה מאפשר שמירה על השינוי לאורך זמן יחד עם תחושה אמיתית של חופש ועצמאות .

לי  כמטפלת אין תשובה חד משמעית לכמה מתוק מותר  למטופל שלי לאכול ביום ואין את האמירה של אחד ליום .

מבחינתי המטופל  יכול לעיתים לא להזדקק למתוק בכלל ולעיתים ירצה אותו יותר וזה עדן תקין  כל עוד הבחירה במתוק תהיה בהקשבה לצרכי הגוף ומתוך בחירה ולא מתוך פיצוי .

 כדי להגיע לעצמאות ולחופש שאני מתארת ולא להיות כבולים להנחיות ותפריטים חשוב להיות בליווי של מטפל  שיודע ללמד זאת , וחשוב לגעת בכל תחומי החיים שנמצאים מאחורי האכילה .

אני רואה באכילה היא רק סמפטום , ולכן הטיפול צריך להיות כזה שיביא את המטופל לשביעות רצון גדולה יותר בכל תחום מחייו כולל פרנסה ,הגשמה עצמית  ,זוגיות משפחה ,בילוי ופנאי ועוד.

 אז מה אתם אומרים .?  במה  אתם בוחרים . להמשיך ולהיות משועבד  לתפריטים  ולמספרים ולקלוריות  או להתחיל ללמוד לצלול אל תוך נבכי הנפש  ללמוד להקשיב לוף ולמה הוא באמת רוצה ובהתאם לכך להתנהל  וזה בהחלט יכול להיות ם במחיר של  הגעה למשקל שאינו תואם  למשקל האידאלי  לפי BMI  אך כן כזה שניתן לשהות בו לזמן ארוך .

 אם בחרתם בדרך השניה אני כאן עבורכם ואשמח לעזור

מוזמנים לצור קשר  ענבר ויטנברג 0505614081

מסכות: רק בפורים? או כל החיים?

 חג פורים בפתח ,חג התחפושות והמסכות. בימים הללו מקובל ורצוי לשים מסכות .

 אך מה קורה בחיים עצמם ? עד כמה אנחנו  משתמשים במסכות ?והאם הן עוזרות לנו או אולי דווקא מפריעות ?

 ומה לגבי עודף משקל ? יתכן שגם הוא בעצם מהווה מסכה כלשהי, ומגן עלינו מפני כל מיני דברים, ולכן קשה לנו להפטר ממנו ?

 כשאני אומרת לבת הקטנה שלי לשנות התנהגויות מסוימות שכנראה פוגעות בה חברתית, היא   מקפידה לענות לי כל פעם מחדש באותה תשובה :

 "אני כזו , זו אני, ומי שרוצה אותי יקבל אותי ,ומי שלא ,שלום לו .

 אני חייבת לציין שעד לאחרונה התגובה הזו כל פעם מחדש הייתה מרגיזה אותי  ואני הייתי  מתעקשת  להסביר לה שהיא חייבת להשתנות אחרת לא יהיו לה חברים

 לאחרונה הפסקתי לעשות זאת  והתחלתי לקבל את דבריה .

הכיצד ?

 נזכרתי שאני כילדה, נערה ואפילו בוגרת , רוב חיי בעצם נדרשתי לשנות ולהשתנות כדי שיאהבו אותי יותר, כדי להצליח יותר ,כדי להרשים יותר. וכדי לעמד במשימות שנדרשו ממני.

 שנים עסקתי בלנסות להשתנות ולרצות את הדרישות השונות, בתקוה שזה יגרום לי להצליח. אבל נחשו מה ? זה לא ממש עזר,  ואני נשארתי כועסת מאוכזבת לא מקובלת ולא מצליחה.

 רק בעשור האחרון של חיי שעומד להסתיים עוד שבוע , למדתי לקבל את עצמי ככה כמו שאני בלי מסכות, בלי תחפושות, בלי להשתנות .

 ונחשו מה ?

 דווקא כשזה קרה התחלתי להצליח יותר, יש לי יותר חברים , אני אהובה יותר ואוהבת יותר את עצמי.

 כן היום אני ענבר, עם הטוב והרע, עם החיובי והשלילי . ענבר שמצד אחד מבולגנת ,מפוזרת , מתבלבלת , נשפכים לה דברים לעיתים,  מדברת בקול ,  לא תמיד הכי מסורקת ומאופרת ומצד שני   מקצועית  אמפתית  קשובה  ומכילה .

 והאנשים ? הם יבחרו במה הם רוצים ואת מה הם מעדיפים

 אני גמרתי לשים על עצמי מסכות .

 ומסתבר שהרבה אנשים בוחרים בי  ככה כמו שאני  עם הטוב והרע החיובי והשלילי . הרבה מהם רואים בי את החיובי יותר מהשלילי  דווקא ככה כאני בלי מסכות .

 ומסתבר שהבת שלי הבינה זאת בגיל הרבה יותר צעיר ממני ואני ממש גאה  בה . ואתם יודעים מה? מאז שהסקתי להלחם בה ולנסות לשנות אותה , מאז שאני מקבלת אותה כמו שהיא , בדיוק כמו שהיא מקבלת א עצמה , גם אחרים למדו לקבל אותה ככה . והיא  בדרכה שלה מצליחה  לא רע בכלל בהרבה תחומים בחייה .

  ומה אתכם ?  אנשים שסובלים או סבלו שנים מעודף משקל קיצוני ?

 האם עצרתם אי פעם להתבונן בעודף המשקל הזה ובאכילה הלא תקינה שלכם ?

 אם תעשו זאת, יתכן ותגלו שהמשקל הוא מסכה שמכסה ומגנה עליכם מפני הרבה דברים אחרים .

 מסיכה שמגינה עליכם מפני הצורך להיחשף ( כן כמה שאתם גדולים אתם בלתי נראים ) ,היא מגנה עליכם מהצורך להתמודד עם תהליכים מסוימים בחיים כמו מציאת זוגיות , והיא מגינה עליכם מלהתמודד עם דרישות הסביבה , כי כשאתם סובלים מהשמנה קיצונית דורשים ומצפם מכם להרבה פחות .

 ואז  אתם מחליטים שנמאס לכם מההשמנה שהיא מעיקה עליכם ומפריעה לכם בחייכם, מפריעה להתקדם ולהתפתח ולהצליח .  אז אתם עושים ניתוח ויורדים בבת אחת 30 , 40 או אפילו יותר קילוגרמים .

ואתם בטוחים שברגע שתרזו תמצאו עבודה בקלות רבה יותר , תמצאו זוגיות , יהיו לכם יותר חברים וחיים יותר מוצלחים . 

 לפעמים זה קורה אבל הרבה פעמים לא. הרבה פעמים אתם הופכים להיות רזים אבל כל שאר הדברים שתכננתם שיקרו לא קרו. אם נשארים ללא בן או בת זוג  ללא העבודה החדשה רציתם , רזים אל מאוכזבים .

 למה זה קורה  ?

  זה קורה כי  ההשמנה הייתה רק מסכה שכיסתה על בעיות שמעבר אליה . בעיות שנוצרו לאורך השנים כתוצאה מחינוך לקוי  או מנסיונות לא טובים או שקשורות לתכונות אופי  מסוימות שלכם.

 וכדי לשנות את המצב באמת לא מספיק רק להוריד  את המסכה אלה לטפל בבעיות האמיתיות .

 ולפעמים כמו שספרתי לכם שקרה לי וגם לבת שלי , הטיפול הטוב ביותר הוא להסכים לקבל את עצמכם בלי המסכות אך גם בלי לנסות לשנות כל הזמן. לקבל ולאהוב את עצמכם ככה כמו שאתם עם הטוב והרע וכשזה יקרה תופתעו לגלות שגם אנשים יקבלו אתכם ביתר קלות ואז  ישתפרו תחומים רבים בחייכם  מבלי הצורך בהשמנה  ומבלי הצורך במסכות ץ

 כן לפעמים בלי שום דיאטה ולפני כל ניתוח כשרק תחליטו לקבל ,לאהוב,  ולהעריך את עצמכם, כבר לא תצטרכו את המסכות , ואז  מבלי לשים לב ההתנהלות שלכם  תשתנה והמסיכות ירדו  וגם תמצאו את עצמכם אהובים מוצלחים ומצליחים יותר

 אז מה דעתכם ? יום אחרי שפורים מסתיים , להתחיל להסיר את מסכות וללמוד לאהוב ולקבל את עצמכם כמו שאתם ?

 תופתעו לגלות כמה הסביבה תוקיר לכם על זה ותקבל אתכם בדיוק כמו שאתם מקבלים את עצמכם

 לי ולבת שלי זה קרה  גם אתם יכולים

 מוזמנים לשתף אותי

למה גם אחרי מיני מעקף ניתן לעלות חזרה במשקל

1. כי לא אצל כולם תת הספיגה זהה ואם עקפו פחות ואורך המעי במקור גדול יחסית אז ישאר לא מעט אזור סופג ואז אכילה לא נכונה ובחירות מוטעות יספגו ויגרמו לעליה חזרה במשקל

2. עצם המחשבה שמיני מעקף זה ניתוח שלא עולים בו גורמת לכם לסמוך רק על הניתוח ולא לעשות שום שינוי בעצמכם מה שבסוף יכול להתבטא בעליה חזרה במשקל

3. גם כשיש תת ספיגה גדולה עדין לא מדובר במאה אחוז תת ספיגה , כלומר עדין נשאר אחוז ספיגה מסוים ואז בעצם כמות הקלוריות שתספג תלויה בכמות הקלוריות הנצרכת. ככל שתצליחו להכניס יותר קלוריות כמות הקלוריות הנספגת תהיה גדולה יותר

התנהגויות אכילה שמאפשרות להכניס יותר קלוריות גם אחרי ניתוח 
א. צריכת קלוריות נוזליות, מיצים, מים בטעמים, חלב ומשקאות חלב , שייקים ועוד. כל אלה עוברים בקלות ,לא משביעים , ניתן לצרוך מהם הרבה והם עשירי בקלוריות .

ב. אכילה נשנשנית : הרבה ארוחות קטנות – עוקף את ההגבלה הניתוחית שהיא על כמות מזון פר ארוחה

ג. צריכת קלוריות ממזונות שעוברים בקלות והם בעלי צפיפות קלורית גבוהה עתירי סוכר ולכן לא משביעים ואף גוררים אכיל מוגברת : חטיפים פיצוחים עוגיות שוקולד וכו

ד. צריכת מזון במרקם נוזלי קריספי רך או דיסתי כמו מרקים דיסות קרקרים מעדנים – עתירי סוכר ופחמימה ולכן לא משביעים עוברים בקלות וגורמים לאכילה נוספת .

ה. בחירת מזונות עתירי פחמימה ושומן ודלי חלבון , מתוך מחשבה שניתן לאכול הכל קצת , רק הבעיה שבהמשך הקצת מכפיל את עצמו ואם תצרכו את אותם מזונות , כמו בוראקס ,פיצה ,גחנון ומלאווח בצורה יומיומית שוטפת תכניסו לגוף יותר קלוריות .

זכרו שום ניתוח אינו מהווה הגנה מושלמת מעליה חזרה במשקל ,רק שילוב של שינוי חשיבה הרגלים והתנהלות בעזרת ליווי מקצועי.

רוצים ללמוד איך להשתמש בניתוח נכון ולעשות את השינוי האמיתי כדי לשמור ל המשקל החדש לתמיד ?
כנסו לקשור ורכשו את הקורס האינטרנטי שלי :11 שיעורים עם חוברת משימות שיתנו לכם כלים תזונתיים ורגשיים לעשית השינוי ושמירה עליו
מרגע שרכשתם את הקורס הוא אצלכם במחשב ( לפעמים מגיע לספאם) לתמיד ותוכלו להכנס אליו כרצונכם.

https://www.takeacourse.online/make-the-change-and-this-time-for-good/?fbclid=IwAR2GvGrEvEzSZvx4pBbUpnOfLBSnLe5ef756exzfwu6i-c3AyK1SNTZdOaY

10 טיפים לאנשים לפני ניתוח

1. בחרו קודם את סג הניתוח שאתם רוצים ושמתאים לכם ורק אז את המנתח שעושה הרבה ובקיא בסוג הניתוח הזה . ולא ההפך . 
לדוגמא אם הבנתם שמה שמתאים לכם ומה שאתם מעונינים זה ניתוח שרוול ,אין טעם ללכת למנתח שעושה בעיקר ניתוחי מיני מעקף כי זה מה שהוא יציע לכם והפוך, אם אתם רוצים ניתוח מעקף מכל מיני סיבות לדוגמא כי זה אחרי טבעת אין מה ללכת למנתח שושה בעיקר שרוול. 

2. לפני שאתם בוחרים בסוג הניתוח, קראו תוכן אוביקטיבי על כל סוגי הנתוחים . מוזמנים לדוגמא להוריד את המדריך החינמי שלי לבחירת סג הניתוח http://lp.vp4.me/rzox
התיעצו עם אנשים אוביקטיבים לדוגמא דיאטניות בריאטריות מנוסות למדו אילו שאלות כדאי לכם לשאול את המנתח ורק אז הגיעו ליעוץ עם המנתח

3. כדאי להתיעץ עם כמה מנתחים לגבי סוג הניתוח ובעיקר עם מנתחים שעושים מספר ניתוחים ולא אחד

4. אין דבר כזה ניתוח הכי טוב אלה יש ניתוח הכי מתאים . לכל אדם יתאים ניתוח אחר. לכן אם מנתח מוכר לכם ניתוח מסוים בטענה שהוא הכי טוב ושיורדים בו הכי הרבה ולא עולים בו ,בלי לשאול אתכם על מצב העיכול שלכם ,מחלות נלוות , תרופות שנלקחות , בלי להסתכל על בדיקות הדם ובלי לברר איזה סוג אכלנים אתם ומה היכולת שכם לקחת יטמינים ותוספים , לכו להתיעץ עם עוד אנשי מקצוע ומנתחים שכן יעשו זאת .

5. ברגע שהחלטתם לעשות ניתוח ואפילו בשלב ההתלבטות קבעו תור וגשו לדיאטנית בריאטרית. היא תוכל לסייע לכם בקבלת ההחלטה בבחירת סג הניתחח ובהכנה לניתוח . 
במקביל להתחלת הטיפול איתה התחילו גם בכל הבדיקות , וכך כשאשר תצטרכו לתת מכתב מהדיאטנית זה כבר יהיה אחרי הכנה מספקת ולא ברגע האחרון 

6. יש התנהגויות שחשוב מאד לשנות כבר לפני הניתוח, וזה עוזר בהחלמה היזית והרגשית אחרי , כמו הפסקת שתיה מתוקה ומוגזת תרגול אכילה איטית , תרגול אילת ארוחות מסודרות ועוד . הקפידו לעשות זאת.

7. ירידה במשקל של כ 5 קג לפחות מומלצת להפחתת הסכון הניתוחי . אין מה לדאוג, המשקל שקובע את אשור הניתוח הא זה שאיתו הגעתם בתחילת התהליך . 

8. חשוב כבר לפני הניתוח למצוא דיאטנית בריאטרית טובה ומנוסה שאתם מסתדרים אתה ושאיתה תמשיכו גם את המעקב אחרי. השקיעו בבחירת הדיאטנית לא פחות ממה שאתם משקיעים בבחירת המנתח . 

9. גם אחרי שקבלתם מכתב מהדיאטנית לועדה , המשיכו ללכת אליה אם יש זמן עד הניתוח. המשיכו לתרגל את השינויים שהתחלתם ולרדת במשקל אם ניתן , ומה שהכי חשוב למנוע עליה חזרה במשקל . במפגש האחון איתה לני הניתוח דאג לקבל ממנה הנחיות ברורו לאכילה והתנגות בשבו הראשון לפחות וקבעו איתה פגישה לאחרי היתוח , בין שבוע לשבועיים אחרי. דאג שיהיה לכם אמצעי לציור איתה קשר אחרי הניתוח עד לתור איתה במידה ויש לכם שאלות דחופות .

10 חסרים בויטמינים ומינרלים טרם ניתוח יגבירו את הסכון לחסרים אחרי. חשוב להגיע לניתוח במצב תזונתי תקין. ולכן עברו עם הדיאטנית על הבדיקות טרם הניתוח ובמידה ויש חסר הקפידו לקחת תוספים בהתאם להנחיות הדיאטנית 

אתם לפני ניתוח ורוצים להגיע אליו בטוחים ורגועים ולהצליח אחריו ? צרו קשר ואעזור לכם בכך

"אני לא בדיאטה!"

בואו נדבר רגע על המשפט : 

"אני/ אנחנו/ אתם לא בדיאטה", 

שהפך למאד נפוץ שלא לומר כמעט מנטרה, בפי מקוצרי קיבה למיניהם 

אני שומעת אנשים מצטטים אותו ,ולא בטוחה שתמיד כולם מפרשים את המשפט הזה באותו אופן. 

יש משהו מאד מבלבל במשפט הזה, עבור מנותחים במיוחד חדשים.

מצד אחד,

אומרים להם כמה חשוב ללכת לדיאטנית,

ומדברים איתם על שינוי הרגלי אכילה,

ובחירות נכונות ,וארוחות מסודרות

ודגש על חלבונים.

ומצד שני ,
כמעט בכל דיון ובכל שאלה על מותר ואסור,
עולה כתשובה המשפט הזה 

אז אם מותר הכל ואנחנו לא בדיאטה? 

אז זה אומר שאני יכול לאכול כל ארוחת ערב או צהרים בוראקס או פיצה ?

במקום עוף או דג או ביצה וירקות ?

ואם לא כל יום אז כמה פעמים כן ? מי יחליט ?

בעיני התשובה נעוצה בפרשנות שנותנים למילה דיאטה .

אם נתייחס לדיאטה לפי הפרוש הלא מילוני שניתן לה עם השנים:

שמתאר אכילה לפי תפריט ,

אכילה דלה מופחתת , 

עם חסכים וחסרים, 

עם המנעות מקבוצות מזון שלמות כמו פחממות ודברי מתיקה לגמרי , 

עם אכילה לפי תפריט חד גוני ואחיד ,

עם לחם קל, פריכיות אורז וטונה במים, 

אז התשובה היא לא!

אתם לא בדיאטה !

ולא כי עברתם ניתוח, אלה כי דיאטה בפרוש הזה לא עוזרת לאף אחד. 

אדייק ואומר שעוזרת לרדת במשקל, 

אך מעולם לא עזרה לשמור לאורך זמן

ותוצאותיה ,לרוב הן עליה של כל המשקל שירד, עם תוספת

ולאורך זמן, גם פגיעה בתפקוד המטבולי של הגוף 

עד לאי יכולת לרדת במשקל גם כששומרים, 

מה שהביא הרבה מכם למצב של הצורך בניתוח .

לעומת זאת , 

אם נחזור להגדרה של מילון אבן שושן ,

המגדיר דיאטה , כתזונתו ואורח חייו של האדם

ונבין שלשם שמירה על הירידה במשקל , יש לשנות את התזונה , את הבחירות ואת אורח החיים ,

שזה אומר להיות יותר פעילים,

לאכול ארוחות מסודרות 

לדאוג לבחירות נכונות , 

שבמקרה של מנותחים

זה אומר דגש על אוכל מוצק : כלומר העדפת בשר עוף דגים לחם ירקות אורז ביצים על מרקים מעדנים פרכיות קרקרים ודייסות 

וזה אומר דגש על חלבון וירק בארוחה 

והפחתת כמות הפחמימות ( לא המנעות ) , 

והעדפה של פחממות מדגנים מלאים וקטניות 

אז כן , התשובה היא כן אתם בדיאטה .

כלומר אי אפשר לרצות לרדת במשקל ולשמור עליו לאורך זמן וזה לא משנה עם או בלי ניתוח 

בלי לחשוב ולבחור ולתכנן ולדאוג למה אתם אוכלים

ובלי לעשות ויתורים מסוימים והעדפות מסומות 

אי אפשר לאכול כל ארוחת ערב פיצה/ או בורקאס או מלאווח ולרצות לשמור על המשקל לאורך זמן 

זה פשוט לא עובד ככה 

ועזבו עכשיו אם זה עובר או לא , כי שנתיים אחרי שרוול כן אפשר לאכול את זה , ואחרי מיני מעקף מסתבר שזה עובר אפילו מוקדם יותר 

ואגב הענין הוא בכלל לא רק הקלוריות והמשקל 

דוקא אחרי ניתוח כשהכמויות שאפשר לאכול גם שנה ושנתיים אחרי הן לא ענקיות 

ברגע שאתם אוכלים מזון פחות בריא כמו בוראקס בארוחה ,

זה לא רק מה כן הכנסתם לגוף,

אלה,
גם מנעתם מעצמכם באותה ארוחה כמו ברזל סידן חלבון ועוד .

ואגב זה נכון גם לגבי ארוחות כביכול בריאות אך לא מאוזנות או לא נכונות 
בהרכב

כמו מרק ירקות או מרק בצל כארוחה 

זו ארוחה בעיתית כי אינה מכילה חלבון וגם לא מספיק משביעה 

לסיכום

אם רוצים להיות רזים ובריאים

בהחלט צריך לחשוב לתכנן ולבחור מה אוכלים

גם הרזים עושים את זה אבל בצורה יותר אוטומטית 

ואילו מקוצרי קיבה עם שנים של השמנה וגנטיקה לא משהו , 
ידרש עבורם יותר זמן עד שזה יהפוך לאוטומטי אם בכלל , 
ונדרשת יותר חשיבה בבחירה 

אז בפעם הבאה כשאתם מדברים על מותר ואסור ועל לאכול הכל כי אנחנו לא בדיאטה 

תחשבו על זה פעמיים ועל הפרוש של זה עבורכם ועבור אחרים

בהצלחה ובריאות 

ראש שמן בגוף רזה

" הראש שלי תמיד ישאר שמן " גם אחרי ניתוח

משפט שאני שומעת מלא מעט מנותחים

מה אתם אומרים ?

בגישה שלי המשפט הזה מאד בעייתי

לפי הNLP האנרגיה זורמת לכיוון שאליה מתמקדת תשומת הלב 
ואם תאמינו בכך שהראש נשאר שמן זה מה שאכן יקרה ואז הסיכוי שלכם לשמור על ההשג הניתוחי קטן

כי בעצם כדי לשמור על ההשג לא מספיק ההגבלות הניתוחיות אלה חשוב גם לשנות את הראש את החשיבה ובעקבות כך את ההתנהלות

ולדעתי חלקכם הרב כן משנה את הראש לפחות בחלקו אך מתקשה להאמין בכך

מה זה אומר ראש של רזה ?

זה אומר לחשוב לפני שאוכלים ולאכול בבחירות

זה אומר להקשיב לגוף האם הוא רעב או רוצה מתוק או עיף או משועמם או כועס ובהתאם לכך לעשות את הבחירות

זה אם באמת כרוצים מתוק לאכול את המתוק האמיתי הטעים שרוצים ולא תחליפים כי אז אוכלים גם תחליפים וגם בסוף את המתוק

זה לאכול ברוגע בלי יסורי מצפון ובלי חרטות

זה להתמקד בהתנהלות ובבחירות ולא במספרים על המשקל

זה לא להבהל מכל קג שעולה

זה לאכול רק מה שטעים ומה שלא לזרוק

זה לדעת לאכול אחד או 2 ולהפסיק בזמן

אז מה אתם אומרים כמה שינויים כבר עשיתם ? ואולי בכל זאת הראש שלכם מתחיל לחשוב כמו רזה

ואם אתם מתקשים ?

צרו קשר נקבע פגישה ונתחיל תהליך אימוני שבו תלמדו לחשוב כמו רזים

ניתוחים חוזרים בואו נדבר על זה קצת

ניתוחים חוזרים הפכו להיות הפתרון המיידי לעליה במשקל אחרי ניתוח חוזר.

הקלות הבלתי נסבלת בה מבוצעים היום ניתוחים חוזרים בארץ בשל סיבות לא מוצדקות מרגיזה ומדאיגה.

זה לא אמור להיות ככה .

ניתוח חוזר אור להתבצע רק לאחר סבוך פזיולוגי ,או כשלון פזיולוגי של הניתוח החוזר,כמו ארוזיה בניתוח טבעת או קלקול של הטבעת או הצינור , צרבות ורפלוקס בלתי נסבלים בשרוול או חסימות דלף וכו .

עליה במשקל אחרי ניתוח אינה אמורה להיות סיבה מוצדקת לניתוח שני אלה במקרים מאד מסוימים לאחר שנבדק בפרוט כל ספור ההתנהלות אחרי הנתוח הראשון ונעשתה הכנה מספקת ( יותר מ 3 וגם יותר מ 6 מפגשים ) לפני הניתוח הבא ומתקבל הרושם שהמנותח הפנים את הטעויות שלו בניתוח הראשון ונמצא בשל לשנות אותם כך שסכויי ההצלחה שלו בניתוח שני יהיו גדולים.

ברוב המקרים של עליה במשקל אחרי ניתוח ראשון מדובר בהתנהלות מוטעית של המנות ובאי שינוי הרגלים וחשיבה מההתחלה והסתמכות על ירח הדבש , או בחזירה להרגלים הישנים עקב טריגר מסוים.

במצבי הללו פגישות חוזרות עם דיאטן/ נית בריאטרי/ ת טובים ומנסוים ו/ או עם מטפל רגשי בתחום הם הכרח בטרם שוקלים ניתוח נוסף. בעזרת הליווי חשוב ללמוד לבצע בחירות נכונות, לשנות את מערכת היחסים עם האוכל, להתנהל ולחשוב נכון . כל אלה בהחלט יכולים לעזור לרדת חזרה לפחות חלק מהמשקל שעלה ולהמנע מהצורך בניתוח שני וגם אם כן יעשה ניתוח שני סכויי ההצלחה גדולים יותר .

יש לזכור שבניתוח חוזר הסכוי לסבוכים גדל ויש מירידה בקצב ובכמות הירידה במשקל .

אז רגע לפני שאתם רצים לבחור מנתח לניתוח שני תרימו טלפוון ונבדוק מה וכיצד אפשר לשפר ולחדש ירידה ולוותר על הניתוח

כאן בשבילכם תמיד ענבר