לקראת השנה החדשה : מאחלת לכם לנהל ולא להתנהל

אנחנו שבוע בלבד לפני תחילת השנה החדשה , שנה שתהיה אחרת מהקודמות לה. שנה עם קורונה  ששנתה את המצב הבריאותי ,הנפשי ,הרגשי, ההתנהגותי ,החברתי והכלכלי של כולנו .

 השנה הזו תחייב אותנו להתנהלות אחרת, מאשר בשנים  שעברו אין  ספק .

 היא גם תחייב אתכם להתנהל אחרת מאשר בגל ראשון אם תרצו לשרוד אותה במצב תזונתי ומשקלי תקין יותר .

מאז התפרצות הקורונה וכל עוד היא תמשך אנחנו חווים חיים של אי ודאות ,  חוסר שליטה ושל חרדות למצב הכלכלי והבריאותי. 

 כל אלה, בהחלט משפיעים גם על ההתנהלות התזונתית  , ועל היכולת לרדת או לשמור על המשקל החדש,, בוודאי אצל אנשים שסובלים שנים רבות מהשמנה קיצונית וכאלה לפני או אחרי ניתוח בריאטרי .

 הצורך בשמירת רחוק חברתי , יחד עם סגרים  לסרוגין  גם הם משפיעים ומשנים את ההתנהלות.

 בהסתכל על גל ראשון ותוצאותיו לפחות אצל חלק  מהמתמודדים,  אני רוצה לומר לכם זה אפשרי , אפשרי לשמור על התנהלות תזונתית תקינה, ולהמשיך בתהליך הירידה במשקל, או לפחות לשמור עליו ולמנוע עליה מאסיבית במשקל .

 כשמסתכלים על המצב אחרי גל ראשון אפשר לחלק את האנשים  לפי ההתנהלות שלהם לשתי קבוצות , אלה שהרימו ידים ועצרו את המשחק  והחליטו לחכות לאחרי שהכל יגמר , לבין אלו שהמשיכו למרות  הכל לעשות כל מה שהם יכולים  כדי להתנהל נכון ולשמור על תוצאות הניתוח או תהליך הירידה במשקל העצמאי שעשו וכדי לא לחרב אותו .

 ההבדל העיקרי בין שתי  הקבוצות הללו, הייתה הבחירה,  האם לתת למצב לנהל אותם,  או לקחת את המושכות בידיים ולנהל את המצב . אלה שבחרו לנהל את המצב במקום להתנהל  בו , כמובן הצליחו יותר מבחינת ההנתהלות ושמירה או המשך ירידה במשקל .

 רוצים דוגמא ?

 הרבה פעמים אני פוגשת  מטופלים שהתחלתי איתם תהליך שינוי תזונתי , שמספרים לי על השבוע  הלחוץ שהיה להם , עומס בעבודה, מחזור  חודשי, בן משפחה חולה, ועוד אירועים רגשיים  שהסבו את תשומת ליבם במקום לעצמם ולהתנהלות שלהם , למצב הבעייתי , והתוצאות של שבוע כזה הם התנהלות תזונתית לא נכונה , העדר ארוחות מסודרות , העדר תכנון וארגון ודאגה לאוכל מבושל , מעבר לאכילה נשנשנית , העדר פעילות גופנית מחוסר זמן ואי הקפדה על שתיה מספקת . כל אלה גורמים להעדר ירידה במשקל ולפעמים אף לעליה במשקל וזה גם אחרי שעשו ניתוח בריאטרי.

 לפעמים המצבים הללו אינם חד פעמים, ואנשים חווים שבועות כאלה שוב ושוב , מה שכמובן יגרור תוצאות משקליות לא טובות , בודאי אם זה נמשך לאורך זמן.  

 כשאנשים לפי ניתוח בריאטרי ,מתוודים בפני על השבועות הללו ,כהסבר לחוסר ההצלחה להמשיך בהתנהלות ובשגרת שמירה תזונתית ,  אני שואלת  אותם ומה יקרה אחרי הניתוח? כשיהיו שבועות כאלה ?

אני תמיד  מסבירה ומזכירה שהניתוח לא ימנע שבועות כאלה,  וגם לא יכריח אתכם להמשיך בפעילות , שתיה מספקת, ואכילה מסודרת ,והוא גם לא יעלים את המתוקים, ולא יגביל  את אכילתם, בוודאי שלא יגביל אכילה נשנשנית של הרבה ארוחות קטנות , אכילה שעוקפת את ההגבלה הניתוחית ותורמת לעליה במשקל. . ,

כלומר שבועות קשים ,ותקופות קשות כמו הקורונה לדוגמא, שמקשות על התנהלות תקינה ועל המשך שגרת שמירה תזונתית ומשקלית יהיו תמיד ,וההבדל בין מי שישרוד אותם או לא זו הבחירה איך להגיב אליהם.

 אני רוצה לחזור לתקופת גל ראשון ואל ההתנהלות העסקית שלי  כדוגמא לכל מה שכתבתי כאן.

 גל ראשון , אופיין בהפתעה, לחץ וחששות מהלא נודע, מה שגרם לאנשים כאמור להרים ידיים, לבטל את הטיפולים איתי , ולחכות  ליום שאחרי. גם טיפולים מרחוק בוטלו  בשל אי הודאות הכלכלית והלחץ הכספי.

 אני מצאתי את עצמי בבת אחת עם פחות מחצי מהעבודה שהייתה לי קודם , מה שגרם ירידה משמעותית בהכנסה , לחץ כלכלי גובר  ותחושה של לא מועילה ןלא נדרשת אשר  השפיעו מאד  על המצב הרגשי שלי ,מעבר לחרדות הכלכליות .

 בהתחלה כמעט כמו  חלק גדול מכם וממטופלי, הרמתי ידיים , כיסיתי עצמי בשמיכה ואמרתי שאחכה  ליום שאחרי,  כשכל זה יגמר בתקוה לשרוד את המצב עם הכי פחות נזקים.

הייתי מלאה בתחושות ייאוש והרגשה שאין עבור מה להשקיע,  כי אף אחד לא  יגיע עכשיו לטיפול. אז הפסקתי בבת אחת את כל הפעילות שלי , גם את הפעילות מרחוק גם את השיווק וגם את מכירת הקורסים הדיגיטלים שלמעשה הם היו הכי מתאימים לתקופה הזו . למה הפסקתי ? כי נגררתי  אחרי המצב ולא האמנתי שאפשר אחרת.

 אבל .. אני זו אני,  ואחרי כמה ימים בודדים של הרמת ידיים , הבנתי שהקורונה כאן להישאר,  ושהבחירה איך להתנהל היא בידי,  ושאפשר גם להתנהל אחרת ולצור מציאות אחרת .

 נזכרתי באחת מאמונות היסוד של הNLP שאומרות , שהאנרגיה זורמת לאן שתשומת הלב מתמקדת והחלטתי למקד אותה במקום לייאוש לעשייה .

 אז חזרתי לכתוב פוסטים,  ולעלות סרטונים ושדורים חיים , ולספר על הקורסים והמדריכים הדיגיטלים שלי , וגם על המדריכים החינמיים , שלי ועל האתר שלי שמלא בחומר חינמי . יצרתי וקימתי הרצאת זום בעלות מיוחדת לתקופה, יחד עם מדריך להתנהלות בתקופה הזו גם הוא בעלות שווה לכל כיס .

 בעיקר חזרתי להאמין שאפשר, כדאי וחשוב לעשות גם בתקופה הזו ולו כדי להתכונן ליום שאחרי.

 השקעתי את הזמן בללמוד ולהבין איך כן אפשר להתנהל ולעבוד  בתקופה הזו, שדרגתי את הכלים שברשותי , ולמדתי עוד כלים לעבודה מרחוק .  חזרתי פשוט לעשות  מבלי לחכות לתוצאות מידיות .

 ונחשו מה קרה ? ראשית,  השתפר  מצב רוחי,  והרגשתי  שאני חיונית ונדרשת, העשייה עשתה לי טוב..  וכשהמצב רוח השתנה , השתנו האנרגיות וגם התוצאות ולאט לאט חזרו  חלק מהמטופלים הישנים ויצרו קשר מטופלים חדשים.

 אל הגל השני  שהוא עכשיו בעיצומו, אני מגיעה עם קליניקה מלאה , עם בטחון חזק יותר ביכולת שלי לשרוד אותו ועם כלים ותשתיות משופרות ובמיוחד עם אנרגיות של עשיה ושהכל אפשרי.

 והנה מה שאני  רוצה לאחל לכם  ולקרוא  לכם לעשות , ממש בפרוץ השנה החדשה  בסימן אולי סגר והחמרת גל שני :

 אני רוצה לבקש מכם  ולקרוא לכם להפוך מפאסיביים לאקטיביים , ממתנהלים למנהלים  זאת כדי לעבור את הגל השני במצב תזונתי שונה מהראשון   ובעיקר אני מאחלת לכם וקוראת לכם לזכור שיש ביכולתכם לעשות זאת  וכל המשאבים והכוח לכך הם אצלכם.

 אז לסיום קבלו כמה דוגמאות  איך  עושים זאת , איך הופכים מפאסיבי לאקטיבי :

  1. חדרי הכושר נסגרו וגם אי אפשר לצאת החוצה להליכות ארוכות ?

צאו ועשו את המרחקים הקצרים מספר פעמים , או  מצאו תכניות און ליין לביצוע פעילות בבית ( יש תוכניות מגוונות לפעילות כוח , לחיזוק שרירים שונים , ליוגה , ריקוד וגם להליכות בבית ) .

  • 2.  אתם נמצאים הרבה יותר בבית עם נגישות גדולה יותר למזון ?

הקפידו לקנות ולהכניס הביתה מזון בריא יותר ומזין ולהפחית בצריכת " שטויות" , נצלו את הזמן להכנת ארוחות ואוכל מבושל בריא ומזין

  • 3.  אתם חוששים להגיע לדיאטנית במרפאה ?

 בררו האם  יש אפשרות לטיפות טלפוני או בזום דרך הקופה, ואם לא אולי מצאו לפחות לתקופה הנוכחית  דיאטנית פרטית שעובדת   און לין ועשו איתה מספר מפגשים .

 הדוגמאות הללו, כולן כאן כדי להבהיר לכם שהכל אפשרי ושגם במצב  לחוץ ואחר, גם במצב שאינו שגרתי , ניתן להתאים עצמכם למצב ולהתנהל בצורה שתאפשר לכם להתמודד עם האתגרים החדשים.

 מי שידע לעשות זאת יסיים את הגל השני עם מינימום נזקים תזונתיים ומשקליים

 מאחלת לכם שנה חדשה טובה בריאה ומאושרת,  שתעבור בצורה הכי בריאה שניתן, עם מינימום נזקים בריאותיים נפשיים וכלכליים .

מאחלת לכם לצלוח אותה כשאתם  מנהלים ולא מתנהלים כשאתם אקטיביים ולא פאסיביים  כשאתם ממשיכים לרדת במשקל או לשמור על המשקל החדש מבלי  לעלות  חזרה

 חג שמח ושנה טובה  באהבה ממני . ענבר

5 טיפים לעבור את הקיץ בשלום

הקיץ מגיע ואיתו אתגרים לא פשוטים לכל מי שמתמודד עם שמירה על המשקל בכלל ולמנותחים בריאטרים בפרט :

קבלו 5 טיפים כדי לעבור את הקיץ בשלום

1. שתיה מספקת – צריכת נוזלים מספקת חיונית לתפעול תקין של הגוף מהרבה סיבות בכל ימות השנה ועוד יותר בקיץ מחשש להתיבשות
שתיה מספקת חשובה בתהליך ההרזיה לבנית שריר ופרוק שומן . היא חשובה למניעת כאבי ראש ולעיכול תקין ועוד .
ההמלצה עבור כולם ובודאי בתהליך של ירידה או שמירה על המשקל היא לצרוך שתיה לא מתוקה ללא סוכר ורצוי גם ללא ממתיקים
מנותחים צריכים להמנע גם משתיה מוגזת
אצל מנותחים בעיקר בחודשים הראשונים לניתוח, מים יכולים להיות ממש לא טעימים ואף לגרום לבחילה ואז שתיה מספקת היא תגר מורכב עוד יותר
פתרונות אפשריים: צריכת מים קרים , אצל חלק מהמנותחים עוברת בצורה קלה יותר. ניתן להכניס למים פלחי תפוז או לימון או מלפפון שירעננו אותו או לשתות חליטות צמחים קרות בעיקר מצמחי תבלים מרעננים כמו נענע מנטה מרווה .
ההמלצה עבור כלל האוכלוסיה היא לשתות לפחות 7-8 כוסות מים ובמקרים מסווימים כמו פעילות רבה , עצירות , קשישים גם יותר
במנותחים נמליץ בהתחלה להגיע לפחות ל 6 כוסות שתיה לא מתוקה . יש לזכור לגבי נותחים גם את חשיבות הפרדת השתיה מהאוכל

2. פעילות גופנית מספקת – חשובה גם בימי הקיץ כמו בכל השנה כולה .
בקיץ יש העדפה לפעילות באזורים ממוזגים. במידה ועושי פעילות בחוץ מומלץ לעשות אותה בשעות הפחות חמות לדוגמא בין 05.00 עד 07.00 בבוקר או אחרי 20.00 בערב .
פעילות מומלצת בקיץ היא זו הקשורה למים כמו , שחיה , התעמלות במים והליכה במים.
פעילות זו תומלץ הרבה פעמים גם למי שהליכות , ריצות ופעילות בחדרי כושר לא אפשרית עבורו בשל כאבים בגוף.
לגבי מנותחים, מומלץ לשלב את הפעילות האירובית עם פעילות לחיזוק כוח שריר ועצם .
מומלץ לבצע פעילות של לפחות 120-150 דקות בשבוע
בכל מקרה , במיוחד במנותחים בריאטרים וכל מי שלא עשה בעבר פעילות , כדאי להתחיל פעילות בעצימות ותדירות נמוכה ולהעלות בהדרגה . תמיד חשוב לקבל אשור מהרופא לקיום הפעילות בעיקר כשסובלים מבעיות רפואיות

3. גלידות וארטיקים – הם הלהיט הטעים והמרענן של הקיץ. גם כאשר נמצאים בתהליך ירידה במשקל כולל אחרי ניתוח בריאטרי, ניתן לשלב אותם בצריכת המזון היומיומית או השבועית . המנעות מצריכתם, במיוחד כשאוהבים אותם , עלולה לגרום לעלית התשוקה וללאכילה בלתי מבוקרת ונשלטת שלהם .
יש עדיפות לצריכה של ארטיק באריזה אישת מוגדרת על גלידה מקופסא אז קשה לשלוט ולהגביל את הכמות
אין חובה לצרוך מוצרי דיאט עשרים בממתיקים ולרוב גם לא טעימים
בשונה ממה שנוהגים לחשוב , ארטיק קרח או גלידת סורבה אינן בהחלט עדיפות זאת בשל היותן עתירות בסוכר. כשאוכלים דווקא אותם הסוכר עולה בבת אחת , כך גם עולה רמת האינסולין ואיתו הרעב והחשק למתוק.
לעומת זאת צריכת ארטיק חלבי בנוסף להספקת החלבון יש בו גם שומן שימתן את העליה ברמות הסוכר ולכן יפחית את הצורך בעוד מתוק ויאפשר תחושת סיפוק ושובע טובים יותר .
מומלץ להעדיף את האטיקים הללו בצורת המיני שלהם כך מצד אחד תוכלו לאכול ארטיק טעים להיות מסופקים ללא צורך בכמות נוספת, לא להרגיש בדיאטה , אך כן לעמוד במסגרת הקלורית המתאימה לשמירה או המשך ירידה מתאימה במשקל

4. כשצמאים לשתות ולא לאכול – חשוב לזכור שאזורי תחושת הרעב והשובע במוח צמודים אחד לשני ולכן לא מעט אנשים נוטים להתבלבל בין תחושת צמא לרעב ולאכול כשצמאים מה שגורר צריכה קלורית מיותרת והשמנה
בקיץ, לא מעט אנשים צמאים נוטים כדי לרענן אתהצמא לאכול פירות עשירים במים כמו ענבים אבטיח ומלון או ארטיקי קרח שלגונים ושלוקים וזה במקום פשוט לשתות מים
כשצמאים חשוב לשתות ולא לאכול
רוצים פרי ? העדיפו את הפרי השלם על מיץ פרי
למה ? כוס מיץ פרי מכילה לפחות 3-4 פירות ולכן כמות גדולה של סוכר בבת אחת שכאמור תגרום לעליה מוגברת בסוכר, עליה באינסולין ועליה בצורך למתוק .
בנוסף מיץ פרי חסר את הקליפות הסיבים ואת חלק מהויטמינים שיש בפרי השלם ואובדים בשלב הסחיטה .
אוכלים פרי ? שלבו איתו כמה אגוזים או שקדים שעשירים בשומן בריא חיוני אשר ממתן את עלית רמת הסוכר בדם ולכן מאפשר שובע ספוק ופחות צורך בעוד סוכר .

5. ארוחות קלות יותר אך מזינות ומכילות את כל רכיבי המזון – בקיץ יהו לא מעט אנשים בעיקר מנותחים שיתקשו באכילת ארוחה מבושלת בעיקר ארוחה הכוללת מוצרי בשר או עוף .
במצבים אלה הרבה מהם פשוט ידלגו על הארוחה או יחליפו אותה בחטיף או ממתק ועל ידי כך, מעמידים עצמם בסיכוי גבוה יותר לחסרים תזונתיים מצד אחד ולהשמנה מצד שני
מרגישים שקשה לכם לאכול ארוחה מבושלת חמה ? שהיא כבדה לכם ? אל תדלגו. החליפו אותה בארוה קלה יותר אך שמכילה את כל הרכיבים הנדרשים ומשביעה
דוגמא לארוחה כזו היא סלט ירקות עשיר שמכיל בתוכו ביצה/ גבינה מסוגים שונים או טונה כמקור לחלבון ואם רוצים גןם פחמימה ניתן לשלב תירס/ בטטה / קרוטונים בעשיה בייתית מלחם מלא / פרוסת לחם שיפון או כוסמין/ גרגרי בורגו או קינואה או קטניות כמו עדשים או חומוס גרגירים שבנוסף לפחמימה מספקים עוד חלבון . את השומן ניתן לספק עי תיבול בשמן בית או תוספת כף טחינה / אבוקדו/ ופו שקדים או אגוזי מלך רצוי לא קלויים .
והנה לכם ארוחה מצוינת משביעה וקלה לעיכול

רוצים עוד עזרה בהתמודדות עם ירידה במשקל בקיץ ?
צרו קשר ואשמח לעזור

ענבר 0505614081

הסיוט שעברתי אחרי הניתוח לקיצור קיבה

בואו נדבר על הכתבה בה מתראיין הראפר לוקאץ
הוא מספר שעשה שרוול לפני 9 שנים במשקל 230 קג , ירד עד 150 קג ועלה חזרה עד 180 קג .
בכתבה הוא מתלונן לא רק על המשקל שעלה , כמו על זה שהבטיחו לו דברים שלא ממש התקימו והתבררו גם חלקם כלא נכונים ועל זה שהלך לניתוח עם מצג שוא וידע לא מספיק לגבי מה שמחכה לו אחרי.

לפני שאתיחס לכל אחת מאמרותיו אני רוצה להבהיר מספר עובדות חשובות :

1. הניתוח נעשה לפני 9 שנים , אז המודעות לחשיבות ליווי בצוות רב מקצועי אחרי הניתוח היתה מאד קטנה , והמודעות להכנה מספקת טרם ניתוח כמעט ולא היתה קימת . בתקופה הזו היתה הרבה פחות בקרה של משרד הבריאות והיו הרבה פחות כללים ברורים לגבי מעקב טרום ואחרי ניתוח ממה שיש היום

2. ניתוח שרוול , היה אז הניתוח הבולט והפופולרי ביותר , ורוב המנתחים נהגו לעשות אותו בלי לבדוק התאמה ספציפית של הניתוח למנותח, קצת כמו שהיום זה קיים לגבי המיני המעקף.
מדובר בתקופה שבה הטבעת נודעה כבר כניתוח לא מוצלח , המיני מעקף עדין לא היה ידוע בארץ, והמעקף המלא , די כמו היום היה ניתוח שפחות מנתחים למדו וידעו לעשות אותו, הוא נחשב למורכב יותר בגלל 2 ההשקות שלו , ובעיקר רוב המנותחים והמנתחים חששו ממנו, קצת שלא בצדק למרות היותו ניתוח ותיק עם המון מידע ופופלרי מאד בארצות הברית .
השרוול היה אז ניתוח הברירה ברוב המקרים גם כשלא בדיוק התאים למטופל.

3. אדם שמגיע למשקל 230 חייב לדעת ולהבין שמדובר ביותר מרק לאכול הרבה ושיש כאן הרבה מאד בעיות רגשיות לפחות בתת מודע שמביאות לאכילה לא תקינה ולמשקל כזה ולכן, גם אם לא נאמר לו , הרי שבמיוחד לאור ההסטוריה המדוברת של השמנה מגיל עשר הוא עצמו היה צריך לדעת שיזקק לעזרה פסיכולוגית מעבר לניתוח .
בכל זאת בגלל שמדובר על 9 שנים לפני, אני נזהרת מלקבל מסקנות ולו מחמת הספק

4. הכתבה הזו , למרות הטון המעט מתבכיין בה שנשמע אולי לאחרים, בעיני חשובה מאד עבור כל מי שעומד לעבור ניתוח בקרוב , או חושב או מתעניין לגבי ניתוח וגם עבור מי שעשה כבר ניתוח. את התובנות בסופה יש לגזור ולשמור ומוטב שכל מי שעומד לעשות או עשה ניתוח בריאטרי ידקלם אותם .

5. למרות העליה במשקל, חשוב לזכור שלוקאץ אמנם עלה 30 קג, אבל הוא עדין 50 קג פחות מהמשקל ממנו התחיל , ולכן יש כאן הרבה על מה לשמור , וגם אם הסכוי שלו לחזור ולרדת במשקל לא מאד גדול ( יתכן וכן אפשרי אך קשה לי להגיד זאת בלי לדעת את כל הנתונים), הרי שצריכה להעשות כאן הרבה עבודה כדי לשמור על המשקל הקיים , וגם זה לא מובן מאליו . חשוב להבין שאם לא תעשה כאן עבודה נפשית והתנהגותית עמוקה לשינוי התנהלות וחשיבה גם עכשיו, הרי שלא רק שהוא לא יצליח לרדת במשקל אלה שהוא גם לא יצליח לשמור על המשקל הקיים שהוא כאמור 50 קג פחות ממשקל ההתחלה , שזה עדין ירידה משמעותית ביותר . כלומר לא מדובר כאן במקרה אבוד אלה במקרה שיש הרבה מה לעשות איתו .
לכן אם הייתי יכולה להגיד משהו אישי ללוקאץ, הייתי בוחרת להגיד לו , לא להתיאש , ואת האנרגיות לכוון במקום להאשמה וכעס על האחרים שחלקה אולי נכונה , לעבודה פנימית לשינוי עצמי . אני מקווה שהוא שומע זאת, ויבחר לעשות זאת, כי יש על מה לשמור, ויתכן שגם לא מאוחר מידי עדין לחזור ולרדת במשקל .

6. חשוב לזכור, שרוב האנשים שעוברים ניתוח בריאטרי , יצליחו להרזות לא כולם יהפכו להיות רזים . זה בסדר ועדין משפר מאד איכות חיים ובריאות , ויש להעריך זאת ולהוקיר זאת ולשמור על כך ולא להגיד אם לא נהייתי רזה אז הניתוח מיותר. אדם שהתחיל מ 230 קג, הסיכוי שלו להפוך לאדם רזה , או אפילו במשקל תקין הוא לא מאד גבוה , וזו גם אינה הצפיה כשעובר ניתוח בריאטרי, בודאי לא כדמדובר בשרוול . משקל של 150 קג אליו הגיע היה כנראה מבחינת הגוף המשקל המינמלי שאפשר היה להגיע , וגם אם לא מדובר ברזון , הרי שזה שיפור מדהים עם השפעה ניכרת על בריאות, והיה צריך להעריך זאת מאד, ולעשות את כל המאמצים האפשרים לשמור עליו , גם אם לא מצליחים לרדת יותר.
אני כותבת זאת לא עבור לוקאץ, כמו עבור אנשים נוספים שמתחילים ממשקל כזה כדי לצור צפיות מציאותיות .

והנה התובנות של לוקאץ בסוף הכתבה וההתיחסות שלי אליהן

1. לקרוא את כל המידע בנושא בעצמכם:

בהחלט חשוב והכרחי אך לא מספיק . כיום כחלק מהתהליך , אתם חיבים להגיע ל 3-6 מפגשים אצל דיאטנית בריאטרית טרם הניתוח. הרבה אנשים מחפשים איך לקצר זאת , לדלג , או לזרז את התהליך וכאן הטעות.
אל תעשו את המפגשים הללו , רק כדי לעשות וי ולקבל את המכתב שאתם זקוקים לו לועדה . נצלו את המפגשים האלה כדי לקבל את כל המידע שניתן לגבי סוג הניתוח המתאים לכם , ולגבי כל מה שצריך לדעת עליו ועל מה שמצפה לכם אחריו. בנוסף, חשוב לנצל את המפגשים הללו גם כדי להתחיל כבר שינוי התנהגותי בעצמכם, כזה שיעזור לכם להתמודד טוב יותר עם השינוים הפזיולוגים והרגשיים אחרי הניתוח.
לכן גם חשוב כבר לפני הניתוח , לבחור דיאטנית בריאטרית מנוסה וטובה, ולאו דוקא את זו שפנויה לקבל אתכם הכי מהר, או עושה את ההכנה הכי קצרה . גם אם דרשו מכם רק 3 מפגשים תשתדלו לעשות לפחות 6 ואם צריך אז גם יותר עד הניתוח .
אל תאמרו : " הגעתי לניתוח כי אני לא יכול לעשות שינוי" מדובר בשינויים קצרי טווח , שלא קשורים בהכרח לירידה במשקל אלה לשינויים שנדרשים בגלל הניתוח.

2. לקחת בעירבון מוגבל את מה שבית החולים מספר לכם.:

לי כדיאטנית שעובדת יחד עם מנתחים ושאר אנשי צוות קשה להגיד משפט כזה חד משמעי. .
אני כן אנצל את ההזדמנות כאן, לציין שהדיאטניות הבריאטריות הם כיום הגורם האוביקטיבי ביותר , ללא שום אינטרס להציג מצג שווא , והן כנראה אלה שתתנה לכם את המידע הכי אמיתי, מציאותי ,וללא יצירת אשליות . לכן גם לגבי בחירת סוג הניתוח , כדאי להתיעץ איתם לפני או אחרי שמקבלים מידע מהמנתח ולפני שמקבלים החלטה.

3. להיות מוכנים נפשית, זהו תהליך לא פשוט שלעיתים כרוך בדיכאון ובסבל פיזי. :

מסכימה ולכן כל כך חשובה מצד אחד הערכה של המועמד לניתוח בחירת האנשים המתאימים לניתוח פיזית ונפשית ומצד שני ההכנה לניתוח .
חשוב לזכור ולדעת, שניתוח בריאטרי אינו מתאים לכל מי שסובל מהשמנה קיצונית ועומד בתנאי ה BMI . לפעמים בליווי מקצועי נכון ועם הכנה מספקת, ניתן יהיה להפוך אותו למוכן ומתאים לניתוח , ולעיתים לא.
בחירה נכונה של המתאימים, יחד עם תהליך הכנה רציני ועמוק ,בהחלט עשוי להקטין עד מאד את הסבל הפיזי והנפשי עליו מדבר לוקאץ.

4. להבין שניתוח זה לא קסם, הקיבה בסופו של דבר תחזור להתרחב וחלון הזמן שהניתוח מקנה לכם לרדת במשקל הוא מוגבל:

לטענתי , נכון ולא נכון .
אחרי כל סוגי הניתוחים , הקיבה אכן מתרחבת, גם אם אתם מתנהלים נכון לפי כל ההנחיות .
למה ? כי זה שריר.
יחד עם זאת, קימים כאמור גם ניתוחים שבהם נוסף על הגבלת נפח הקיבה, יש אלמנטים גם של שינוי או הפחתה בספיגה ( מעקף מלא, מעקף בהשקה אחת ,ומעקף תרסריון ) שמסיעים לירידה ולשמירה על המשקל החדש מכיוון אחר.
בנוסף לכך למרות התרחבות הקיבה , הרי שאם שומרים על בחירות נכונות, על העדפה של מזון מוצק , על יותר חלבונים וירקות יחד עם מעט פחממות מסוג המומלץ יותר ,אם שומרים על ארוחות מסודרות ומפחיתים נשנושים, הרי שהסכוי לעלות חזרה במשקל , בצורה משמעותית, קטן מאד , למרות כאמור העליה בכמות שניתן לאכול .
הסיבה לכך היא , שלמרות התרחבות הקיבה והעליה בכמות המזון שניתן לאכול פר ארוחה , הרי שעדין מדובר בכמות פחותה באופן משמעותי ממה שניתן היה לאכול טרם הניתוח, ועדין ברוב המקרים קיימת תחושת הגבלה בקיבה באכילת מזון מוצק.
רוב אלה שעולים במשקל אחרי ניתוח , זה בעיקר עקב אכילה נשנשנית ( הרבה ארוחות קטנות שעוקפות את הגבלת הניתוח על כמות גדולה בארוחה אחת ) או צריכה מרובה של מזונות ושתיה עתירת קלוריות וסוכר שעוברות בקלות גם אחרי ניתוח , כמו שוקולד עוגיות גלידה חטיפים ופיצוחים, מיצים ושייקים.
לגבי הגבלת הזמן שניתן בו לרדת – הרי שזה לא מדויק
מה שמוגבלת זו תקופת ירח הדבש , שבה לא משנה מה תאכל תרד במשקל בגלל העדר רעב והפחתה משמעותית בכמויות שניתן לאכול. התקופה הזו היא בדרך כלל כחצי שנה עד שנה אחרי הניתוח.
יחד עם זאת , גם מספר שנים אחרי, וגם אם עליתם במשקל , ניתן לחזור להפעיל את הניתוח מחדש,, לעצור את העליה במשקל וגם לחזור לרדת במשקל, לא תמיד עד למשקל המינמלי אליו הגעתם בשנה הראשונה, אבל כן ניתן לרדת.

5. להקיף את עצמכם בסביבה תומכת ולא שופטת ככל האפשר, התהליך הזה קשה גם ככה:

כל שנותר לי הוא להסכים. הסביבה הזו צריכה להכיל בני משפחה , וחברים , ובנוסף גורמי תמיכה מקצועים מהצד התזונתי וההרגשי. הליכה לקבוצות תמיכה של מנותחים בהנחיה מקצועית , בנוסף ללווי הפרטני , יש בה תועלת רבה לתמיכה עליה מדבר לוקאץ בעיקר כי מדובר בקבוצת השווים שלכם, כאלה שעברו או עוברים תהליך דומה לשלכם , ולכן מבינים אתכם הכי טוב .

6. לנסות ולהקנות לעצמכם הרגלים בריאים ככל הניתן:

מבחינתי לא מדובר בלנסות אלה בעלשות. שינוי הרגלים וחשיבה הוא הכרחי לא כדי לרדת במשקל, כי זה יקרה אצל רוב המנותחים בעיקר בזכות הניתוח , אלה כדי לשמור עליו מעבר לשנתיים הראשונות אחרי הניתוח.
כמו שאמרתי, ניתן לעשות שינויים ולרדת במשקל גם בהמשך וגם אחרי שעליתם במשקל, יחד עם זאת מומלץ מאד לנצל את השנה הראשונה, שנת ירח הדבש שמאופינת בכמויות קטנות של אוכל והעדר רעב , אז קל יותר לעשות זאת . אם לא עושים זאת בשנה הזו, יש סכנה גדולה שהיא תהפוך מירח דבש למלכודת דבש.

7. להתחיל להתאמן, זה מאוד עוזר לגוף להירפא. האימונים מכניסים מוטיבציה שתעזור לכם להתמיד בתהליך, ובכלל – זה בריא מאוד:

נכון לגמרי. האימונים יותר משהם עוזרים בירידה במשקל, הם עוזרים בשמירה עליו, ועל בריאות פיזית ונפשית.
אחרי ניתוח בריאטרי , מומלץ לשלב גם פעילות גופנית אירובית, וגם פעילות לחיזוק כוח שריר ועצם שהיא חשובה לא פחות ואולי אפילו יותר אצל מנותחים בריאטרים.

8. לא להתבייש להיעזר באנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש, בין אם זה פסיכולוגים, פסיכיאטרים או אפילו קואוצ'רים. התהליך הזה לא פחות בראש מאשר בגוף והשנה היא 2020, אין סיבה להתבייש ולבקש עזרה.

בהחלט נכון, וזה חייב להעשות כתוספת לליוי מקצועי של דיאטנים בריאטרים , שאותם לצערי לוקאץ לא הזכיר בכתבה , לא בהמלצה לאחרים ולא לגבי עצמו . זו אחת הסיבות העיקריות כנראה להצלחה החלקית בלבד שלו ולעליה במשקל .
ליווי אצל אנשי מקצוע בצד התזונתי והרגשי , נמצאו גורם מספר אחד
במניעת עליה במשקל אחרי ניתוחים בריאטרים .

ולסיום , הקלות הבלתי נסבלת שבה מציעים המנתחים למנותחים שעלו במשקל ניתוח חוזר , בעיקר מיני מעקף באה לידי ביטוי גם במקרה הזה של לוקאץ שבחר מסיבותיו הוא לסרב

לפני שמציעים ניתוח חוזר, למטופל שעלה במשקל, חייבים לבדוק בצורה רצינית ועמוקה מה הם הסיבות לעליה במשקל ולחייב את המטופל לקבל טיפול תזונתי ורגשי ארוך של הרבה יותר מ 6 מפגשים. יתכן שהטיפול הזה יאפשר למטופל לחזור ולרדת במשקל ללא ניתוח ובמידה ולא , יקבע האם נכון להפנות את המטופל לניתוח חוזר או האם דרושים טיפולים אחרים כמו טיפול בהפרעת אכילה , טיפול בבעיות אחרות של המטופל ועוד .

חושבים על ניתוח בריאטרי ורוצים להתלבט ביחד ולקבל מידע אוביקטיבי לגבי ניתוח כן או לא או לגבי סוג הניתוח ועוד ?

החלטתם להתנתח ואתם רוצים לעבור הכנה אמיתית שהיא מעבר לרק לקבל מכתב ?

אתם אחרי ניתוח וחשוב לכם ללמוד לעזור לו לעזור לכם כדי לשמור על בריאות פיזית ונפשית מצד אחד וכדי למנוע עליה במשקל מצד שני ?

רוצים שהספור שלכם יהיה שונה משל לוקאץ ??

מוזמנים לצור קשר ואשמח ללות אתכם ולאפשר לכם לעשות את התהליך נכון בריאותית ונפשית

הקשור לכתבה עם לוקאץ

https://www.ynet.co.il/health/article/S1ArovCT8?fbclid=IwAR1glINSFZS6DNIUr7j4d7gRslj94hkNadfYEV4HNlfkvIlOPBn78RlEnEM

על קורונה ושמנופוביה

נמאס לי

מזה שגם עכשיו או אולי דווקא
עכשיו ההשמנופוביה בשיאה

שונאת השמנופוביה תמיד ובוודאי עכשיו היא ממש מכאיבה לי וקשה עבורי מנשוא.

הווטאפ שלי מלא בבדיחות על שמנים ועל השמנה ועל מה יקרה כשהקורונה תסתיים

מודה שגם אותי בהתחלה הם הצחיקו , אבל ככל שזמן הקורונה נמשך ונשלחות עוד ועוד הודעות אני מרגישה איך החיוך והצחוק נעלמים ומתחלפים בבטן מתכווצת ובתחושות לא נעימות

ואז מתוסף פרק של ארץ נהדרת עם אייטם פוגעני בעייני מאד . בכוונה לא שמה קשור אבל מדובר על האייטם של שעורי הספורט דרך הטלויזיה עם מתאמנת אחת רזה ואחת לא ….
ואל תגידו לי שזה מצחיק …

אני רוצה לשמוע מאדם שסובל מהשמנה קיצונית שראה את זה וצחק , באמת , בלי שמשהו בלב התכווץ לא

והשיא היה כשקראתי קולגה שאומרת שהיא חושבת שהמטופלים שמסרבים לטיפול משתמשים בקורונה כתרוץ להמלט ולהתחמק מהתהליך

אני כותבת וחושבת מה לומר ואין לי הרבה חוץ מלהגיד די

התקןפה הזו היא קשה לכולם זה נכון

אבל היא קשה עוד יותר לאנשים שסובלים מהשמנה ומאכילה רגשית

כולם אוכלים יותר ומנשנשים יותר עכשיו
אב אצל הרזים זה כנראה לא ממש יתבטא בגזרה וגם אם כן שבוע אחרי החזרה לשגרה כמה אימוני ספורט מאסיבים והם יחזרו לגזרה

אמל מי שסובל מהשמנה כעת או שסבל בעבר ורזה זה עשוי להיות לא הפיך או קשה מאד להפיכה

למה ? כי מערכת העיכול שלהם עובדת אחרת, כי הגנטיקה שלהם אחרת , החידקים שלהם אחרים, ההורמונים שלהם עובדים אחרצ וגם הראש והנפש עובדים אחרת

אז אל תגידו אנחנו מבינים אתכם כי אתם לא

אבל לפחות די עם כל הבדיחות וההפחדות על חשבון הסובלים מהשמנה

כי עבורם זה הולך להיות קשה כפליים

ולא הם לא אוכלים רק כי אין להם כוח רצון או כי יש להם התנהגות הרסנית
הם אוכלים כי זו הדרך שהם מכירים להתמודד עם לחצים
יש מי שיצא לרוץ או יקפוץ מאה פעם בחבל ויש מי שיאכל

ולא הם לא מבטלים פגישה כי הם משתמטים

אלה ממליון סיבות אחרות

חרדה כלכלית וקיומית , התחושה שהם לא בעניין שאבדו את זה , המחשבה מימי הדיאטות שאם קשה ולא הולך אז אין ה לבוא לדיאטנית כי היא תצעק עליהם אז הם יחכו כשיגמר הכל מתוך מחשבה שאז יחזרו לנורמה ועוד ועוד

אז מה כן ?

חמלה, הבנה , תמיכה והצעת עזרה זה מה שאני עושה כיום עבור כל מי שזקוק
ולזכור שאנשים הסובלים מהשמנה גם אם קיצונית הם בני אדם עם רגשות ובסוף בסוף מאחורי כל הצחוק יש דמעות שיורדות בלילה ומה שמנחם אותם הוא סיר פשטנ

אוהבת ונמצאת כאן עבור כל מי שצריך

שליטה וודאות בימי קורונה

בתקופה הזו : "תקופת הקורונה " אנחנו מרגישים המון חוסר שליטה , כי יש הרבה דברים שאנחנו לא יכולים לשלוט עליהם כמו :

קצב ההתפשטות המגיפה , כמות החולים והמתים, האם אנחנו נחלה חס וחלילה , מתי יחזרו הילדים למסגרות החינוכיות , מתי נחזור אנחנו לעבודה ועוד .

אנחנו גם שומעים המון מה אסור ומה לא לעשות :

אסור לערוך התכנסויות , אסור ללכת בלי מסיכה , אסור לצאת מהבית ליותר ממאה מטר , אסור לבקר את המבוגרים , ועוד ועוד .
בתקופה הזו : "תקופת הקורונה " אנחנו מרגישים המון חוסר שליטה , כי יש הרבה דברים שאנחנו לא יכולים לשלוט עליהם כמו :

יש גם המון חוסר ודעות לגבי מה שיקרה בהמשך ומתי . חוסר ודאות לגבי מצבינו הבריאותי הנפשי הכלכלי המשפחתי ועוד .

השלוב הזה של חוסר שליטה , חוסר ודאות ואיסורים רבים עלול להביא הרבה מאד אנשים להתנהגויות לא תקינות ואפילו פוגעניות לגוף כמו לדוגמא אכילה מוגזמת ולא תקינה שתגרום לעליה מוגזמת במשקךל

ולכן בפוסט הזה חשוב לי דוקא ליין בפניכם מה כן מתוק ועל מה אתם יכולים לשלט ולצור ודאות :

אתם יכולים לשלוט על השינה שלכם – מתי אתם הולכים לשון מתי מתעוררים וכמה שעות אתם ישנים : לשם משקל תקין חשוב ללכת לשון לפני חצות ולשון לפחות 7 שעות בלילה ( למבוגרים )

אתם יכולים לשלוט כמה תחשפו להודעות מלחיצות במדיה – כלומר כמה מהדורות חדשות תראו ביום , וכמה הודעות ווטאפ ופייסבוק תקראו :
לשם משקל תקין חשוב להפחית חשיפה למדיה בכלל ולחומרים מלחיצים בפרט

אתם יכולים לבחור האם כמה ואיזו פעילות תעשו – כלומר הם תנצלו את היתר היציאה מהבית למרחקים קצרים לשם הליכה או שתבחרו לעשות פעילות בבית מול היו טיוב או שאולי תחליטו לא לעשות כלום .

כמובן שהמשך קיום פעילות גופנית לפחות ברמה מסוימת חשובה לשמירה על על משקל תקין
.
אתם יכולים לבחור האם תקפידו על ארוחות מסודרות גם כשאתם בבית וסדר היום השתנה או שתזרמו עם המצב ותנשנשנו לאורך כל היום .

לשם שמירה על משקל תקין: חשוב להמשיך גם עכשיו להקפיד על ארוחות מסודרות גם אם בשעות אחרות, מאשרלנשנש לאורך כל היום גם אם מדובר בנשנוש של אוכל בריא כמו ירקות פירות שקדים אגזים גבינות ועוד.

אתם יכולים לבחור האם להעדיף אוכל בבשול ביתי , או מזון קנוי ומעובד .

כדי לשמור על משקל תקין : מומלץ להמעיט בהזמנה של אוכל מבחוץ ובאכילת מזון מעובד ולהעדיף מזון מבושל ובייתי

אתם יכולים לבחור מתי לאכול את הארוחות שלכם : מתי להתחיל את הארוחה הראשונה ומתי לסיים לאכול

כדי לשמור על משקל תקין : כדאי להתחיל לאכול בשעות הבוקר היותר מוקדמות ולסיים בשעות הערב המוקדמות ולהמנע מאכילה לילית
בהתחשב במגבלות ובמצב הנוכחי ההמלצה שלי היא לאכול ארוחת בוקר עד 10.00 בבוקר צהרים עד שתיים שלוש וארוחת ערב עד שמונה בערב ולא יאוחר מתשע בערב

אם יכולים לבחור כמה ומה לשתות – האם לשים לב על שתיה מספקת של מים או לשתות בעיקר קפה ושתיה מתוקה
לשם שמירה על משקל תקין מומלץ להגביר בשתית מים ( לפחות ליטר וחצי) ולהפחית בשתיה ממותקת

אתם יכולים לשלוט ולבחור מה תאכלו בארוחות – בעיקר פחמימות או יותר חלבון וירקות

לשם שמירה על משקל תקין: כדי להעדיף חלבון וירק ולשלב מעט פחממות עדיף עם אינדקס גליקמי נמוך שמתפרקות לאט לסוכר
מומלץ להעדיף אוכל מוצק קשה שיש ללעוס אותו יותר ומחזיק אתכם שבעים ליותר זמן בכמות קטנה יותר כמו לחם בשר ירקות ופירות טריים קטניות אורז ועוד , על פני מזון רך, נוזלי קריספי שמשביע לפחות זמן וגורר אכילת ארוחות מרובות כמו: מעדנים ,קרקרים ,חטיפיי אנרגיה, שייקים ,מרקים ועוד .

אתם יכולים לבחור באיזו דרך להרגע – האם דרך האכילה או דרך מוסיקה , פעילות , מדיטציות , שיחה עם חברים וכל דרך אחרת שאינ קשורה באוכל

כדי לשמור על משקל תקין : מומלץ למצוא דרכי הרגעה חליפיות לאוכל

חשוב לזכור : ככל שתצילחו לעשות יותר סדר באי סדר , ולשלוט על יותר דברים, ככל שתצליחו להפוך את האי ודאות לודאות כך הסיכוי שלכם לאכול תקין ולמנוע עליה במשקל גדל

כדי לעשות זאת מומלץ וכדאי גם עכשיו להעזר בתמיכה ליווי וטיפול מקצועי מומלץ כזה שמתיחס לא רק למה וכמה אתם אוכלים אלה גם לאיך וללמה ולכל מה שנמצא עמוק ומאחורי האכילה .

אהבתם את הכתוב ? מרגישים שאתם זקוקים לעזרה ?
צרו קשר בהקדם ואשמח ללות אתכם, ועכשיו במרחוק ( סקייפ זום ווידאו ווטאפ ועוד ) במחירי קורונה מיוחדים .

מחכה לכם. אתכם לאורך כל הדרך. ענבר 0505614081

מסתבר שאני עובדת חיונית

ככה לפחות חושבים בשרותי בריאות כללית

מיום ראשון לקורונה ועד היום אני ממשיכה להגיע כל יום למרפאות , ממוגנת לפי הכללים

מטפלת בעיקר טלפוני

שזה לא פשוט בכלל גם אם נשמע ככה

להחזיק ביד אחת את השפורפרת וביד שניה במקלדת , מטופל אחרי מטופ כמעט בלי הפסקה ( כי כולם מארים ורוצים את הטיפול, יש כמעט מאה אחוז הגעה )

ככה במשך 5-6 שעות

לא כולם עונים בזמן, ולפעמים הפגישה נמשכת קצת יותר ואז נוצרים איחורים
ככה שלהספיק לשרותים , לשתות ושלא לומר לאכול זה ממש בקושי
וזה לא כמו בקליניקה וזה לא כמו בימים כתיקונם , ימים נורמליים.

אין כאן שום דבר נורמלי

רוב במטופלים בעיקר המטופלות עונות לי תוך כדי טיפול בילדים ויש המון רעשי רקע שמקשים על הריכוז שלי ושלהן

חלק מהאנשים נאלצו להיות בעבודה ( חיוניים) ואנחנו מדברים תוך כדי כי זה בכל זאת חשוב להם והם לא מוותרים.

וחלק לא קבלו את ההודעה והם מגיעים למרפאה למות הכל ואני מטפלת גם בהם, עם מסכה וכפפות ומרחוק אבל מטפלת .

לוקח זמן להתרגל לטיפול הזה , בלי לראות את פני המטופל, בלי קשר עין בלי לדעת אם הוא מקשיב , מתיחס ומה הדברים שאמרתי עושים לא .. האם הוא כתב את מה שאמרתי או לא .
בלי להבין עד כה הוא נרתם לטיפול ומפנים.

זה לא פשוט, מאד מאתגר ובכל זאת …

כל יום שזה נמשך, אני מבינה כמה זה חשוב וחיני וכמה אסור לוותר על הקשר הזה גם אם זה רק מעט ממה שצריך

אני מדברת עם מטופל מבוגר שחוץ מהניתוח הבריאטרי ונושא המשקל גם חלה לאחרונה בסרטן והוא לבד בבית לא עובד ללא המשפחה המורחבת
אנחנו מדברים רק על איך הוא מרגיש , איך מעביר את הזמן ומה יעזור לו

אני מדברת עם בחורה צעירה שגרה עם בעלה אצל הוריו ושום דבר שקורה בבית ועם האוכל הוא לא ממש בשליטתה והיא חשפה ונאלת להתמודד עם הרגלי אכילה לא תקינים שהן לא שלה אלה של המשפחה אצלה גרה , כמו אכילה בלילה מול הטלויזיה

אני מדברת עם אמא צעירה שכל כך עבוקה בלדאוג לצרכי התינוק שלה שקצת שכחה את עצמה

אני מדברת אבל גם בעיקר והרבה מקשיבה

לתחושות לרגשות לצרכים לתקוות

אני שם בשבילם לפעמים בלי ממש עיצות יעילות , לפעמים רק בשביל להקשיב ולהיות שם עבורם, שידעו שהם לא לבד

לפעמים בשביל לשדר אופטימיות ושזה אפשרי גם עכשיו לעשות שינוי

אני שם בשביל כל מי שהתחיל לעשות שינוי או רוצה לשנות ולא מוותרת להם, אני שם כדי שהם לא יוותרו לעצמם

לא נותנת להרים ידיים

מאפשרת להם לעשות קצת סדר בחוסר סדר, למצוא קצת וודאות באי ודעות ולייצר שליטה איפה שנראה שהיא אבדה לגמרי

ואני מעוודת ומזכירה ותמוכת ומקשיבה

אני עצובה איתם אך גם מנסה לשמח, דוגת איתם אך מביאה תקוה

ומתגעגת ומיחלת לימים הרגילים שבהם נפגש בקליניקה ואוכל לשים יד לחבק או לפחות לראות את הפנים שלא מבעד למסיכה

ובסוף יום העבודה מנסה להספיק להתעסק במה שמעבר לטיפול. לשלוח את ההנחיות במיילים, לכתוב ולשלוח לאן שצריך מכתבי הערכה לניתוח, להתקשר למטופלים שמחפשים אותי ולקבוע תורים, לקבוע טיפולים למטופלים של דיאטניות שכרגע לא עובדות להתקשר למטופלים של מחר לתזכר אותם שהטיפול טלפוני ועוד ועוד.

העבודה לא מסתיימת אף פעם ואני מוצאת את עצמי לעיתים נשארת עוד שעה או יותר מעבר לזמן

ואז אני מגיעה הביתה , מורידה את הבגדים מהקליניקה , ונכנסת למשרה אחרת , משרת הבית
אל מלא מלא כביסות , אל כלים לשים ולהוציא מהמדיח , אל בישולים שלא נגמרים כי כולם כאן ואוכלים אל נקיונות

ובין לבין מתעסקת במשרה מס 3 – הקליניקה הפרטית שנחתכה מאז תחילת הבלאגן לא מעט
מתפנה לשמירה על הקיים, לתחזוק ,להמשך הקשר עם המטופלים גם אלה שממשיכים בטיפול וגם אלה שבחרו כרגע להפסיק מהסיבות שלהם, מבחינתי כולם עדין מטופלים שלי , לכתיבה ולשדורים חיים, שיווק ועשיה

ובין לבין מנסה לשמור על שפיות ועל עצמי

קצת פעילות מול המחשב , יציאות לסבובים קצרים של הליכה עם או בלי אחד מבני המשפחה , זמן עם הבנות והבן זוג , זמן בזום לתמיכה או ללמידה , לפעמים קצת מוסיקה קצת קריאה קצת טלויזיה

ובלילה אחרי האמבטיה שאני כל כך אוהבת נכנסת לפיגמה ולמיטה

וגם אם המשכורת ממש לא גדולה ( פחות משל רוב המורים) וגם אם לא שרים לכבודי במרפסות ולא עושים עלי כתבה כי איימתי לשרוף את עצמי וגם אם אמשיך לעבוד כנראה רוב החופש והימים שאקח יהיו על חשבוני

אני משתדלת לחייך ולהשאר אופטימית ולחכות בשמחה ליום המחר ובעיקר להודות

על שיש לי עדין עבודה

על שיש לי משפחה מדהימה

על שאני מצליחה ליצר עשייה לעזור ולתרום

על העיסוק במקצוע שאני כל כך אוהבת

על שיש לי אותי ואתכם

שגרת קורונה מחכה שתסתיימי

עומס בימי קורונה

בואו נתיחס לחלק העליון של התמונה .. מניחה שהרבה מסתכלים עליה עכשיו ומזדהים
נשים וגברים

ריבוי המשימות הזה שהפך להיות חלק מחײַנו לאחרונה הוא לא פשוט ומאתגר את רובינו

הרבה מטופלים שלי מספרים שהמצב הזה לא מאפשר להם לזכור את עצמם בכלל

הם מגיעים לסוף יום כאין להם מושג מה מתי כמה והאם אכלו

מה שכמובן גורר בחלק מהמקרים אכילה נשנשנית ועליה במשקל

ואצל חלק אחר יש דווקא ירידה אבל כזו שנובעת לא מאכילה בריאה אלה משכחה לאכול

שני המצבים אינם תקינים וראויים לשפור

היום בשיחה עם אחת המטופלות על איך מתמודדים עם המצב הזה היא בחרה באסטרטגיה הבאה: היא חלקה את המשימות לפי ימי השבוע והחליטה שבכל יום תקבע מראש משימה אחתשבה היא מתמקדת : למשל יום אחד דגש על המשימות הלימודיות של הילדים יום אחר על ארגון הארוחות ועוד

זה לא מושלם אבל זו התחלה שממנה ניתן לצור שינוי ולא להיות במצב של תפסת מרובה לא תפסת כלומר לסיים יום שבו ניסית לעשות הכל ובעצם לא הצלחת לעשות כלום …

איזו אסטרטגיה אתם בוחרים

אל תתנו למצב הנוכחי לנהל אתכם .. עשו כל שביכולתכם לנהל אותו

רוצים עזרה בלנהל את האכילה שלכם בכל הבלאגן הזה?

צרו קשר

ולגבי החלק התחתון של התמונה כל שיש לי לומר הוא שלפעמים גם לא לומר זה בסדר

מחכה לכם

קורונה אהובתי – מה עושים??

וירוס כזה קטן שהצליח לעשות נזקים כאלה גדולים וכל כך מהר וזה משפיע גם עלי

לרגעים בא לי לצעוק מה זה כל החרא הזה

תעצרו את הכל , אני רוצה לרדת

לרגעים בא לי להכנס מתחת לשמיכה ולחכות עד שיעבור זעם

כבר אין כוח לקרוא שום ווטאפ : גם לא את ההודעות החשובות שמגיעות אלי מכל קבוצה אפשרית לפחות ארבע פעמים כל פעם

לא את השירים והפוסטים והקרקטורות המצחיקות

כלום .

מרגישה שמאבדת את הסבלנות

יושבת וחושבת עם עצמי רגע מה קורה לי

מבינה שמה שקורה לי קורה לרבים אחרים מכם

מזהה את הקשיים והתחושות שלי שרובם כנראה הם גם שלכם

תחושת חוסר שליטה – קשה לי עם המהירות והקצב שבה הדברים מתרחשים בלי שום הודעה מראש , כל יום עליה מטורפת במספר החולים והמתים בעולם ובארץ

כל יום הנחיות חדשות

כל יום החמרה בדרישות הבדוד

חוסר ודאות – לגבי מה יוליד יום, האם אעבוד מחר או לא , האם בן זוגי יעבוד או לא , האם יהיו מטופלים או בטולים, מה יהיה מצבינו הכלכלי כשכל זה יגמר

תחושת חוסר עשייה וחוסר מועילות – אני שרגילה ליום עמוס במשימות בארועים ובעיה , מוצאת את עצמי מול יומן שרובו ביטולים. הכנסים והארועים שבהם הייתי אמורה השתתף בוטלו, כך גם ישיבות וסדנאות שאני מעבירה

את עבודתי כדיאטנית בקופה אי עדין ממשיכה , אולם הרבה פחות אנשים מגיעים. בפרטי יש לא מעט ביטולים

הפעילות הגופנית שאני עושה במסגרת קבוצתית ( שעורי טקוואנדו ) בוטלה

גם חוגים ןפעילויות של שאר בני המשפחה בוטלו כך שגם תפקיד ההסעות נלקח ממני

המצב הזה מוביל לא רק לשעמום אלה לתסכול ולירידה בבטחון העצמי ובחיוניות

חלק גדול מהזמן אני מרגישה פול גאז בניורל , מגיעה לעבודה אך אין אנשים, עושה שדוריים חיים כותבת פוסטים אך ללא מטופלים

חרדות קימיות – גם מלחלות ומכך שבני משפחתי יחלו אך יותר מזה בגלל המצב שיהיה כשהקורונה תסתיים

אחרי שזיהיתי את כל התחושות הללו החלטתי לעצור ולעשות תכנון מחדש

מספרת לכם מה אני עשיתי ובהתאם לכך מה יכול לסייע לכם גם :

הקפדה על שגרה ככל שניתן ויצירת שגרה חדשה לפי הצורך – ממשיכה ללכת לשכון בשעות סירות כדי שאוכל לקום בבוקר לעבודה

שומרת על שגרת הארוחות ככל שניתן

במקום הפעילות שבוטלה עושה הליכות בחוץ ורקוד בבית

עשיה אחרת – כשזהיתי שהעשייה ותחושת הנחיצות חשובה לי לשמירה על שפיות מצאתי דברים אחרים לעשות. אני מתנדבת בחלוקת אוכל לנזקקים, אני עוזרת גם ללא עלות למי שנזקק , החלפתי את הטיפולים בקליניקה לטיפולים דיגיטליים למי שחפץ בכך , מנצלת את הזמן שנוצר לפעול לביתי , נקיונות בשולים בריאים ועוד , שומעת הדרכות חינמיות שיכולות לסייע לעבודתי עכשיו ובהמשך , קוראת מאמרים שלא הספקתי בעבר , שומעת פודקאסטים ועוד

מציאת אפיקי הרגעה להץתמודדות קלה יותר עם המצב – שומעת מוסיקה שמרגיעה אותי , רואה את ההופעות החיות של זמרים בטלויזיה ,רואה תכניות טלויזיה שעושות לי שמח לא משנה האיכות שלהן ( חתונה ממבט ראשון) , קוראת ספרים שחיכו לי על המדף ולא הגעתי להם, כותבת , עושה שדוריים חיים יוצאת להליכות , נמצאת הרבה עם הבנות .

התרחקות ממה שמלחיץ – משתדלת להיות פחות בווטאפ ולקרוא פחות הודעות מה גם שרובן הן פייק וסתם מלחיצות , שומעת פחות חדשות , מנתקת מגע עם אנשים שמלחיצים אותי

חסכון כלכלי – כדי להפחית את החרדה הכלכלית ולאור זאת שלמרות ששנינו עובדים יש קיצוץ בהכנסות , מקצצת בהוצאות, עושה סדרי עדיפויות ומשתדלת להוציא רק על מה שבאמת נדרש כרגע וכך גם כל בני בייתי .

עזרה במידע חינמי ללמידה ולתמיכה -בכל כל מה שקשור לעסק שלי וגם למצבי הרגשי. שומעת מדיטציות חינמיות , עושה פעילות אל מול הדרכות חינמיות ונעזרת בהדרכות לשמוש בתוכנות לביצוע טיפולים מרחוק לביצוע שדורי לייב ועוד

שחרור – אחרי מסרים שקבלתי מכל מיני גורמים וגם אמירות ממשיות , הבנתי שיותר מלעשות את הכי טוב שאני יכולה לא ניתן לעשות.

החלטתי לעשות מה שאני יכולה ויודעת ושנמצא בשליטתי. אני כותבת ונותנת הרבה מידע חינמי, מציעה טיפולים בתקשורת מרחוק נותנת מחירים מיוחדים ועוד .

ומצד שני אני משחררת כל מה שלא בשליטתי כמו מי ירצה להמשיך טיפול בצורה החדשה ומי לא.

השחרור מאפשר לי לעבור מהצד של ניתנה בלתי פוסקת לקבלה של כל מה שאחרים רוצים להעניק לי

אני משוכנעת שמי שיקרא את הכתבה הזו , יזדהה עם לא מעט דברים שכתבתי

אני חושבת שהדרך לשרוד הכי טוב את התקופה הזו היא לזהות מה מציק לנו מה קשה לנו מה אנחנו מרגישים ולבדוק אופציות חדשות להתמודדות עם הקשיים הללו

זה מה שאני קוראת לכם כל מי שקורא את הכתבה הזו , להקשיב לעצמכם בלי כעס , בלי שפוטיות ובלי בקורת להקשיב ולקבל ובהתאם לכך לפעות

מאחלת לכולנו ימים טובים יותר כמה שיותר מהר

וגם שנצא מהמשבר הזה כשלמדנו את העורים שהוא בא לתת לנו והצלחנו ליישם אותם ללא צורך במשבר

אתכם כאן לתמיד

ענבר

ניתוח בריאטרי והיריון

עברת ניתוח בריאטרי ואת חושבת להכנס להריון ?

הרבה שאלות בודאי עולות לך בראש:

כמו האם זה יהיה הריון רגיל או דורש מעקב מיוחד?

מי צריך לעקוב?

האם יש סכנות מיוחדות?

מה עם ויטמינים והעמסת סוכר?

על כל זה ועוד הרבה מידע בסרטון שלפניך- לצפיה לחצי כאן

בסרטון מראינת אותי טובה קראוזה – דיאטנית. כותבת. מרצה – תזונה בהריון ואחרי לידה

חברה, קולגה , דיאטנית משכמה ומעלה אחת המומחיות הראשונות והטובות ביותר , בכל מה שקשור לתזונה לפני ובמהלך ההריון

בראיון שוחחנו על נשים בגיל הפריון , שעברו ניתוח בריאטרי וכל מה שחשוב שתדעו לפני ובמהלך ההריון

מוזמנים לצפות

אכילה נשנשנית- 5 דברים שחשוב לדעת

אכילה נשנשנית 5 דברים שחשוב לדעת

1. אינה קשורה לרעב פיזי אבל היא לא בהכרח אכילה רגשית

2. אחד הגורמים העיקרים לעליה במשקל אחרי ניתוח קצור קיבה, הרבה יותר מאכילה כמותית

3. אכילה שקשה לזכור אותה בתשאול אכילה של 24 שעות אחורה

4. לפעמים היא מתרחשת רק כי האוכל שאנחנו אוהבים היה זמין לנו יותר מידי

5. בעזרת הקורס האינטרנטי שלי ניתן לטפל בה בלי לצאת מהבית

קורס אכילה נשנשנית 6 מפגשים מוקלטים שלכם לתמיד ברגע שרכשתם את הקורס יחד עם חוברת משימות ומידע, אפשרות לשאול אותי שאלות כאן בקהילה , הטבה ברכישת הקורס האינטרנטי הגדול שלי או ברכישת מפגשים איתי .

כלים התנהגותיים תזונתיים וחשיבתיים לשליטה והפחתת האכילה הנשנשנית

כל זה במחיר מבצע של 95 ש"ח בלבד

למידע ורכישה לחצו כאן