האם החדש תמיד עדיף? על מכוניות וניתוחים בריאטרים… 

לפני  שבוע  עשיתי תאונה והוחלט שכיוון שערך התיקון כמעט זהה לערך הרכב ,אין טעם לתקין והוא  יורד מהכביש .

התגובה של כולם הייתה: " נו נהדר , הזדמנות לקנות רכב חדש יותר טוב יותר תשמחי". אבל אני לא ממש שמחתי , חייבת לציין שהבשורה לא הייתה עבורי קלה וממש התעצבתי והתקשיתי להיפרד ממכונית הישנה  .

אז נכון היא מודל 2009 ונכון היא כבר היה אצלי 5 שנים, ובזמן האחרון גם עברה כמה פגיעות , והיא כבר לא הכי יפה ומבריקה כמו שהייתה בעבר , ונכון זו הזדמנות להתחדש במכונית חדישה יותר יפה יותר   ועדיין …

אני לא מאלה שממהרים להיפרד ולהחליף את הדברים הישנים.  יש בעיני ערך לוותק , לניסיון,  לידע שיש על המוצר,  ואני גם מוקירה את  מה שעשה עבורי  וכן אני גם רגילה אליו.

גם  ממכשיר הטלפון הישן לקח לי זמן להיפרד ולהחליף לחדיש יותר, וזה היה רק כשהישן כבר ממש התקלקל , גם מקומות עבודה החלפתי  כשלא הייתה ברירה , כך גם בתים ורכבים .

אני חושבת  שגם אם משהו ישן ,זה לא אומר שהוא לא טוב או לא יכול לשמש אותי יותר , וזה שיש משהו חדש זה לא אומר שהוא בהכרח טוב יותר. בעצם מה אנחנו יודעים על החדש ? ואולי בעצם אנחנו יותר לא יודעים מאשר יודעים ? ואל הישן כבר התרגלתי גם אל הבעיות והחסרונות שלו, לפחות אני מכירה אותם ויודעת להתמודד איתם , לפחות הוא לא יפתיע אותי .

חוץ מזה הרי עד לתאונה המכונית הזו הייתה נהדרת, והתאונה לא הייתה באשמתה, אלה בגלל התנהלות לא נכונה שלי  שאם לא אשפר אותה  שום רכב  אחר לא יעזור . ואם לדפוק  אז לא עדיף כבר רכב ישן ?

לא פעם אני שומעת מטופלים שלי בוחרים בסוג ניתוח מסוים רק כי שמעו שזה הניתוח החדש יותר ולכן הוא המומלץ.

ניתוחים בריאטרים:  כל עשור כמעט יוצא ניתוח חדש שהופך להיות התגלית וההבטחה החדשה לעומת זה שהיה לפניו .  המנתחים ממהרים לפרסם לשווק  ולמכור את הניתוח החדש ,ולעודד את המנותחים " לקנות " אותו בטענה שהניתוח חדש  הוא טוב יותר,  ללא תופעות הלואי שהיו לקודם ,ללא הבעיות שלו וכמובן מבטיחים גם ירידה גדולה מהירה יותר,  והכי חשוב שמירה לאורך זמן  בלי העליה חזרה במשקל  שכן קיימת בניתוח ה"ישן" .

ואתם  המנותחים העתידיים, קהל הקונים הפוטנציאלי , נשבים  ומשתכנעים ע"י ההבטחות הכל כך קסומות הללו , כי הרי  מי לא רוצה למצוא את  הפתרון הסופי לבעיית ההשמנה ? מי לא רוצה את הניתוח שמבטיח את התוצאות הטובות ביותר הקלות ביותר והבטוחות ביותר ?

ולא רק מנותחים חדשים , גם  לא מעט כאלה שכברעשו את הניתוח הישן יותר , ועלו חזרה  במשקל ,  ממהרים להאמין לאמירות של  המומחים  שהניתוח הזה כבר לא עובד, שהשרוול התרחבה ובעצם  התקלקל ושכדאי להחליף אותו בניתוח טוב יותר , ורצים  לעשות את הניתוח החדש באמונה שהוא זה שיציל אותם מבלי  לבדוק  אולי  הקלקול הוא לא של הניתוח אלה של ההתנהלות , ואולי עדין ניתן לתקן מבלי לעשות ניתוח אחר . למה ? כי  ההבטחה  שהניתוח החדיש הוא הפתרון עבורם היא מפתה מאד וקשה להתנגדות

לפני 2 עשורים הייתה זו הטבעת המתכווננת  שהחליפה את   הניתוח הישן של ה srvg ואת הטבעת הקבועה . לפני עשור  כאשר הטבעת התבררה כ"מציאה " לא מאד גדולה וכשהובן שהבעיות איתה עולות על  היתרונות והרווחים, היה זה השרוול  שנכנס בסערה  והבטיח הבטחות גדולות ונצורות לגבי איכות אכילה טובה יותר, ומצד שני ירידות קלות וגדולות יותר .

ועכשיו בעשור השלישי, כשעושה רושם  שהשרוול כבר אינו ההבטחה הגדולה  שחשבו שהוא , שהוא אינו הקסם המדובר ,ושכדי לשמר את הירידה אחרי השנה הראשונה ,  דרושה לא מעט עבודה פנימית אישית , וכשמצד שני הולכות ומתבהרות גם תופעות הלוואי  הקיימות גם בניתוח זה והסיכונים שלו כמו רפלוקס ודלף , מגיח כוכב חדש בשמי הניתוחים בדמות המיני מעקף שכמו קודמיו , מבטיח הצלחה  גדולה בירידה במשקל ובשמירה עליו לאורך זמן ,יחד עם איכות חיים טובה ופחות בעיות .

ושוב נשאלת השאלה ששאלתי לגבי המכוניות . האם חדש הוא בהכרח טוב יותר ?

הרי מי בעצם מבטיח שהניתוח החדש  הזה לא יהפוך בעוד עשור או פחות  להיות במצב של קודמיו ? מי באמת מבטיח לנו שהחדש הוא הפתרון לכל בעיותינו ? והאם  עבור החדש אנחנו לא משלמים בעצם מחיר גבוה יותר ? ומה עם העובדה שהישן הוא המוכר יותר ? שיש בכל זאת לגביו יותר ידע?  שאנחנו כבר מכירים ויודעים איך להתמודד איתו ועם הבעיות שלו? ולגבי החדש ?  הרי חוץ מההבטחות אין לנו עוד מספיק מידע מספיק ניסיון מספיק הוכחות..

אין לי כאן תשובה מוחלטת בעניין וחשוב היה לי להעלות את הדילמה וקצת לערער את האמונה  והחשיבה  שחדש הוא בהכרח  יותר טוב . ימים יגידו .

בכל זאת אני רוצה להביא כאן כמה עובדות שחשוב  לזכור לפני בחירה של סוג הניתוח ולפני שמחליטים ללכת עם ההבטחות ולעשות דווקא את הניתוח החדש יותר :

  •  ניתוח ישן יותר אינו בהכרח ניתוח פחות טוב.
  •  ניתוח חדש יותר אינו בהכרח ניתוח יותר טוב.
  •  למעשה אין דבר כזה ניתוח טוב יותר, אלה יש ניתוח מתאים יותר לאדם המסוים בהתאם להיסטוריה הרפואית ,לתרופות שהוא לוקח ,לחומרת ההשמנה ,לסגנון האכילה ועוד .
  •  ההתאמה חייבת להיעשות בצורה אישית  ומקצועית, ולא על בסיס ההיכרות עם מישהו אחר שעשה את אותו ניתוח והצליח . ניתוח שהיה טוב לאחד יכול להיות רע לאחר.
  •  ככל שהניתוח וותיק יותר ככה יש יותר ידע מחקרי לגביו יותר ניסיון ויותר הבנה לגבי החסרונות הבעיות תופעות הלוואי וכיצד למנוע או להתמודד.
  •  אין ניתוח חף מבעיות ומחסרונות , ברגע שיודעים אותם קל יותר להתמודד איתם.
  •  עשיתם כבר ניתוח מסוים ועליתם? אל תמהרו להחליפו בניתוח חדש .. זכרו הניתוח  הזה כבר מוכר לכם וגם סביר שהוא עדין עובד לא רע בכלל אם תדעו לנצל אותו נכון .
  •  אל תמהרו להאמין למי שמספר לכם שהניתוח שלכם מקולקל , סביר להניח שמה שהתקלקל זה לא הניתוח אלה ההתנהלות , מצאו ליווי מקצועי טוב ולמדו איך לנצל את הניתוח הישן נכון ותופתעו לגלות שרוב הסיכויים (אם אין בו נזק פזיולוגי) תוכלו לחזור ולהפעיל אותו  ולחזור לרדת במשקל
  •  אין ניתוח קסם. למרות ההבטחות, כל ניתוח , חדש ומתוחכם שיהיה הוא עדין רק כלי עזר, רק מאפשר נקודת זינוק טובה יותר , את המירוץ עצמו  עדין אתם צריכים לעשות וכדי לעשות אותו טוב דרוש ליווי מקצועי  איכותי ארוך טווח

ואני ? אני נאלצתי בעל כורחי להיפרד מהמכונית הישנה ששרתה אותי  בנאמנות רבה , לא לפני שנתתי לה חיבוק ותמונה  , ואני בהחלט זוכרת ושומרת לה  מקום טוב אצלי בלבד  וכשאגש לבחור  מכונית אחרת   אני יודעת שאקפיד לא רק להתלהב מהשנתון החדש יותר , מהצבע , מהיופי ומההבטחות שמפזרים עליה  אלה  אבדוק  מה ידוע עליה  , מה הניסיון לגביה  וכיצד שרתה את  בעליו עד עתה בתקווה שלא אצטרך בעוד שנה שנתיים להחליפה.

בהצלחה לי ולכם

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s