שלמה ולא מושלמת

"הקליניקה מקסימה, אבל היי צריך ליישר קצת את התעודות כאן", אמרה לי אחת הדיאטניות במחוז שלי, ביום חמישי (במקרה גם סגנית דיאטנית מחוזית, כלומר אחת מ2 המנהלות השירות המקסימות שלי), כשארחתי אותן על הגג שלי וגם הראתי לחלקן את הקליניקה שאני מאד מתגהה בה.

הא אמרה זאת, יש לציין, בנעימות ורכות אופיינית לה, בעודה מדגימה כיצד לעשות זאת, ואני כלל לא נפגעתי, ראיתי בזה תגובה רלונטית יש לומר, כי התעודות בואו נודה אכן עקומות "קצת".

יחד עם זאת, התגובה שלי הפעם היתה שונה מבעבר .
" את צודקת" אמרתי, "אבל זו אני, העקימות הזו היא חלק ממני, זה מראה מי אני", אמרתי בחיוך, ויצאתי מהחדר בלי לשנות.
בעבר, אין ספק שלמחרת אם לא באותו יום בלילה, הייתי חוזרת לתעודות ודואגת לישרן ככל יכולתי.

כל ילדותי, שנות נעורי וחלק משנות בגרותי (עד ה15 שנים האחרונות), הייתי רגילה לשמוע המון הערות, בקשות, המלצות עבורי לשנות והשתנות .
התגובה האוטומטית שלי בשנים הללו היתה להוריד את הראש, להגיד כן אתם צודקים ולנסות ולהתאמץ להשתנות ולהתאים עצמי לדרישות הקהל לא משנה מה הן היו.

ב 15 שנים האחרונות, בעקבות הרבה עבודה טיפולית שעשיתי על עצמי, המון קורסים התנהגותיים והרבה למידה אישית שלי, אמרתי לא עוד, לא עוד לנסות להשתנות ולהיות מה שמבקשים ממני .

למדתי להבין שאני זו אני, עם היתרונות והחסרונות, למדתי לאהוב את עצמי ככה כמו שאני, גם עם כל הפאקים שלי, למרות היותם ואפילו בזכותם.
למדתי וגיליתי, שהחסרונות והפאקים שלי, בהרבה מהמקרים משרתים אותי ועומדים לזכותי והופכים ליתרונות עבורי.

למדתי שאין דבר כזה וגם אי אפשר, ואני לא רוצה לנסות להיות מושלמת, אלא רק שלמה, עם עצמי ועם מי ומה שאני מציגה כלפי פנים וכלפי חוץ, והצלחתי בכך .

היום: אני מצליחה להיות מדריכת סדנאות מצוינת , גם כשכוס המים/ תה שהכנתי לעצמי לפני, נשפכת ומרטיבה את כל הדפים שהבאתי .
אני עושה סרטונים ושדורים חיים שזוכים לצפיה ואהדה רבה ותגובות חיוביות, גם כשהתאורה לא תמיד הכי טובה שיש וגם כשהשיער לא עשוי למשעי, וקצוות לבנות בולטות בו וגם אם שכחתי להתאפר .
הזומים שלי זוכים להתלהבות והערכה רבה, למרות הקול הצרוד שלי והידיים התנופפות לכל עבר, לא ממש לפי הפרוטוקול המומלץ.
הפוסטים שלי נקראים וזוכים לתגובות מרגשות, למרות טעויות הדיסלקציה שלי .
למה? כי זה מזכיר לאנשים שאפשר להיות לא בדיוק כמו הנדרש ועדין לעשות דברים טובים ומצליחים, זה מזכיר ומראה שיש גם אנשים "נורמלים" בעולם הזה שאינם דוגמנים, לא עשו בוטוקס בכל שריר ולא עברו פוטושופ והם עדין יפים בחוץ ובפנים.

כן, כמו שאמרתי , גיליתי והבנתי שאני זו אני, ואני יכולה להיות רעיה, אמא, אשה, דיאטנית, מטפלת, בעלת קליניקה עצמאית מצליחה, גם בלי להסחף לצורך לשנות השתנות כל הזמן ולנסות ולתקן עצמי רק כי זה מה שמבקשים.
אז התעודות יכולות להשאר עקומות, כי הן מזכירות את זה שאני שלמה אך לא מושלמת, הן מראות מי אני ולמרות היותן, הקליניקה שלי צומחת ומשגשת ואני מצליחה להיות מקצועית וטובה .

ואם להשליך מכאן לגביכם קוראי ומטופלי, אני קוראת לכולכם וזה גם מה שאני עושה בטיפולים שלי, ללמוד לקבל את עצמכם, לאהוב את עצמכם למרות ובזכות הפאקים שלכם, להבין שהם חלק ממכם ויכולים גם להיות חיוביים עבורכם ולסייע לכם, לקבל את עצמכם גם אם אתם לא במשקל האידאלי שחלמתם עליו, גם ועם עודפי העור, ולמרות האכילה הרגשית שלכם.

ללמוד להנות מתהליך השינוי שבחרתם ומהדרך שאתם עושים ולהבין שהתוצאות לא תמיד יהיו אידאליות ומושלמות וזה עדין בסדר.
להבין שזה בסדר גם להיות לא תמיד בסדר.
ובעיקר לזכור, שהמטרה היא להיות שלם, ולא מושלם .

כ-15 שנים שאני דיאטנית בריאטרית

לכבוד שבוע התזונה 2022 , חשבתי הרבה מה לכתוב

והחלטתי לספר כאן מה זה מבחינתי להיות כבר כ 15 שנה דיאטנית בריאטרית

אז קבלו :

לקום כל בוקר וללכת לשון כל לילה עם תחושת שליחות בלב

לאהוב את מה שאני עושה גם כשמאתגר וכשכמעט נגמרו הכוחות ולמצוא כל פעם כוחות מחדש כי אני מבינה כמה מה שאני עושה הכרחי וחשוב ותורם

לחפש כל קורס ודרך שיכולים לתרום לי ולאפשר לי להיות דיאטנית טובה יותר בכלל ודיאטנית בריאטרית טובה יותר בפרט

להבין שאני יותר מדיאטנית אלה מטפלת גוף ונפש

ללמוד עוד ועוד על נפש האדם בכלל ועל נפש האדם עם השמנה בפרט

לגלות שאני מבינה את המטופלים שלי הרבה יותר ממה שהם לפעמים חושבים או יודעים ( למרות שאני לא מנותחת בריאטרית ) וגם יותר ממה שאני ידעתי , ויחד עם זאת למצוא את עצמי גם לפעמים לא מבינה ולהסכים כשזה קורה .

לאהוב את זה שהם מגלים זאת ומודים לי על כך ואומרים לי : " וואו את ממש מבינה אותנו , או איך זה שאת כל כך מבינה אותנו למרות שלא עברת ניתוח בעצמך".

להצטייד במלאי של סבלנות וסובלנות ולגלות שגם כשנגמרה הסבלנות יש לי עוד .

לשמוע את המטופלים שלי אומרים לי לפעמים שיש לי סבלנות אליהם ובטחון בהם יותר ממה שיש להם כלפי עצמם .

להזדהות עם התחושות הפיזיות עד כדי שכשהם מספרים לי שנתקע להם אוכל.

לשמוע , להקשיב , להבין , לקבל , לחמול ולאהוב .

ללמד את המטופלים שלי : לשמוע , להקשיב, להבין, לקבל , לחמות ולאהוב את עצמם .

לעשות ככל יכולתי להפטר מכל שביב של בקורת ושיפוטיות, כלפי המטופלים וכלפי עצמי , ולדעת לחמול כשגיליתי כזו בכל זאת .

להיות אני ולהביא את עצמי, שלמה ולא מושלמת ולראות ולגלות שלא מעט מוטפלים אוהבים ומעריכים זאת.

לקבל בערב פסח, מליון שאלות בכל מדיה אפשרית לגבי האם מותר מצות ובערב יום כיפור האם אפשר לצום ולענות בסבלנות על השאלה המליון כאילו היתה הראשונה.

להבין שיש מטופלים שאני מתאימה להם כמו כפפה ליד ויש כאלה שלא ולדעת להפנות אותם למטפלים אחרים מתאימים להם.

להסביר כל פעם מחדש שאני לא חותמת גומי ולא מחלקת מכתבי אשור לניתוח במייל או בטלפון ושמי שמחפש קיצורי דרך לא כדאי לו לבוא אלי.

ומצד שני להסביר על ההכנה המדויקת שאני מאפשרת ולשמוע ממטופלים שעברו את הניתוח מודים לי על שלא ויתרתי להם ולא קיצררתי דרכים.

לשמוע מהמטופלים שלי שהם שמחים לראות שלא רבתי עם האוכל וממטופלים אחרים את התהיה כיצד זה אני דיאטנית בריאטרית ושמנה בעצמי, ולהבין שכל האמירות והשאלות והתהיות לגיטימיות.

להסביר כל פעם מחדש שאצלי תקבלו הרבה יותר מרק תפריט.

לספר כל פעם מחדש ולחלקם לגלות שאין קסמים גם לא ניתוח בריאטרי עם תת ספיגה הכי גדולה שיש ושניתן לעלות במשקל אחרי כל הניתוחים.

לקיים פגישה שלמה עם מטופל בלי שאמרנו מילה אחת על אוכל או על הניתוח ולשמוע ממנו כמה היא עזרה לו בסופו של דבר להתנהל טוב יותר עם האוכל והניתוח.

לחייך ולאהוב כל פרגון ותיוג שאני רואה עלי במדיות החברתיות, ויחד עם זאת לדעת שזה לא מובן מאליו ושאסור לי לשכון על זרי הדפנה, ושכל יום מחדש יש לי ללמוד ולהתאמץ כדי שזה ימשך.

להתחיל יום במרפאה בקופה, להמשיך אותו בקליניקה הפרטית בטיפולים ואחר כך בשליחת סיכומים ומכתבי הערכה, ולסיים אותו בעוד שדור חי או פוסט שכתבתי ולדעת שתמיד יש עוד מה לעשות… מחר…

לשמוע ממטופלים שלי על הפרגונים ששמעו עלי מאנשי מקצוע אחרים, לחייך, להיות קצת מובכת, ולא להאמין כל פעם מחדש שזה אמיתי ולקוות שכל זה ימשך וישתפר.

להוכיח כל יום מחדש ש'אתכם לאורך כל הדרך' זו הרבה יותר מרק סיסמא ולהיות מרוצה כשהמטופלים שלי מרגישים זאת.

לאחל לעצמי עוד הרבה שנים כאלה וטובות יותר ושאני רק אלך ואשתפר ואתמקצע ויותר ויותר ואוכל לעזור לכם יותר ויותר.

שבוע דיאטנית שמח לי ולכולם

ענבר

ירידה בכמות ניתוחים בריאטרים- איך יתכן?

אתמול בחדשות הייתה כתבה שברבעון זה של 2022 לפי דיווחי כל הקופות ירידה של 20 עד 25 אחוז במספר המתנתחים לעומת רבעונים של שנים קודמות

כל זה בזכות או בגלל תרופות ההרזיה החדשות שיצאו לשוק בעיקר האוזמפיק שכזכור היא לא בסל לטיפול בהשמנה אלה רק בסכרת וכרגע גם לא מתאפשר להתחיל בה טיפול להשמנה .

וכל זה למרות שאנחנו אחרי 2 שנות קורונה בהן היו פחות ניתוחים מהצפוי וגם עליה גדולה במשקל והצפי היה לעליה במספר הניתוחים ברבעון זה.

כל זה עוד לפני שהתרופה החדשה ווגבי נכנסה לארץ .

מעניין מה צופה העתיד ומה תהיה המגמה .. האם תמשך באותו כיוון או שתהיה עליה חזרה .

תזכורות חשובות לגבי תרופות להרזיה (סקסנדה ואוזמפיק)

1. מדובר בתרופות מרשם – קונים רק בבית מרקחת ולא בשום דרך אחרת. כל רכישה אחרת היא בלתי חוקית בעליל, נחשבת לסחר בתרופות, ומסכנת את חייכם ובריאותכם.

תזכרו , כשאתם רוכשים את התרופה לא בבית מרקחת , אינכם יודעים באילו תנאי טמפרטורה ולחות היא היא היתה , וגם האם מדובר בתרופה האמיתית ולא בזיוף .

אם חסר בבית מרקחת , אל תקנו , ואל תשתמשו , זה עדיף מאשר שמוש בתרופה מזויפת או כזו שפג תוקפה או באיכות לא תקינה .

2. מינונים – התחילו מהמינון הנמוך תמיד , גם אם זה לא המינון היעיל והפעיל , ועברו ממינון למינון בהדרגה בהתאם להנחיות הרשומות על התרופה ולהדרכת הרופא המטפל בכם.

במידה ומינון מסוים משפיע ונותן תוצאות , מומלץ להתיעץ עם הרופא המטפל לגבי המשך שמוש באותו מינון במקום לעבור למינון הבא , גם אם לפי ההנחיות הרשומות בתרופה כבר הייתם אמורים לעבור מינון .

בצורה כזו , תחסכו תופעות לואי, וגם תשאירו את המינונים החזקים , לשלב שבו תהיו חיבים בהם .

מצד שני אם השתמשתם במינון הנמוך לתקופה המומלצת ועדין אין השפעה , לא להתבאס , זה הזמן להעלות מינון .

זכרו ההשפעה היא מאד אינדבדיאולית ושטנה בין מטופל למטופל, ובהחלט יש מטופלים שבמינונים הנמוכים עדין לא יחושו השפעה של הטיפול , וזה לגמרי לגיטימי ולא אומר כלום לגבי ההמשך

המינונים הנמוכים נועדו לטיטרציה הדרגתית של הטיפול בעיקר למניעת תופעות לואי .

3. תופעות לואי – אכן קימות בתרופות הנל , מעצם מנגנון הפעילות שלהן. בעיקר מדובר בשינוי במרקם ותדירות יציאות , לכיוון שלשולים מצד אחד, או עצירות מצד שני, כאבי בטן, גאזים, נפיות , גרפסים, צרבות, בחילות והקאות .

בנוסף יש לפעמים עיפות , חולשה וירידה באנרגיות וכן סחרחורות וכאבי ראש .

גם במקרה הזה יש שוני ממטופל למטופל, יש כאלה שיחושו את התופעות לואי כבר במינונים הנמוכים , יש כאלה שרק בגבוהים ו יש כאלה שלא יחושו בכלל.

בכל מקרה , לרוב תופעות הלואי אמורות לעבור אחרי מספר ימים, עם התנהלות תזונתית נכונה , הפחתת כמויות בהתאם ושתיה מספקת .

במידה והתופעות לא חולפות חשוב להתיעץ עם הרופא המטפל לגבי שינוי מינון בהתאם .

ישנם אנשים שיאלצו להפסיק את הטיפול בשל תופעות לואי שלא מאפשרות המשך טיפול כי מסכנות פגיעה בריאותית . לכן חשוב , בכל מצב של תופעות לואי לעדכן את הרופא והדיאטנית המלווה .

4. לייוי דיאטנית בתהליך – חשוב מאד כדי לרדת במשקל אבל בלי מחיר של פגיעה גופנית, חסרים תזונתיים וקושי בתפקוד .

דיאטנית תעזור לכם להתמודד עם תופעות הלואי ולאכול נכון ומספיק .

הכרחי שתצליחו לאכול לפחות 3 ארוחות בהרכב נכון כדי לקבל מספיק חלבון ברזל סידן ושאר ויטמינים ולמנוע פרוק שריר .

אם אתם חשים שכתוצאה מהטיפול התרופתי , נמנעת מכם אכילה מספקת , חשוב לעדכן את הרופא והדיאטנית המלווים אתכם כדי לפתור זאת .

5. הכנה אצל דיאטנית לפני התחלת טיפול בתרופה – נמצא במחקרים שהתחלת שינוי תזונתי והתנהגותי בליווי דיאטנית , מספר פגישות טרם התחלת הטיפול מעלה אחוזי ירידה במשקל .

בנוסף הככנה הזו חשובה כדי להסדיר אכילה ולאפשר בחירות תזונתיות

נכונות ומתאימות יותר ומספקת למניעת חסרים , פגיעה גופנית והתמודדות עם תופעות הלואי .

6. מעקב בדיקות דם – ונטילת תוספים לפי הצורך . כיוון שבשל שמוש בתרופה יש ירידה משמעותית ברעב וביכולת האכילה , חשוב לעקוב אחרי רמות בי 12 חומצה פולית ויטמין די ברזל פריטין ספירת דם רמות מינרלים וחלבונים בדם ובמידת הצורך לשנות תזונה ו/ או לתסף בתוספים המתאימים . יש לעשות זאת בליווי דיאטנית ורופא המשפחה .

7. שילוב של פעילות גופנית – אירובית ואן אירובית , חשוב כדי שהירידה תהיה מפרוק שומן ולא שריר , כדי לשמר את הירידה לאורך זמן ולמנוע עליה חזרה במשקל וכדי לשפר מדדי בריאות כמו לחץ דם רמות שומנים וסוכר בדם וכן כדי לעצב את הגוף .

כדאי לקבל יעוץ וליווי ממאמן כושר שמנוסה בעבודה עם אנשים עם עודף משקל והשמנה

8. כמה זמן לוקחים- בעיקרון השמנה היא בעיה כרונית וככל מחלה כרונית אחרת , כמו סכרת , דיסליפדמיה , ביות לב או יתר לחץ דם, הטיפול בה הוא כרוני.

לכן גם אחרי שאתם יורדים במשקל ומתאזנים על משקל מסוים , גם הוא לא משקל היעד שלכם , כדי לשמור על אותו משקל ולמנוע עליה חזרה במשקל, ההמלצה היא להמשיך בטיפול התרופתי .

במידה ואתם שוקולעם בכל זאת להפסיק עשו זאת ביעוץ עם הרופא המטפל והדיאטנית שמלווה אתכם , כדי לצמצם למינימום עליה חזרה במשקל .

9. לא לכולם זה עובד או מתאים – למרות שעורי ההצלחה היפים בטיפול התרופתי , כמו בכל טיפול ההצלחה לא זהה עבור כולם ויש שונות בין מטופלים שונים.

יש לקחת בחשבון שיש אנשים שלא יצליחו להרויח ירידה מספקת מהתרופה ועבורם היא לא תתאים, או שיאלצו להפסיק שימוש בה בשל תופעות לואי חזקות מידי שלא מצליחים לטפל בהן .

בעיקרון ירידה פחותה מ 5 אחוז מהמשקל אחרי 3 חודשים במינון המקסימלי , תוכיח כנראה שהתרופה אינה יעילה למטופל ובמקרה זה ההמלצה תהיה להפסיק שימוש. חשוב בכל מקרה לעשות זאת אחרי שיחה עם הרופא המטפל והדיאטנית לוודא התנהלות תזונתית והזרקה נכונות .

זכרו ירידה במשקל היא חשובה , אבל לא במחיר של פגיעה בריאותית , תפקודית , זונתית או נפשית ולכן חשוב להתיחס לתכשירים לירידה במשקל , כתרופה לכל דבר , לרכוש אותם בצורה הנכונה , לאפסן אותם בתנאים המתאימים, לעשות שמוש מושכל ונכון מבחינת מינונים ולשלב תזונה מתאימה ופעילות גופנית .

לשם כך חשוב בנוסף לנטילת התרופה להיות במעטפת תומכת מקצועית של דיאטנית שמנוסה בטיפול בהשמנה בכלל ובטיפול תרופתי בפרט, רופא המשפחה שמכיר אתכם ויעקוב אחרי השינויים במשקל , תופעות הלואי ובדיקות הדם ובמידה ויש מאפיינים רגשיים לאכילה חשוב גם להיות בטיפול רגשי , כדי לטפל בבעיות הרגשיות ברכים שאינם אכילה ולייצר מערכת יחסים נכונה עם האוכל ועם גופכם .

מזכירה לכם שביוטיוב שלי יש סרטון מפורט על סקסנדה:

ופה באתר יש מאמר מפורט על סקסנדה ואוזמפיק- לקריאה לחצו כאן

דאמפינג- תסמונת ההצפה אחרי ניתוח בריאטרי- איך מתמודדים?

תסמונת ההצפה ( dumping syndrom ) .

לא מעט מנותחים בריאטרים חווים כל מיני סמםטומים ותחושות, ומשוכנעים שהם חוו את תסמונת ההצפה , מה שלא תמיד נכון .

חשוב לציין, לא כל הרגשה רעה אחרי אכילת מזון כלשהו , היא בהכרח תסמונת ההצפה .

תסמונת ההצפה ,חשוב להדגיש, מתקימת אחרי אכילה של סוג מסויים של מזונות ( בעיקר עירי פחמימות או סוכר פשוט ולא שומן או חלבון כמו שחלק חושבים) ויש להם סמפטומים מאד מסוימים.

אז מה היא תסמונת ההצפה או בשמה השני דאמפינג ?

תסמונת הצפת הקיבה מתרחשת יותר אחרי ניתוח מעקף קיבה ( אצל 40-70 אחוז ) מהמנותחים, אך גם לעיתים אחרי שרוול ( 30 אחוז מהמנותחים)

התסמונת מתרחשת לרוב בשנתיים הראשונות , ולאחר מכן יש הפסקה עצמונית מלאה של הסמפטומים, אולם יש מנותחים שיחוו זאת גם בהמשך .

התסמונת קשורה בדרך כלל לעיכול של סוכרים פשוטים, ( כולל סירופ תירס ) , או פחמימות עם ערך גליקמי גבוה , כמו מאפים מקמח לבן, או פירה תפוח אדמה, אך היא עלולה להתרחש גם לאחר צריכת מוצרי חלב ( בעיקר הנוזליים ובעלי סור מוסף שבהם כמו חלב משקאות חלב בטעמים ואחרי מזון מטוגן.

המפטומים מתרחשים כתוצאה משרשרת תגובות פזיולוגיות המתרחשות בתגובה למעבר של המזונות הללו באופן מהיר מכיס הקיבה הקטן שנשאר לאחר הניתוח אל המעי הדק .

למרות הסמפטומים הלא נעימים, מיחסים לתסמונת יתרון, והוא שדוקא בעקבות אי הנעימות הכרוכה בסמפטומים שהמטופל חווה, סביר שהוא ימנע מצריכת סוג מזון שעורר את הסמפטומים הללו , כלומר ימעיט בצריכת מתוקים ופחמימות פשוטות, או עם אינדקס גליקמי גבוה , הפחתתה שמומלצת בכל מקרה ותורמת לירידה ושמירה על המשקל הנמוך .

יחד עם זאת, יש לזכור שלא כל המטופלים יחוו תסמונת זו , ולכן היתרון הזה אינו נכון עבור כל המנותחים וגם שכאמור יש לרוב הסתגלות לאכילת המתוק והסמפטומים פוחתים שנתיים או יותר אחרי הניתוח .

נוהגים להבדיל בין שני סוגי תסמונת ההצפה :

א. מוקדמת – כאשר הסמפטומים מתרחשים לרוב 30-60 דקות אחרי הארוחה ויכולים להמשך כשעה .

התסמונת מתרחשת עקב ריקון מהיר, של סוכרים ופחמימות מהקיבה למעי הדק, ובעקבותיו שחרור של הורמונים מהמעי אשר גורמים לסחרחורת, עליה בלחץ הדם, קצב לב מהיר, סומק בפנים ושלשול.

ב. מאוחרת – כאשר הסמפטומים מתרחשים 3-1 שעות לאחר הארוחה.

התסמונת קשורה להפרשה מוגברת של אינסולין, לאחר צריכת סוכר או פחמימות פשוטות בכמות גדולה. בעקבות זאת מתרחשת ירידה ברמת הסוכר בדם ,כלומר היפוגליקמיה ומופיעים הסמפטומים הבאים : הזעה, רעד, ירידה בריכוז, רעב, בלבול ועילפון.

הטיפול :

הטיפול הבסיסי הוא תזונתי

המנעות מצריכת סוכרים פשוטים : כמו מיצים ושתיה פשוט , מעדנים מתוקים, רטבים מתוקים וקטשופ

ומצריכת פחמימות עם אינדקס גליקמי גבוה כמו לחם לבן פיתה פירה פסטה מקמח לבן ועוד

הפרדת אכילה משתיה 30 דקות

להמנע מאכילת פחמימה לבד ולשלב אותה תמיד עם חלבון ( בשר/ דג/ מוצרי חלב לא מתוקים/ ביצים) ירק ומנת שומן בריא ( טחינה/ אבוקדו/ שמן זית / זיתים/ שקדים ואגוזים) .

להעדיף פחממות עם אינדקס גליקמי נמוך עשירות בסיבים כמו אורז בסמתי בורגול קינואה קטניות כוסמת לחם כוסמין או שיפון גריסים קואקר שבולת שועל.

לאכול ברוחים של כל 3 -4 שעות

במידה ואוכלים משהו מתוק או עם סוכר פשוט כדאי לשלב עם שומן : לדוגמא פרי עם אגוזים ושקדים או עוגיות עם טחינה/ שומשום או שקדים . השילוב של השומן עם הסוכר מונע את קפיצת הסוכר ואת העליה באינסולין .

עוד דרך לאכול מתוק זה לשלב אותו כקינוח לארוחה שיש בה חלבון וירק ושומן ועל חשבון פחות פחמימה.

במידה ומתרחשת הצפת קיבה מאוחרת למרות הקפדה על ההנחיות התזונתיות ניתן להקל על המטופלים על ידי הוספת כמות קטנה של סוכר )לדוגמא: חצי כוס מיץ תפוזים, המכילה כ 10 גר' סוכר( כשעה לאחר הארוחה) .

תרופות כמו Acarbose או Somatostatin יכולות לעזור במידה והמטופלים עדיין סימפטומטיים למרות ההתאמות התזונתיות, וניתן לקבל אותם במרפאה אנדוקרינולוגית .

יש לציין שארועי הצפה חוזרים עלולים לגרום גם להשמנה כי כל פעם כשהסוכר ירד יש צורך לאכול או לשתות מתוק כדי לעלות את הסוכר ונכנסים לסירירת של ירידות ועליות בסוכר ולכן לירידות ועליות בהורמון אינסולין ובסוף להשמנה .

ושוב זכרו, לא כל תחושה לא טובה בעקבות אוכל היא ארוע הצפה , יתכן שאכלתם הרבה או מהר או ביסים גדולים מידי או מזון שומני מידי , בכל מקרה אם אתם לא חשים בטוב חשוב לברר זאת מול המנתח ומול הדיאטנית הבריאטרית שמלווה אתכם , להבין האם זה אכן אמפינד או משהו אחר ולקבל את הטיפול המתאים

מרגישים לא טוב . חושדים שזה דאמפינג ? רוצים לדעת האם באמת מדובר בדאמפינג או אולי משהו אחר ולקבל את הטיפול המתאים ? צרו קשר ואשמח לעזור ענבר 0505614081

בהצלחה ובריאות

מה מנותחי קיצור קיבה צריכים לדעת לגבי פסח? תשובות לכל השאלות

אחרי שסימנו את ההכנות מגיע החג עצמו, שיש בו מצות ויין וקנידלעך וארוחת חג גדולה,

מאז שאני מטפלת במנותחים בריאטרים אחת השאלות הבולטות לפני פסח, היא מותר או אסור מצות, יחד עם זאת יש עוד לא מעט שאלות שעולות בהקשר להתנהלות בחג עבור מנותחים, שלא תמיד אתם מקבלים תשובות עליהן- כמו כמה יין אני יכולה לשתות ומה לעשות עם המרק בארוחת החג ועוד.

לכן הכנתי מדריך מפורט להתנהלות בפסח עבור מנותחים בריאטרים, שבו תמצאו את כל התשובות לשאלות, אלה שידעתם ואלה שאפילו לא ידעתם לשאול.

מאמינה שבזכותו תוכלו להתנהל, בריא יותר ונכון יותר גם בחג:

💥 מומלץ להמנע ממצות וקמח מצות – בשנה הראשונה אחרי הניתוח למניעת חסימות מעי וכאבי בטן מיותרים .

💥 שימו לב שגם לצורך הברכה ההנחיה היא ל"שעור" – שנחשב ללפחות 15 גרם מצה כלומר חצי מצה, ולפני השנה השניה לניתוח זה הרבה מידי. אז מי שרוצה לאכול לברכה צריך להסתפק בממש 2 ביסים קטנים וללעוס טוב וגם זה לא לפני חצי שנה אחרי הניתוח.

💥 מהשנה השניה לניתוח ואחריה- ניתן לאכול, אבל גם אז בכמויות קטנות לא הרבה בבת אחת ולהקפיד על שתיה מספקת.

💥 ויטמינים – חשוב שתעשו כל מאמץ להמשיך את הויטמינים שאתם לוקחים גם בתקופת הפסח.
במידה ואתם שומרים על כשרות, יתכן שתוכלו למצוא תחליפים כשרים לשבוע הפסח, בררו זאת מול הדיאטנית המלווה אתכם.
במקרה שמדובר בכדור בלי טעם, הרי שלרוב יש אשור מהרבנים לקחת, בררו זאת בזמן.
שימו לב שוויטמינים עבורכם הם לא מותרות, אלה כמו תרופות, וכך צריך להתיחס אליהם גם בברור מול רבנים.
אם הנכם בכל זאת מעוניינים להפסיק לקחת את הוויטמינים, בשבוע של פסח, בררו זאת מול הדיאטנית המלווה אתכם האם זה אפשרי, בהתאם לזמן שלכם אחרי ניתוח, מצבכם ותזונתכם.

💥 יין – עד לחודשים אחרי הניתוח המנעו משתיית יין או כל משקה אלכוהולי אחר .
במידה ואתם יותר מחודשים אחרי תוכלו לשתות מספר לגימות כל פעם בשביל הברכה, אבל בודאי לא 4 כוסות כמקובל במצווה, אלה הרבה פחות מכך.
הקפידו לשתות לא על קיבה ריקה, ושימו לב לתחושתכם.
אם אתם חשים סחרחורת או תחושה אחרת לא טובה הפסיקו והמנעו לגמרי מצריכת שתיה חריפה בפסח.
בכל מקרה, הקפידו לא לשתות שתיה מוגזת, ומולץ לנסות לשתות מעט לפני ליל הסדר, כדי לראות איך מרגיש לכם.
💥 שתיה – המנעו מצריכת שתיה מתוקה כולל תירוש, בליל הסדר ובחג כולו, למניעת תסמונת דמפינג (תסמונת הצפה), בחילות ותחושה לא טובה, וגם למניעת עליה במשקל, שיכולה להתרחש משבוע של צריכת שתיה מתוקה מרובה, בעיקר אצל מנותחים וותיקים.
שתו מים וחליטות צמחים ללא סוכר. המנעו משתיה מוגזת .
שימו לב שאתם צורכים לפחות ליטר וחצי שתיה שתייה לא מתוקה ולא מוגזת, בוודאי אם אתם מטיילים או שוהים בחוץ, למניעת התיבשות והרגשה לא טובה.
💥 משך ארוחה ומה אוכלים בה – מנותחים חדשים (עד שנה אחרי הניתוח), עדיף שתמנעו מהברכות, מהמרק וממנות הפתחילה והסלטים הלא חלבוניים, והתמקדו במנת הדג או הבשר התחילו בה ואם ניתן המשיכו במעט ירק ופחמימה.
הקפידו על אכילה איטית של לפחות 20-25 דקות, לעיסה טובה, ביסים קטנים ,והפסקה בין ביס לביס, ושימו לב מתי כדאי לסיים את הארוחה, כדי לא לדחוס יותר מידי ולהרגיש נעים בסיום.
מצד שני, שימו לב לא להפסיק אחרי 2-3 ביסים. אם אתם חשים תקיעה אחרי 2 ביסים, עמדו, לכו מעט, הרימו ידים, נשמו וחכו קצת ואז נסו לאכול עוד כמה ביסים בהתאם ליכולת.
מנותחים ותיקים יותר – כדאי להמנע מאכילה בהמשכים, של ברכות, פתחיות, מר , מנות ראשונות ואז עיקריות, זאת כדי למנוע אכילה מוגזמת.
הכינו לכם צלחת אחת שיש בה חלבונים לבחירתכם (דגים/ או מנה בשרית או ביצים ואפשר גם 2 מנות חלבוניות, קצת מכל אחת) ליד ירקות ופחמימה לבחירתכם ואכלו כמנה אחת.
אם יש ביכולתכם לאכול גם את הארוחה וגם את הברכות, ניתן לאכול מעט מהברכות החלבוניות כמו חתיכת עוף/ ביצה.
לגבי המרק, בהיותו בדרכ בעיקר פחמימתי, וגם נוזל עם מוצק מומלץ להמנע.
אם אתם בכל זאת רוצים, ניתן להוציא קצת מהתוכן של המרק: ירק וקנידלאך (למי שמותר), לשים בצלחת עם המנה העיקרית ולאכול כתוספת לחלבון, אחרי שסיימתם את החלבון.
במידה ובחרתם לאכול קניידלעך, ותרו כמובן על פחמימה אחרת כמו אורז תפוח אדמה וכו.
בהיותכם מנותחים ותיקים, הקפידו על זמן אכילה של כ 15-20 דקות, השתדלו לא להמשך לארוחה ארוכה יותר, שתייצר אכילה מיותרת ומוגזמת .
💥 קינוח – הבחירה כן או לא לאכול קינוח תלויה במשתנים רבים, בין היתר כמה זמן אתם אחרי הניתוח, האם כבר אכלתם קינוחים דומים, סוג הניתוח שעשיתם, האם היה לכם בעבר ארועי דמפינג, האם אתם סכרתיים ועוד.
כדאי להתיעץ מראש עם הדיאטנית שמלווה אתכם לגבי האם אתם יכולים לאכול קינוח ואם כן איזה כמה וכיצד .
במידה ואתם מחליטים לאכול מהקינוח יש 2 אפשרויות, כדי להנות וגם להרגיש טוב ולהמנע מהתקפי דאמיפנג:
א. לאכול יחד עם הארוחה עצמה על חשבון פחמימה אחרת כלומר כתוסף לחלבון ירק ושומן.
ב. לאכול כשעתיים אחרי הארוחה, אבל לא מאוחר מידי ועדיף קינוח שיש בו גם שומן, כדי למנוע קפיצות ושינויים תלולים ברמת השומן.
דוגמא לקינוח כזה יכולים להיות: קינוח על בסיס חלוה, עוגיות עם שקדים או טחינה, פרי עם אגוזים, גלידת שמנת.

בכל מקרה כדאי להסתפק בכמות קטנה, לאכול לאט וברוגע ליד השולחן לא תוך כדי משהו אחר ולבחור קינוח שניסיתם בעבר ועבר לכם תקין.
במידה ואתם סובלים הרבה מארועי דאמפינג, המנעו מקינוח בארוחת החג.
המנעו מלאכול קינוח כשאתם מאד רעבים, או במקום ארוחה או בשעות הלילה המאוחרות .


💥 מה אוכלים אם אתם עדין פחות מחודשים אחרי הניתוח ועוד לא עברתם לכלכלה מוצקה –
כלכלה נוזלית
– מרק צלול בלבד שנעשה עם עוף וירקות או רק עם ירקות (עבור צמחונים וטבעונים), אך הם הוצאו ממנו. ניתן לשתות תה או חליטת צמחים או מים עם מעט תרכיז דיאט. או לאכול בהמשך ארטיק קרח עדיף ללא סוכר .
כלכלה טחונה – מרק עוף עם ירקות (קשוא גזר ודלעת ומעט תפוח אדמה) טחון או ממרח כבד קצוץ ללא בצל עם מעט פירה תפוח אדמה או בטטה.
לצמחונים וטבעונים– מרק קטניות טחון מסונן, או מרק כתום עם גזר דלעת מעט בטטה ועדשים כתומות טחון ומסונן או מרק ירקות עם טופו טחון.
כלכלה רכה – קציצות עוף והודו ברוטב, או דג מבושל ברוטב (עדיף לא סלומן שהוא סיבי ויבש), או אם כבר ניסיתם והצלחתם חתיכת עוף רכה מבושלת או ברוטב (אפשר כנפיים או שוק רך) או סלט טונה או סלט ביצים עם מיונז או טחינה או אבוקדו.
לצמחונים וטבעונים– תבשיל טופו רך עם ירקות מבושלים כמו גזר קשוא דלעת, או טחון מהצומח, קציצות טופו ועדשים טחונים או על קמח עדשים וטופו, או פשטידה עם ירקות מותרים עם טופו וקמח חומוס או עדשים.


💥 פעילות – את הביקורים בחדרי כושר וחוגי ספורט אתם יכולים להמיר בזמן החג בהליכות משפחתיות, טיולים ברחבי הארץ או בחול, פעילות ספורטיבית בים או בבריכה כמו משחקי מטקות, שחיה והליכות על חוף הים.
נצלו את מזג האויר האביבי, ואת החופש לשלוב פעילות, כיף , ומשפחה יחד.


💥 המשך ליווי – סביר להניח שבשל הכנות החג , עומס עבודה עבור חלקכם ולאחר מכן החג עצמו, רובכם תמצאו עצמכם כמה שבועות ללא ליווי מקצועי בתהליך.
הפסקה ממושכת בתהליך הליווי, עלולה עבור חלקכם להקשות על ההתקדמות בכלכלה, ועל התמודדות עם תופעות לואי ניתוחיות, ולחלקכם לעלות גם בירידה מהמסלול ובעליה במשקל .
לכן חשוב , שכבר עכשיו תקבעו ותשריינו פגישה עם הדיאטנית שמלווה אתכם, ובמידת בצורך גם עם פסיכולוגית בריאטרית לעד שבועיים אחרי פסח, להמשיך בתהליך שהתחלתם לפני .
חג שמח והרבה בריאות והצלחה
ואם אתם צריכים אותי צרו קשר 0505614081 ואשמח לקבוע אתכם לאחרי החג .
ענבר

איך נשארים במסלול גם בפסח?

שבוע של לפני פסח'

שבוע שהרבה מכם משקיעים בנקיונות, סידורים, קניות , הכנות, בישולים

כמה אתם זוכרים להשקיע גם בעצמכם בשבוע הזה?

קבלו תזכורת לכמה משימות חשובות לתהליך שאתם עוברים לפני ואחרי ניתוח שכדאי וחשוב להמשיך גם עכשיו, גם כדי למנוע יצאה מהמסלול ועליה חזרה במשקל בשבוע הזה ובשבועות החג שבאים עלינו לטובה, וגם כדי לשמור על בריאות נפשית ופיזית:

  1. הכנה או ליווי אצל דיאטנית בריאטרית לפני או אחרי ניתוח
  2. השתתפות בתמיכה קבוצתית אם אתם נמצאים במסגרת כזו
  3. נטילת ויטמנים – לגבי כשרות למי שמפריע לו, לבדוק מול הדיאטנית שמלווה אתכם האם יש והאם צריך תוסף אחר או אפשר להסתדר שבוע בלי.
  4. להקפיד על שתיה מספקת גם כשאתם עסוקים בנקיונות. שימו לידכם בקבוק מים / תה והקפידו לשתות לפחות ליטר וחצי של נוזלים לא מתוקים ומוגזים, למניעת חולשה, כאבי ראש, עיפות, עצירות.
  5. הקפדה על ארוחות מסודרות בוקר צהרים וערב- דווקא כשאתם עסוקים ועובדים קשה המנעו מלנשנש והקפידו לעשות הפסקות ל3 ארוחות מסודרות בוקר צהרים וערב ליד שולחן בישיבה מצלחת עם דגש על חלבון וירק ופחות פחמימה.

אכילה מסודרת תמנע מכם לצאת מהמסלול וגם תשמור על כוח ואנרגיות
ותמנע מכם הגיע לחג רצוצים ומותשים

  1. שינה מספקת ואיכותית – אל תותרו על לפחות 7 שעות שינה בשעות שינה מתאימות. המנעו מללכת ללשון מאוחר בלילה, גם לא בשביל סידורים ונקיונות. ערות בשעות מאוחרות מביאה לאכילה מיותרת, לכבדות ביום שלמחרת ולעליה במשקל או קושי לרדת במשקל. כמו כן היעילות שלכם בעבודות הניקוי וההכנה תרד מבחינת תפסת מרובה לא תפסת.
  2. זמן לעצמכם – בכל הלחץ והמגויסות, זכרו גם את עצמכם, והקפידו לקחת לעצמכם לפחות רבע שעה שלכם, לשבת רגע עם עצמכם, לנוח, להרגע, לנשום, לחלום, לעשות כל דבר שיעשה לכם טוב ויספק לכם אנרגיות להמשיך.

חג שמח וכשר לכולכם

ענבר ויטנברג

מה הופך את הבמבה לכל כך נחשקת ורצויה למאכל אצל מנותחים בריאטרים?

שאלות מסוג מותר לי מזון איקס ? או מתי מותר לי מזון איקס הן בין השאלות הנפוצות ביותר בשבועות הראשונים אחרי ניתוח

מתוך כל המזונות המזון הכי נשאל ועושה רושם שנחשק במיוחד בשבועות הראשונים אחרי הניתוח הוא במבה

מה הופך את הבמבה לכל כך נחשקת ורצויה למאכל אצל מנותחים ?

🔸 מדובר במזון קריספי- שננגס ועובר בקלות בכל קיבה מנותחת אפילו בימים הראשונים , בלי לעור בחילות , הקאות או תחושת כבדות.

🔸 הרבה מנותחים מתקשים להתקדם אחרי שבועיים שלושה למזון מוצק , שעושה להם בחילות , נתקע , גורם להקיא ואילו המבה עוברת מאד בקלות , ולכן הופכת לתחליף לארוחה .

🔸 תחושת שובע ומלאות – בעיקר בשבועות הראשונים יש תחושה של שובע וסיפוק אחרי אכילת הבמבה ולכן זה נתפס כמזון מתאים

🔸 נתפס כמזון בריא – אצל הרבה אנשים בגלל שיווק מצוין והיותו מחשב למזון תינוקות וילדים. אני שומעת לא פעם את האמירה : " אם ילדים ואפילו תינוקות אוכלים אותו אז אין מצב שהוא מזיק , והוא כנראה גם בריא "

🔸 נחשב בטעות כמקור מצוין לויטמינים – שוב בגלל שיווק מצוין . לא מעט מנותחים מתקשים בנטילת הויטמינים שהם צריכים וגם באכילת פירות וירקות כמקור לויטמינים ומשוכנעים שהבמבה תשלים עבורם את הצרכים הללו

🔸 טעים – אחרי ניתוח , המנותחים חווים לא מעט שינוים בטעם, הרבה מזונות שבעבר היו להם טעימים כמו ביצים דגים בשר פירות , הופכים ללא טעימים, והבמבה שנשארת טעימה ברוב המקרים, הופכת עוד יותר למזון נחשק בשל כך .

אז מה הבעיתיות באכילה שכיחה של במבה אצל מנותחים :

❎ הקריספיות – דוקא בגלל שזה עובר בקלות רבה , ניתן מהר מאד לאכול די הרבה מזה , ולהגיע לצריכת קלוריות די גדולה שבהמשך , כאשר אוכלים גם יותר אוכל וגם יותר נשנושים , זה עלול לגרום לעליה חזרה במשקל

❎ בגלל הקריספיות והמעבר בקלות – לא נשאר מספיק זמן בקיבה, ולכן מגביר תחושת רעב כאשר זו חוזרת , וגורר אכילה של הרבה ארוחות קטנות , ועקיפת ההגבלה הניתוחית שהיא של ארוחה גדולה בבת אחת .

❎ לא מזין – ולכן פחות מתאים בשבועות הראשונים אחרי הניתוח אז יש חשיבות עליונה לאכילת מזון מזין בלבד. עשיר בעיקר בפחמימות ושומן לא מאד בריא , דל בחלבון ברזל סידן ולכן כאשר נאכל במקום ארוחה , מעודד מחסורים בויטמינים וחלבון . במיוחד בשבועות הראשונים כשהכמות שניתן לאכול מאד קטנה , ואז חשוב שכל הארוחות יהיו בעיקרן חלבון , ואין עדין מקום למשהו אחר .

❎ מזון תעשייתי מעובד – לא באמת מזון בריא כמו שנחשב , למרות שתינוקות אוכלים אותו. לא באמת מקור לויטמינים, שגם אם נמצאים בו הרי שהם לא באיכות מיטיבה ולא נספגים היטב

❎ נחשב לנשנוש ומעודד אכילה נשנשנית – בגלל השילוב של המעבר בקלות עם הקריספיות והטעם . אכילה נשנשנית היא אכילה לא מרעב על הדרך לא בבחירה לא במודעות לא מהסיבות הנכונות, תוך כדי עשיה אחרת . נשנשות היא אחת הסיבות העיקריות לעליה במשקל גם אצל מנותחים בריאטרים

מנותחים בריאטרים, במיוחד בחודשים הראשונים אחרי הניתוח , חשוב שילמדו לאכול אוכל ולא לנשנש , אחרת יחזרו להרגלים ישנים ולעליה במשקל. רוב העליה במשקל היא לא מאכילת מזון שנחשב לאוכל / לארוחה גם אם הוא משמין יחסית, אלה מאכילה של נשנושים שבינהם נמצאת הבמבה

אז כן או לא ומתי ?

💥 בגישה שלי אפשר לאכול במבה , בדיוק כמו כל חטיף או ממתק אחר

💥 יחד עם זאת חשוב להבין ולזכור שמדובר בממתק / חטיף / נשנוש ולא באוכל .

💥 לכן יש לאכול זאת כממתק , לא במקום הארוחות העיקריות , וגם לא כארוחת ביניים שוטפת יומיומית .

💥 כדי למנוע נשנשנות , חשוב לאכול בישיבה ליד שולחן, בצלחת / אריזה אישית קטנה ( מהר מאד ניתן כבר לאכול שקיץ גדולה אבל כדאי להמנע מכך ) ליד שולחן לא כל יום , במודעות ובתשומת לב , לא תוך כדי משהו אחר

💥 בשל כל הנאמר , מומלץ להמנע או לפחות להמעיט באכילה בשבועות הראשונים לניתוח, אז כדאי לשים דגש מיוחד על אכילת אוכל מזין בעיקר חלבוני , ורק בהמשך לשלב כמתתק מידי פעם בדיוק כמו כל ממתק אחר

💥 כחלק מהאסטרטגיה השיווקית של במבה כמזון בריא, יצאו לאחרונה חטיפי במבה אפויים עם שבולת שועל וכו , יש לזכור שזה עדן מזון מעובד , עם איכות תזונתית ירודה ועדין נחשב כממתק / חטיף וכאלה אין בריאים .

יחד עם זאת, הרבה פעמים, הגירסה הבריאה יותר כביכול אינה טעימה ואז בסוף אוכלים גם אותה וגם את הגרסה המקורית .

💥לכן , ברוב במקרים , כשאתם בוחרים לאכול: ממתק או חטיף קחו את הטעים יותר ולא את הבריא יותר ביודעכם שמדובר בממתק שיש להגביל בכל מקרה בכמות הנאכלת .

יום אהבה העצמית

יום האהבה היום , ואני דווקא רוצה לכתוב על האהבה שלכם לעצמכם ולא לבני זוגכם.

אהבה, לעצמכם, היא אחד הדברים החשובים ביותר כדי לשמר תהליך של שינוי תזונתי וירידה במשקל , אחרי דיאטה , תרופות, או ניתוח בריאטרי מורכב ככל שיהיה .

בלעדיה זה לא יקרה

כדי להפוך את זה למוחשי יותר ופחות כללי ומופשט, אסביר מה זה אומר לאהוב את עצמכם

באופן כללי , זה אומר ליצור פניות רגשית , פזיולוגית וכלכלית , עבור עצמכם , להכניס את עצמכם לסדר העדיפויות .

ובפועל מה זה אומר :

לפנות זמן , אנרגיה ומשאבים לקנית והכנת אוכל , טעים אך גם בריא ומזין עבור עצמכם .

להגיש לעצמכם את האוכל, בצורה הכי יפה , אסטית , מושכת ומכבדת שניתן , גם אם אתם היחידים שאוכלים .

לאפשר לעצמכם אכילה מודעת ומכבדת , ליד שולחן , בישיבה, מצלחת אישית, לא על הדרך ולא תוך כדי משהו אחר .

לפנות לעצמכם זמן , מקום וכסף כדי לעשות פעילות בצורה הכי מהנה , נעימה ומועילה עבורכם .

לייצר עבורכם את התמיכה המקצועית הכי נכונה עבורכם ברמה הפזיולוגית , תזונתית ורגשית, ולהרשות לעצמכם להיות ראויים לקבל אותה .

לייצר עבור עצמכם את קבוצת התמיכה החברתית , שתחזק אתכם ותטיס אתכם קדימה .

לפרגן לעצמכם , בכל גבר טוב שעשיתם, בכ שינוי שהצלחתם לייצר גם הקטן ביותר.

לראות את היש ולא את האין .

לקבל ולהכיל גם חוסר הצלחות ולהפוך אותם למשוב ללמידה , במקום להלכות ולכעוס על עצמכם.

לדעת להקשיב לגופכם ולמה הוא צריך.

לדעת לקבל מעידות , ולצאת מהן הכי מהר שניתן ולא לייצר מהן מעידות נוספות .

אז ביום הוולנטין , יום האבה מאחלת לכולנו שנדע ונצליח לאהוב את עצמינו , יותר טוב, כל יום עוד קצת.

HAPPY VALENTAIN DAY

אכילת מתוק אחרי ניתוח קיצור קיבה (בריאטרי)

"אנחנו לא בדיאטה", אני שומעת אתכם הרבה פעמים אומרים. "עשינו ניתוח כדי לא להיות בדיאטה", אתם מדגישים, "ולכן מותר לנו לאכול גם מתוקים "

אתם לא בדיאטה, וגם אם כן זה ממש בסדר לאכול מתוקים בכמות מסוימת ולשלב אותם כחלק מהתפריט היומי .

כדיאטנית, שעובדת עם מנותחים בריאטרים, וגם עם אנשים עם השמנה , ללא ניתוח, אני מאמינה מאד בשלוב המתוק כחלק מאורח חיים בריא, בוודאי למי שאוהב מתוק , ולא בהימנעות .

אני משוכנעת, שכל ניסיון להמינעות ,עלול להביא לאכילה בלתי נשלטת של המתוק , ולכן עדיף לדעת לשלב אותו בתזונה בצורה מאוזנת .

יחד עם זאת , חשוב להבין שלצריכת סוכר , בעיקר בחודשים הראשונים לאחר הניתוח , ובוודאי בכמות גדולה ולא מבוקרת, יש בעיתיות שהיא מעבר לנושא המשקל והקלוריות .

הנה כמה דברים שחשוב להבין לגבי צריכת סוכר אחרי ניתוח :

1. בשבועות הראשונים, כאשר כמות המזון שניתן לאכול בכל ארוחה , אינה עולה על 3-4 כפיות , ויש חשיבות עליונה לצריכת חלבון, לשם בניית שריר והחלמה , כל ממתק ו חטיף שתצרכו יהיה על חשבון צריכת כמות מספקת של קלוריות ממקור של חלבון ועל חשבון אספקת מספיק מינרלים כמו סידן ברזל ועוד.

בשלב זה חשוב שרוב הארוחות , אם לא כולן יכילו מזונות עתירי חלבון ברזל סידן וויטמינים כמו , מוצרי בשר , דגים, ביצים, מוצרי חלב ירקות ופירות ואין מקום לחטיפים, ודברי מתיקה למיניהם .

2. זה נכון שבתחלה לא משנה מה אוכלים, זה בכמות קטנה ועדין לא רעבים ולכן אפשר לאכול מתוק ועדין לרדת במשקל כי סהכ הקולריות הנאכלות מאוכל ומנשנושים הוא עדין מופחת מאד ביחס לעבר. בהמשך אחרי שנה , הכמויות של האוכל עולות וגם הרעב חוזר ואילו נמתוקים עוברים בקלות ואין השפעה ניתוחית על הגבלת הכמות שלהם, ואז כשאוכלים גם אוכל בכמויות נורמליות יחסית , וגם מתוקים בנוסף בלי הגבלה , סכנת העליה במשקל עולה .

3. צריכה של מזון עשיר בסוכר גורמת לקפיצה ברמות סוכר בדם, שמעלה רמות אינסולין בדם במטרה להפחית את הסוכר. אינסולין הוא הורמון שמעודד בניה של תאים ולכן השמנה ומעודד רעב. כשיש רמות גבוהות של אינסולין בדם, בעקבות צריכת כמות סוכר גבוהה, רעבים יותר ומשמינים יותר בקלות .

4. רוב המזונות המתוקים, העשירים בסוכר , הם במרקם נוזלי / קראנצי / מחיתי , ולכן הם עוברים בקלות את מערכת העיכול המנותחת , ויוצאים ממנה בקלות , כלומר לא יושבים מספיק זמן בקיבה , ולכן לא משביעים למספיק זמן ומעוררים תחושת רעב אפילו שעה אחרי אכילתם ( במיוחד חצי שנה ויותר אחרי הניתוח כשהחלק הנשאר של הקיבה לומד להפריש מחדש גרלין, הורמון הרעב , ותחושת הרעב חוזרת ).

5. צריכת סוכר בכמות גדולה עלולה לגרום לתסמונת ההצפה ( דאמפינג ) – שמתבטאת בירידה ברמות סוכר חולשה הזעות סחרחורת דופק מהיר ועוד. התופעה קוראת עקב הצפה של המעי בבת אחת בכמות גדולה של סוכר, שגורמת להפרשת אינסולין בכמות גדולה ולהורדת רמות הסוכר בדם בבת אחת . התסמונת נפוצה אחרי ניתוחי מעקף מיני ומעקף מלא, אבל גם נתרחשת אחרי שרוול .

6. צריכה מוגברת של סוכר גורמת לניצול יתר של מאגרי ויטמין בי 1 בגוף, בחודשים הראשונים, כשגם ככה האכילה מופחתת, ויש גם יותר נטיה להקאות , הסיכון לחסר בוויטמין זה גדול יותר, ולכן צריך להפחית בצריכת סוכר , כדי לא לבזבז את המאגרים הקיימים בגוף.

7. . צריכה מוגברת של סוכר מגבירה מצב דלקתי בגוף. השמנה בעצמה מוגדרת כמצב דלקתי ולכן באנשים עם השמנה , כדאי להפחית בצריכת חומרים שמגבירים עוד יותר מצב זה .

8. צריכה מוגברת של סוכר עלולה לתרום לעליה בתפקודי כבד , טריגליצרים, סוכר בצום ו HBA1C , שגם ככה הם לרוב גבוהים באנשים עם השמנה , ולעודד התפתחות של מצב טרום סכרתי וסכרת .

אז קבלו כמה המלצות לצריכת מתוקים בפרט וסוכר בכלל אצל מנותחים

1. כדאי להמעיט כמה שיותר עד להמנע , מצריכתו של סוכר מוסף בחודשיים שלושה הראשונים לניתוח , לאור כל הנאמר לעיל .

2. חשוב לשים לב לסוכר המתחבא במזונות שנחשבים " בריאים" כמו דגני בוקר , חטיפי אנרגיה , מעדני חלב ולהפחית בצריכת המזונות הנל ולהעדיף את אלה המופחתים בסוכר מוסף. לדוגמא כדאי להעדיף אכילת יוגורט טבעי ממעדן מתוק גם כזה שעשיר בחלבון .

3. יש לצרוך את המתוק לא במקום הארוחות העיקריות ולא כשרעבים אלה כארוחת בינים, או כקינוח לארוחה על חשבון פחות פחמימה , וכדאי להגביל בכמות ובתדירות .

4. חשוב לאכול זאת בצורה מודעת ומכבדת, בישיבה ליד שולחן, באריזה או צלחת אישית , לא בתפזורת ולא על הדרך או תוך כדי עשיה אחרת .

5. עדיף לצרוך את המתוק יחד עם שומן , בצורה זו יש פחות קפיצה בסוכר ופחות רעב , וגם זה מסיע למנוע את תסמונת ההצפה .לדוגמא : חטיף מיני חלוה או חטיף שומשום או עוגיות טחינה או קרקר עם טחינה ודבש .

6. עדיף לאכול את המתןק בצורת מזון נפחי ומוצק יותר כמו עוגה לדוגמא שתשב יותר זמן בקיבה ותתעכל יותר לאט , מאשר בשוקולד או עוגיות שעוברים בקלות רבה יותר בקיבה ועוקפים את ההגבלה הכמותית של הניתוח

♦️

זכרו , עשיתם ניתוח בריאטרי, ועדין לבחירות התזונתיות שלכם יש משמעות ניכרת, לא רק מבחינה קלורית , אלה בעוד הרבה הבטים, לגבי מצבכם התזונתי, פזיולגי ומשקלכם , לא רק בשנה הראשונה לניתוח אלה גם בטווח הארוך .

כדי לאכול אכילה מגוונת ומאוזנת, שאינה חלק מתפריט דיאטטי מוגבל וקיצוני , אך כן מאפשרת שמירה על השגי הניתוח לאורך זמן ארוך , חשוב לא ק לסמוך על הניתוח והכמויות הקטנות, שגדלות בהמשך , אלה לעשות שינוי בהתנהלות, בחשיבה ובבחירות. מומלץ לעשות זאת בעזרת ליווי דיאטנית בריאטרית .

רוצים ללמוד איך לאכול מתוק ויחד עם זאת לשמור על בריאות פיזית נפשית ועל השגי הניתוח? צרו קשר . ענבר 0505614081